W ubiegłym tygodniu firma Veeam opublikowała raport z niezależnego badania na temat ochrony danych, które naszym zdaniem było największym tego typu badaniem w historii. To śmiałe twierdzenie, ale badania przeprowadzane na potrzeby większości raportów analitycznych zazwyczaj obejmują od 200 do 400 neutralnych respondentów, a za optymalną wielkość próby w zwykłych badaniach przyjmuje się 300 respondentów. Duże raporty powstają na podstawie danych uzyskanych od 600–800, czasem nawet 1000 respondentów. Firma Veeam zleciła niezależnej agencji badawczej przeprowadzenie bezstronnego badania (czyli takiego, w którym respondenci nie znają nazwy zleceniodawcy) wśród 3000 decydentów z obszaru IT, którzy mieli częściowy lub ostateczny wpływ na określenie strategii ochrony danych w swoich przedsiębiorstwach. Respondenci reprezentowali głównie firmy zatrudniające ponad 1000 pracowników i pochodzili z 28 krajów.
Czy zgodnie z regułami statystyki do poznania trendu potrzeba aż 3000 respondentów? Nie, ale…
- Potrzeba 3000 respondentów, jeśli ważnym aspektem jest rozbicie wyników na kraje i regiony w celu poznania czynników i wyzwań występujących w Ameryce Północnej w porównaniu z Australią czy Niemcami (albo dowolnym innym krajem lub regionem). Zespół Veeam i nasi partnerzy opracowali 28 zestawień regionalnych, które ułatwiają zrozumienie czynników kształtujących ochronę danych w wybranej części świata.
- Potrzeba 3000 respondentów, jeśli ważnym aspektem jest rozbicie wyników na branże, np. w celu ustalenia, czym różnią się cele placówek opieki zdrowotnej, instytucji finansowych i podmiotów z sektora publicznego. Wiele firm i branż różnie reagowało na pandemię COVID i korzystało z chmury, co wpływa na ich strategie ochrony danych. Dobry przykład: badanie objęło 259 instytucji opieki zdrowotnej, co jest liczbą wystarczającą do opracowania odrębnego (i statystycznie miarodajnego) raportu „Trendy w ochronie danych w branży opieki zdrowotnej w 2021 r.”. BUM!
Pozyskane dane można analizować na wiele sposobów, natomiast firmie Veeam w każdym przypadku chodzi o to, aby cały czas znać cele klientów i pożądane tempo ich realizacji, abyśmy mogli pomagać w zabezpieczaniu danych na wszystkich etapach tego procesu i po jego zakończeniu. Wśród dostawców rozwiązań do ochrony danych można wyróżnić cztery kategorie podmiotów:
- dostawcy tradycyjnych rozwiązań opartych na centrach danych
- „jednorożce” oferujące rozwiązania w formie urządzeń
- niewielkie start-upy, których na dobrą sprawę nikt nie monitoruje
- Veeam
W celu zobrazowania skali naszego badania wystarczy powiedzieć, że wzięło w nim udział więcej respondentów niż niektóre firmy z kategorii jednorożców i start-upów mają płacących klientów. #OpadSzczęki
Firma Veeam chce w dalszym ciągu podważać status quo w branży IT i pozostać liderem innowacji dotyczących ochrony danych — tak jak to robimy od czasu, gdy przed laty w świecie w pełni fizycznych centrów danych wprowadziliśmy rozwiązanie do backupu maszyn wirtualnych. Na rynku jest już dostępnych pięć „chmurocentrycznych” rozwiązań Veeam (przeznaczonych dla pakietu Office 365, platform Azure, AWS i GCP oraz środowiska Kubernetes), a kolejne są w przygotowaniu. Veeam wyprzedza rozwój rynku dzięki jego dogłębnemu zrozumieniu, a to z kolei wymaga strategicznych badań na dużą skalę. To jeden z powodów, dla których trzy lata temu firma Veeam zatrudniła w biurze CTO dwóch analityków z 30-letnim doświadczeniem na rynku ochrony danych. Codzienna współpraca nad tym projektem i kilkoma innymi z moim partnerem badawczym i dawnym ojcem raportu Gartner MQ na temat rozwiązań do backupu Davem Russellem (@BackupDave) była dla mnie ogromnym zaszczytem.
Czy potrzeba aż 3000 respondentów, by stworzyć wykres marketingowy do arkusza danych lub na webinarium? Nie. Ale firma Veeam nie po to robi badania. Veeam chce znać poczynania i zamiary swoich klientów w obszarze IT, aby zapewniać im niezawodną ochronę i możliwość odzyskania danych niezależnie od tego, gdzie są one potrzebne.
Do końca I kwartału 2021 r. Veeam zgromadzi odpowiedzi ponad 5500 zajmujących różne stanowiska respondentów, którzy mają wpływ na strategię ochrony danych na platformach IT obecnej i przyszłych generacji. Do końca 2021 r. udostępnimy spostrzeżenia niemal 10 000 niezależnych, neutralnych specjalistów i decydentów z obszaru IT na temat tego, czym kierują się w wyborze metod ochrony danych. Wszystko dlatego, że to strategie IT klientów są motorem strategii firmy Veeam, dzięki której zachowuje ona pozycję lidera branży — nie tylko w obszarze innowacyjnych technologii, ale także pod względem ciągłej refleksji na temat tego, jak ochrona danych i zarządzanie danymi muszą ewoluować, aby lepiej odpowiadać zamierzeniom klientów.
Jeśli jeszcze nie czytaliście raportu firmy Veeam „Trendy w ochronie danych w 2021 r.”, zachęcam do zapoznania się z nim.
Sprawdzajcie także nasze kanały z wiedzą branżową na LinkedIn dostępne pod hashtagiem #dataprotectionreport.
Ja sam zachęcam do kontaktu na @JBuff — jestem do dyspozycji.