Microsoft Windows Server 2012 Datacenter Edition i małych firm

Premiera nowego systemu Windows Server ogromnie mnie cieszy. Jego innowacyjność, możliwości rozwoju i zmiany, nowa wersja Hyper-V, nowe opcje pamięci masowej — po prostu super! Widać, że to coś naprawdę świeżego.

Wraz z wprowadzeniem systemu Windows Server 2012 firma Microsoft zmodyfikowała model licencjonowania i ofertę SKU (wiem, to niezły szok). Zmiany te, czy to zgodnie z zamysłem ich autorów, czy też nie, otwierają drogę do wprowadzenia systemu Windows Server 2012 Datacenter Edition w sieciach małych firm. Arkusz danych dotyczący licencjonowania systemu Windows Server 2012 można znaleźć tutaj.
Trzy sprawy od razu rzucają się w oczy.

1.  Podstawą licencjonowania wersji Standard Edition jest obecnie procesor + licencja CAL. (Tak samo jak w wersji Datacenter Edition).

2.  Uprawnienia wirtualizacji dla wersji Standard Edition są ograniczone do 2 wystąpień wirtualnych na każdą licencję Standard. (W wersji Datacenter Edition nie ma limitu wystąpień wirtualnych przypadających na licencję.)

3.  Wymieniona cena licencji Standard Edition wynosi 882 USD, a cena licencji Datacenter Edition — 4809 USD.

W tym momencie wziąłem do ręki mój stary dobry kalkulator i zacząłem liczyć. Zdaję sobie sprawę, że ograniczyłem się do samych kosztów licencji, a w konkretnej sieci firmowej trzeba będzie również uwzględnić dodatkowe koszty procesorów i licencji CAL. Jednak z tym zastrzeżeniem prawdziwe wydają się poniższe stwierdzenia.

Na każde 2 planowane instancje systemu Windows Server potrzebna mi będzie jedna licencja Standard Edition w cenie 882 USD.

Jeśli na maszynach wirtualnych będzie działać 10 instancji systemu Windows Server,

będzie mi potrzebnych 5 licencji Standard Edition x 882 USD = 4410 USD.

Według moich kryteriów 10 maszyn wirtualnych to mało. Jeśli zdecydujemy się dodać do tej sieci 11. maszynę, będzie nam potrzebna dodatkowa licencja Standard Edition w cenie 882 USD, co zwiększy koszty licencji do 5292 USD. W tym momencie trzeba sobie zadać pytanie, czy bardziej nie opłacałoby się po prostu kupić od razu licencję na Datacenter Edition? Z punktu widzenia samych kosztów licencji odpowiedź to głośne „tak”!

Jest tutaj kilka ukrytych haczyków. Na przykład komputer klasy serwerowej niezbędny do jednoczesnej obsługi 12 lub więcej maszyn wirtualnych będzie prawdopodobnie znacznie różnić się od sprzętu potrzebnego do działania 2 wystąpień wirtualnych, a także będzie kosztować więcej. Trzeba to wziąć pod uwagę.

Jeśli się nad tym wszystkim dobrze zastanowić, to sensowne wydaje się uwzględnianie zasad chmury publicznej/prywatnej przy projektowaniu nie tylko dużych sieci, ale również sieci małych. Próba obniżenia kosztów sprzętu i oprogramowania przez skorzystanie z usług hostingu wydaje się najzwyczajniej sensowna. Co więcej, w małych sieciach korzyści z zastosowania chmury publicznej/prywatnej mogłyby okazać się większe niż w dużych. System Windows Server 2012 dobrze wpasowuje się w kontekst chmury prywatnej i zaspokaja potrzebę dostępu do lokalnych pul zasobów (serwerowych i pamięci masowej), a także skalowania niezbędnych maszyn wirtualnych do obsługi prywatnej strony działalności firmy. Wersja Datacenter Edition zapewnia przy tym najlepsze opcje skalowalności przy ograniczonym koszcie licencji.

Koszty stałe IT w małej firmie to znacznie większy odsetek budżetu operacyjnego niż w większym przedsiębiorstwie. Oszczędności naprawdę się liczą! Redukcja kosztów licencji jest istotna i może doprowadzić nawet małe firmy do wniosku, że w dłuższej perspektywie taniej jest kupić wersję Datacenter Edition systemu Windows Server 2012.

 

Otrzymuj cotygodniowe aktualności na temat bloga
Dokonując subskrypcji, zgadzasz się na zarządzanie Twoimi danymi osobowymi zgodnie z Polityką prywatności firmy Veeam
Dziękujemy za zaufanie i trochę miejsca w Twojej skrzynce!
Dzięki cotygodniowemu podsumowaniu nie ominą Cię żadne ciekawe treści z naszego bloga.
OK
Free trial