Długo wyczekiwany pakiet Veeam Availability Suite v10 jest już dostępny i ogromnie się z tego cieszymy. Czujemy się także zaszczyceni i usatysfakcjonowani, że w tym ważnym czasie są z nami nasi klienci. Wielu z nich obserwowało wprowadzane krok po kroku zmiany na drodze do przenośności licencji. Wersja v10 jest kulminacją korzyści związanych z przenośnością — z perspektywy zarówno produktu, jak i sposobu licencjonowania. Co zatem warto wiedzieć o wersji v10, aby móc ją z powodzeniem wdrożyć? Zapraszam do lektury.
Opcje licencjonowania firmy Veeam
Model licencji uniwersalnej Veeam (Veeam Universal License — VUL) zapewnia klientom największe możliwości i udostępnia najbardziej zaawansowane funkcje wersji Enterprise Plus. Licencje VUL to przenośne licencje oparte na wykorzystaniu, które są przypisane do chronionych obciążeń i sprzedawane w pakietach po 10 sztuk.Dodatkowy atut przenośności sprawia, że licencje VUL umożliwiają wymienną ochronę dosłownie wszystkich typów obciążeń Veeam Backup & Replication, zarówno w środowisku lokalnym, jak i w chmurze. Dzięki temu klient może z maksymalną elastycznością reagować na stale zmieniające się potrzeby, które występują w jego środowisku.
Jak wielu z Was już wie, w październiku wprowadziliśmy w modelu VUL znaczne ulepszenia, które jeszcze bardziej ułatwiły korzystanie z niego, obniżając przy tym ceny licencji. Jesteśmy zadowoleni z popularności tego modelu i wdzięczni klientom za pomoc w jego doskonaleniu. Licencje VUL są dostępne w postaci rocznych subskrypcji o okresie od roku do 5 lat w przypadku płatności z góry lub od 3 do 5 lat w przypadku płatności corocznych.
Klienci zainteresowani wyłącznie ochroną maszyn wirtualnych VMware lub Hyper-V w środowisku lokalnym mogą skorzystać z licencji „na gniazdo”, czyli licencji wieczystych przypisanych do gniazd procesorów. Licencje „na gniazdo” — sprzedawane w wersjach Standard, Enterprise i Enterprise Plus — udostępniają szeroką gamę funkcji ochrony maszyn wirtualnych VMware i Hyper-V.
Dostawcy usług chmurowych i zarządzanych należący do naszego programu VCSP mogą skorzystać z licencji okresowych, które cechują się przenośnością i elastycznością licencji subskrypcyjnych, ale dodatkowo oferują model cenowy „pay-as-you-grow” (płatności w miarę rozwoju środowiska) oraz specjalny typ licencji, które rozszerzają prawa do korzystania na środowisko zarządzane, umożliwiając ochronę danych innych firm. W wersji v10 licencje VUL i licencje okresowe VCSP są w pełni zharmonizowane w ramach uproszczonej struktury punktowej (uwzględnionej w samym pliku licencyjnym), która obejmuje usługi BaaS i DRaaS świadczone w odniesieniu do dowolnych obciążeń dowolnego klienta w dowolnej chmurze.
Co trzeba wiedzieć o wersji v10?
Serdecznie witamy zupełnie nowych klientów firmy Veeam, którzy dysponują wersją v10! Mają wszystko, czego potrzebują. Jeśli zaś chodzi o klientów korzystających z rozwiązań Veeam od dłuższego czasu, chciałbym zwrócić uwagę na kilka ważnych zmian wprowadzonych w wersji v10.
Wersja v10 zawiera mnóstwo nowych funkcji i ulepszeń. Prawdopodobnie najatrakcyjniejszą nowością jest funkcja ochrony plików w pamięci NAS. Obsługa urządzeń NAS będzie znakomitą funkcją dla wielu klientów i jest realizowana przy użyciu licencji VUL. Jedna licencja VUL umożliwia ochronę 250 GB danych (czyli każdy terabajt wymaga 4 licencji). Klienci już mający licencje VUL mogą od razu ich użyć do ochrony urządzeń NAS!
Klienci, którzy obecnie chronią serwery i stacje robocze Microsoft Windows lub Linux za pomocą agentów, prawdopodobnie już korzystają z licencji VIL bądź VUL. Oni nie muszą podejmować żadnych działań — wystarczy, że pobiorą zaktualizowany plik licencyjny wersji v10.
Nasz odrębny produkt przeznaczony do ochrony środowiska Nutanix AHV okazał się takim sukcesem, że włączyliśmy go do konsoli zarządzania rozwiązania Veeam Backup & Replication. Teraz nazywa się po prostu Veeam Backup for Nutanix AHV i jest licencjonowany w modelu VUL. W celu ochrony maszyn wirtualnych Nutanix AHV nie trzeba kupować odrębnych licencji. Licencja VUL jest przenośna i elastyczna, co odpowiada potrzebom klientów chcących wdrożyć platformę AHV lub zmienić hypervisor.
Pliki licencyjne w wersji v10
Tak jak wszystkie dotychczasowe wersje główne, również pakiet Veeam Availability Suite v10 wymaga zaktualizowania pliku licencyjnego bezpośrednio po instalacji wersji v10 — niezależnie od tego, czy chodzi o licencje VUL, czy przypisane do gniazd. Jest to prosta operacja, którą można wykonać w produkcie lub portalu licencji. Cały proces przebiega wyjątkowo sprawnie, w większości przypadków automatycznie.
Obecni użytkownicy licencji subskrypcyjnych
Dla posiadaczy licencji subskrypcyjnych VIL nadszedł szczęśliwy dzień. Ze skutkiem natychmiastowym te licencje VIL zostaną bezpłatnie uaktualnione do pełnych licencji VUL, niezależnie od wersji funkcjonalnej (edycji) produktu. Tak, tak: posiadacze licencji VIL wersji Standard i Enterprise otrzymają pełne licencje VUL obejmujące funkcje wersji Enterprise Plus. Zmiana ta nie jest objęta żadnymi zastrzeżeniami ani dodatkowymi kosztami. Po wygaśnięciu obecnej umowy trzeba będzie ją odnowić po rynkowej cenie licencji VUL. Rozwiązanie ma tę ogromną zaletę, że obniżyliśmy ceny licencji VUL nawet o 33% oraz, co najważniejsze, ochrona DOWOLNEGO serwera, stacji roboczej, obciążenia chmurowego lub aplikacji korporacyjnej kosztuje teraz mniej niż kiedykolwiek. Wystarczy zajrzeć do portalu — uaktualnione licencje powinny już tam czekać.
I wreszcie, jak część klientów być może wie, ochrona tych samych obciążeń przy użyciu zadań na poziomie hosta i zadań agenta wcześniej wymagała zastosowania 2 licencji. W wersji v10 nie ma już takiego wymogu ani podwójnych opłat za ochronę tego samego obciążenia — pod warunkiem, że ochroną zarządza ten sam serwer kopii zapasowych.
Usługodawcy
Przygotowaliśmy też szereg nowych korzyści, zniżek i innych atrakcji dla użytkowników licencji okresowych VCSP. Więcej informacji można znaleźć na stronie VCSP Launch Resource Center.
Obecni użytkownicy licencji „na gniazdo”
Bardzo cenimy klientów, którzy korzystają z licencji przypisanych do gniazd, i mamy dla nich dobre wieści. Wielu użytkowników licencji „na gniazdo” dostrzega zalety przenośnych licencji VUL i zaczyna scalać środowiska obejmujące zarówno licencje wieczyste „na gniazdo”, jak i licencje subskrypcyjne VUL. Wcześniej wymagana była zgodność wersji produktów, ale licencje VUL nie mają wersji: obejmują pełny zestaw funkcji wersji Enterprise Plus. Dlatego teraz pozwalamy klientom na scalanie licencji „na gniazdo” i VUL różnych produktów w ramach jednego centralnie zarządzanego środowiska. Trzeba jednak pamiętać, że wersja funkcjonalna całego środowiska zależy od wersji określonej w licencji „na gniazdo”. Klienci, dla których oznacza to niedogodność, mają dwie możliwości:
- Wykonać uaktualnienie do wersji Enterprise Plus i przenieść licencje „na gniazdo” do modelu VUL (tutaj)
- Uaktualnić wersję licencji „na gniazdo” do poziomu Enterprise Plus i pozostać w obecnym modelu licencjonowania
Większe możliwości ochrony przy użyciu licencji bezpłatnych! Klienci korzystający z licencji „na gniazdo” mogą pamiętać, że od wersji 9.5 U4 bezpłatnie udostępniamy dodatkowe licencje instancyjne (1 licencja na chronione gniazdo, maksymalnie 6 licencji). Wraz z wersją v10 licencje te stają się licencjami VUL, dzięki czemu klienci mający wersje Standard i Enterprise mogą chronić nieco więcej obciążeń niż dotychczas. Zachęcamy do wypróbowania zalet ochrony obciążeń fizycznych i chmurowych oraz aplikacji korporacyjnych. W wersji v10 licencji tych można też użyć do ochrony urządzeń NAS!
I wreszcie z przyjemnością informujemy, że od wersji v10 te bezpłatne licencje nie będą już wygasać z chwilą zakupu dodatkowych instancji. Klient może z nich korzystać bez ograniczeń czasowych i jakichkolwiek zobowiązań. Coś jakby jednocześnie zachować ciastko i je zjeść.
Aktualności dotyczące scentralizowanego zarządzania licencjami i scalania licencji w wersji v10
Kiedy na początku 2019 r. wprowadzaliśmy system będący poprzednikiem modelu VUL, w środowiskach hybrydowych licencje „na gniazdo” i instancyjne trzeba było scalić w jeden plik licencyjny. Klienci odebrali to jako niepotrzebną komplikację, dlatego w odpowiedzi na ich uwagi w wersji v10 wprowadzamy możliwość osobnego instalowania plików licencji „na gniazdo” i VUL i osobnego nimi zarządzania. Jeśli więc, tak jak większość klientów firmy Veeam, obecnie macie licencję „na gniazdo” i postanowicie kupić dodatkowe licencje VUL w celu ochrony obciążeń innych niż maszyny wirtualne, nowy plik licencyjny możecie po prostu wrzucić na dotychczasowy serwer kopii zapasowych!
Podsumowanie
Model VUL, czyli jeden typ licencji zapewniający wszystkie funkcje i maksymalną przenośność, definiuje przyszłość licencjonowania w firmie Veeam. Jeśli macie pytania na temat zmian licencjonowania wprowadzonych w wersji v10, przygotowaliśmy szczegółową sekcję na temat licencji w dokumencie Co nowego.
Jeśli nadal będziecie mieć pytania, zachęcam do kontaktu z działem ds. odnowień. Kiedy wszystko będzie jasne, pobierzcie wersję v10 i do dzieła! Jeszcze raz dziękuję za Waszą aktywność i zaangażowanie jako użytkowników rozwiązań Veeam. Mamy nadzieję, że wersja v10 jeszcze bardziej Wam ułatwi realizację celów biznesowych. Wszystkiego dobrego!