Microsoft Windows Server 2012 Datacenter Edition a Small Business

Miluji uvedení nového Windows Server! Inovace, kterou přináší, příležitosti pro růst a pro změnu, nová verze Hyper-V, nové možnosti ukládání informací, Óóóóóóóóóóóóó! Je to prostě úžasné.

Uvedením produktu Windows Server 2012 Microsoft změnil licenční model a nabídky SKU (Šokující, já vím.) Těmito změnami, úmyslně nebo možná neúmyslně, připravili cestu pro zavedení Windows Server 2012 Datacenter Edition do oblasti malých podniků. Podrobnosti o licencování Windows Server 2012 si můžete přečíst zde. Jsou tři věci, které mě ihned upoutaly. 

1.  Licenční poplatky za server Standard Edition jsou nyní závislé na procesorech a CAL. (Stejně jako u Datacenter Edition)

2.  Virtualizační práva pro Standard Edition se omezují na 2 virtuální instance na jednu standardní licenci. (Datacenter Edition Vám dává neomezený počet virtuálních instancí na jednu licenci.)

3.  Licence na Standard Edition jsou nabízeny za 882 USD a licence na Datacenter jsou nabízeny za 4809 USD.

V tomto bodě jsem vytáhl svou důvěryhodnou kalkulačku a začal jsem počítat. Uvědomuji si, že se omezuji pouze na cenu licencí, a že Vy ve své síti budete muset navíc vyčíslit přídavné náklady na procesory a CALS. Máme-li toto na paměti, zdá se celkem jasné, že platí následující.

Pro každé 2 instance Windows Server, které chci spustit, budu potřebovat jedinou licenci na Standard Edition v ceně 882 USD.

Budu-li mít 10 instancí Windows Server spuštěných na virtuálních počítačích, budu potřebovat

5 standardních licencí po 882 USD = 4410 USD

10 virtuálních strojů kvalifikovaných v mé knize jako malé. Když se rozhodneme přidat do této sítě virtuální stroj č. 11, budeme potřebovat doplňující licenci na Standard Server za 882 USD, což zvýší naše náklady na 5292 USD. V tomto klíčovém okamžiku bychom se měli sami sebe zeptat, zda bychom na tom nebyli lépe, kdybychom si na začátku koupili licenci na Datacenter Edition? Z pohledu samotných nákladů na licence se zdá, že odpověď je jasná: Ano!

Jsou tu některé skryté háčky. Například stroj serverové třídy potřebný k souběžnému nasazení 12 a více virtuálních strojů bude pravděpodobně celkem odlišný od sady hardware potřebné k provozování dvou virtuálních instancí a pravděpodobně bude také více stát. To je něco, o čem je potřeba uvažovat.

Pokud se nad tím zamyslíte opravdu do hloubky, pak dává smysl začít uvažovat o principech veřejného/ privátního cloudu při návrhu nejen sítí velkého rozsahu, ale i u malých sítí. Prostě se zdá, že hradit náklady na pořízení hardware a software pomocí služeb poskytovaných prostřednictvím tohoto hardware a software dává dobrý smysl. Ve skutečnosti se věc má tak, že malé sítě by mohly dokonce získat větší přínos z konstrukce typu veřejný/privátní cloud, než jaký z ní získávají velcí hráči na trhu. Windows Server 2012 přesně zapadá do prostoru privátního cloudu, a naplňuje potřebu vytvoření možností místního serverového prostředí a úložného prostoru, jimž se také říká rezervoáry prostředků, jakož i podporu škálování nezbytných virtuálních strojů k zajištění privátní stránky podnikání, zatímco Datacenter Edition poskytuje co největší možnosti škálovatelnosti při omezené ceně licencí.

Režijní náklady na informační technologie v malém podniku tvoří mnohem větší procentní podíl celkového rozpočtu na provoz, než je tomu u větších organizací. Úspory na nákladech se opravdu počítají! Minimalizace nákladů na licence je důležitá, a mohla by i malé podniky přivést k závěru, že z dlouhodobého hlediska je méně nákladné prostě si zakoupit edici Edition produktu Windows Server 2012.

 

Nechte si každý týden posílat novinky z blogu
Přihlášením k odběru souhlasíte, že vaše osobní údaje budou spravovány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů společnosti Veeam.
Děkujeme, že jste si na nás udělali místo ve své e-mailové schránce!
S tímto týdenním přehledem už se nemusíte bát, že nebudete vědět, co se děje na našem blogu.
OK
Free trial