Veeam Backup for Microsoft Azure ile Azure’daki İş Yüklerinizi Yedekleyin

Günümüzde birçok kurum bilişim alt yapısını tamamın ya da bir kısmını bulut alt yapısında barındırıyor. Kurumların bulut mimarisini kullanmasındaki en büyük etken kolay büyüme, esnek yapılar oluşturma ve coğrafi yedekliliktir. Ülkemizde yoğun olarak kullanılan Microsoft Azure yapısı ile birçok kurum bu kolaylıklardan yararlanmaktadır.  

Microsoft Azure kullanıcılarına veri erişilebilirliği ve coğrafi yedeklilik için birçok arabirim sağlıyor. Verilerin yönetimi kullanıcılarda ve sistem yöneticilerinde olduğu için buralarda da verinin korunması gerekmektedir. Microsoft Azure’da sanal sunucu için anlık yedek (Snapshot) yöntemi ile yedekleme imkanı vermektedir.

Veeam Backup for Microsoft Azure kullanıcıların ihtiyaçları için geliştirilmiş, kullanıcılara anlık yedek oluşturma ve oluşturulan anlık yedeklerin Microsoft Azure Blob veri depolama sistemine aktarılması ile çok daha uygun maliyetler ile daha uzun süreli yedekleme imkanı sunmaktadır. Veeam Backup for Microsoft Azure direk olarak Microsoft Azure altyapısına kurulabilmektedir.

Arabirim

Kurulumun tamamlanması ile ekran üzerinde farklı merkezdeki sanal sunucularınızın yedekleme işlemini yönetebilir, bunların her biri için farklı yedekleme politikaları belirleyebilirsiniz. Veeam Backup for Microsoft Azure; tüm Azure alt yapısındaki bölgelere erişebilmektedir.

Yedekleme politikalarında anlık yedek ve Blob veri depolama yedekleme opsiyonu ile kullanıcılara veri korumada kolaylık sağlanmaktadır. Azure yapısında birden fazla bölgede arzu edilirse Blob veri depolama tanımlanabilmektedir.

Yedekleme Politikası

Yedekleme politikasını oluşurken kullanıcılara esnek anlık yedek politikası tanımlayabilirsiniz.

Aynı arabirim üzerinden de Blob veri depolama sistemi üzerine yedekleme politikanızı oluşturup anlık yedeğe göre daha fazla geri dönüş noktası ya da saklama süresi tanımlayabilirsiniz.

Microsoft Azure Blob veri depolama sistemi farklı performans profilleri ile kullanıcılara GB başına düşük maliyet sağlamaktadır. Yedekleme politikasınız oluştururken yaklaşık maliyeti için öngörüde bulunarak sizlere yardımcı olur. Bu öngörüden yola çıkarak 1 anlık yedek maliyeti ile Blob veri depolama sistemi üzerinde yaklaşık 10 geri dönüş noktası ile yedek oluşturulabilmektedir.  Bu bilgi tamamen öngörü olup kontrat bilgilerinize ersimi içermemektedir.

Yedeklenen sanal sunucuların geri yüklenmesi gerektiğinde Veeam Backup for Azure üzerinden sanal makinenin tamamı veya 1 diski dönülebilmektedir. Bu geri dönüş işlemi ister anlık yedek üzerinden ister Blob Storage üzerindeki yedeklerden yapılabilmektedir.

Geri Yükleme

Kullanıcıların her zaman için tüm sanal sunucu ya da tüm diski dönmesine gerek olmamaktadır. Veeam Backup for Azure sanal sunucu üzerindeki dosya ve klasörlerin de geri dönülebilmesi için arabirim sağlamaktadır.

Sistem yöneticisi Windows veya Linux sanal sunucu yedeklerinden istediği dosyaya erişerek önce kendi bilgisayarına indirmesi, sonradan da ilgili sunucuya kopyalaması gerekmektedir. Dosyanın orijinal yerine geri yüklenmesini API’ler olanak vermemektedir.

Veeam Backup and Replication ile Entegrasyon

Alt yapınızda Veeam Backup and Replication Enterprise veya Enterprise Plus kullanıyorsanız, konsol üzerinden “External Repository” kısmına Azure hesap bilgilerini ilave ederek Azure Blob Storage üzerindeki yedeklere erişebilirsiniz.

İhtiyaç halinde Instanat VM Recovery ile sanal sunucuya erişebilir ve açabilirsiniz

Alınmış olan yedeklerin kopyasını Backup copy ile yerel veri merkezine kopyalayabilirsiniz.

Lokalde almış olduğunuz yedeği de Microsoft Azure’a restore edip erişebilirsiniz.

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
Free trial