Nadcházející sada Veeam® Availability Suite™ v9 obsahuje mnoho vylepšení a nových funkcí, ale jednu z hlavních rolí budou v novém vydání jistě hrát zdokonalení v oblasti primárního a záložního úložiště.

 

Již dříve jsme oznámili nový přírůstek na seznamu podporovaných polí pro integraci snapshotů úložišť (EMC, VNX/VNXe), ale není to pro úložiště jediná novinka – naopak, je jich plno a v tomto příspěvku si o některých povíme.

 

První z nových funkcí, které dnes představíme, již očekávám delší dobu a můj původní odhad byl, že bude zavedena současně s prvním klientem NFS ve v8 (v rámci integrace s NetApp). Dlouhou dobu se uživatelé NFS museli cítit ve světě virtualizace trochu jako občané druhé kategorie. Minimálně třeba chybějící přímý přístup k úložištím NFS ve VDDK pro čtení dat během operací zálohování bylo jistě možné uživatelům blokových úložišť závidět. V této situaci nebyly žádným velkým přínosem ani problémy specifické pro NFS, které dříve mělo zálohování VMware. V nové verzi v9 bude k dispozici podobný režim zpracování, jako je Direct SAN, také pro NFS. Interně této funkci zatím říkáme Direct NFS. Umožní všem novým Veeam proxy spouštění z nových vylepšených klientů NFS pro přímý přístup ke sdíleným složkám NFS zobrazeným v prostředí VMware vSphere a poskytne podporu pro tradiční standard NFS v3 i nový NFS 4.1, které jsou k dispozici v prostředí vSphere 6. Díky plné viditelnosti jednotlivých souborů ve sdílených složkách NFS budou moci uživatelé NFS zálohovat a replikovat virtuální počítače přímo z pole NAS a nebudou tak muset při své činnosti využívat vrstvu hypervisoru. Výsledkem bude rychlejší zálohování i nižší produkční zátěž.

 

directNFS

 

Další funkce je specifická pro NetApp. Když jsme přidali podporu pro pole úložiště NetApp ve v8, zákazníci si mimo jiné oblíbili možnost organizovat snapshoty NetApp a vytvářet kopie SnapMirror a SnapVault přímo z rozhraní Veeam pomocí stávajících možností plánování. Nicméně, zálohy dat uložených pro optimální dostupnost mimo primární ifrastrukturu NetApp bylo možné provádět pouze z primárního úložiště NetApp jako zdroje. Ve v9 přidáme další funkce pro integraci NetApp se zálohováním z kopií SnapMirror a SnapVault. Díky využití těchto dvou unikátních funkcí budou moci uživatelé spouštět snapshoty s nízkým dopadem umístěné v úložišti (také s aplikační konzistencí, je li potřeba), replikovat tyto body obnovení do sekundárního pole NetApp pomocí kopie SnapMirror nebo SnapVault a poté vytvořit skutečné zálohy virtuálních počítačů do izolovaného zálohovacího úložiště z těchto sekundárních lokalit. Operace zálohování se vůbec nijak nedotkne primárního úložiště, čímž zachová jeho maximální výkon. Veškeré potřebné I/O operace budou využívat sekundární pole. Tím je využijí mnohem lépe než jen jako pasivní cílové umístění pro kopie.

 

backup-from-snap

 

Když už jsme u snapshotů úložiště, poslední funkce je využije ještě lépe. Doposud mohly funkce zálohování ze snapshotů úložiště a Veeam Explorer™ využívat snapshoty na úrovni úložiště pro zálohování a obnovování. Řešení Veeam však zvládne také jiné typy úloh. Vezměme si třeba virtuální laboratoř, která dnes dokáže spouštět virtuální počítače jen ze záložních souborů. Virtuální laboratoře mají zásadní důležitost pro většinu použití, ale při použití v izolovaném prostoru On-Demand Sandbox™ mají omezený výkon. Ve v9 proto uvádíme funkci On-Demand Sandbox pro snapshoty úložiště. Využitím stávajících snapshotů úložiště v podporovaných polích (HP, NetApp a EMC v prostředí VMware vSphere) dokážeme pro rychlé a snadné řešení potíží vytvořit na několik kliknutí kopie produkčního prostředí, které budou zcela izolované, ale dosahující plné rychlosti. Tato technologie se dá dobře využít v mnoha situacích. Za všechny uvedu jeden příklad: co kdybyste mohli vytvořit prostřednictvím snapshotů úložiště nové prostředí s více virtuálními počítači, doslova je několikrát naklonovat, a za několik minut tak poskytnout vývojářům různá testovací prostředí s plným výkonem? A představte si navíc, kdyby to šlo zařídit přímo z pole úložiště, bez nutnosti nejprve provést zálohování? Je mi úplně jasné, že každý z vás by pro tuto novou funkci našel nějaké další využití.

 

To by pro dnešek bylo z novinek pro úložiště vše, ale nemyslete si, že v tomto příspěvku a v předchozím věnovaném polím úložiště EMC jsme probrali vylepšení úložišť kompletně. Promiňte mi, že to napíšu takhle přímo, ale máme toho ještě hodně, o co se s vámi zatím nemůžeme podělit.

 

I tak ale bylo novinek pro úložiště na jeden den víc než dost, nemyslíte?

GD Star Rating
loading...
Veeam Availability Suite v9 – tolik vylepšení pro úložiště!, 5.0 z 5 na základě 1 hodnocení

Veeam Availability Suite

#1 Cloud Data Management for on premises, AWS, Microsoft Azure and Azure Stack, and IBM Cloud.

FREE TRIAL