Veeam kurulumunda tipik konfigürasyon hataları nasıl engellenir?

Bu makale, Veeam Backup & Replication‘da sorunsuz bir başlangıç yapmanızı sağlayacak. Burada ilk kurulumla ilgili bazı temel öneriler bulabilir ve Veeam Desteği olarak incelemelerimiz sırasında müşterilerin altyapılarında bulduğumuz en yaygın konfigürasyon hatalarını genel hatlarıyla inceleyebilirsiniz.

Yedekleme modlarıyla ilgili öneriler

Genellikle en hızlı yedeklemeler için ileri artımlı veya sonsuz ileri artımlı yedekleme modları önerilir. Sonsuz ileri artımlı modda daha az alan gerekir ve düzgün performans sunulur (Periyodik tam yedekleme yapılmaz). İleri artımlı mod ise daha fazla alan gerektirir ama daha dayanıklıdır (çünkü yedekleme zinciri periyodik tam yedeklemeyle alt zincirlere bölünür).

Ters artımlı yedekleme yöntemi en eski ve bu nedenle de en yavaş yedekleme yöntemimizdir. Kullanılan depolama türüne bağlı olarak diğer modlarından en az üç kat yavaş olabilir. Ters artımlı yedeklemede zincirdeki son noktanız tam yedekleme olur. Bu sayede en son noktanın kullanıldığı durumlarda geri yüklemeler daha hızlı gerçekleştirilir. Ancak ileri artımlı zincirlere kıyasla aradaki fark genellikle önemsiz düzeydedir (Zincir anlamsız derecede uzun değilse genellikle 30 gün civarında tutmanızı öneririz).

Tam yedeklemeyle ilgili bilgiler

Sentetik tam operasyon, halihazırda havuzunuzda bulunan geri yükleme noktalarından tam yedekleme dosyası oluşturur. Ancak sentetik operasyonlarda her depolama türü iyi performans sağlamaz. Bu nedenle alternatif olarak aktif tam yedekleme kullanmanızı öneririz.

Sentetik tam yedekleme modu ayarladığınızda ek olarak “Transform previous backup chains into rollbacks” (Önceki yedekleme zincirlerini geri almaya dönüştür) seçeneği ile karşılaşırsınız. Bu seçenek artımlı yedeklemelerin (.VIB) geri almalara (.VRB) dönüştürülmesi görevini başlatır. Bu da hedef yedekleme havuzunuz için çok fazla iş anlamına gelir. Örneğin, bu seçenek güncel zincirinizi arşivleme amacıyla ters artımlı zincire dönüştürmenize yardımcı olur. Ancak bu seçeneği temel yedekleme yöntemi olarak kullanırsanız tam yedekleme dosyası ile ileri ve ters artımlı geri yükleme noktalarının birleşiminden oluşan oldukça kesin bir yedekleme zinciri üretilir.

Şekil 1. Periyodik olarak sentetik tam operasyon gerçekleştirilen ileri artımlı bir yedekleme görevi 

Konuk işleme ipuçları

Konuk işleme, tutarlı sanal makine yedekleri oluşturmak için kullanılır. Bu yedeklerde Microsoft Exchange, Active Directory, SharePoint, SQL Server ve Oracle uygulamalarının instance’ları çalıştırılıyorsa Veeam Explorer‘ları kullanarak granüler geri yüklemelerden yararlanabilirsiniz.

NOT:
Konuk işleme VSS çerçevesine (bir Windows özelliği) dayandığından bu çerçevenin doğru çalışıyor olması gerekir. Aksi takdirde yedekleme görevleri başarısız olacaktır..

Konuk işlemeyi etkinleştirmek için yedekleme görevi özelliklerinde Guest Processing (Konuk İşleme) bölümüne gidin. “Application-aware processing” (Uygulama farkındalı işleme) seçeneğini etkinleştirmeniz ve “Guest OS credentials” (Konuk işletim sistemi kimlik bilgileri) bölümüne bir yönetici hesabı girmeniz gerekir.

Şekil 2. Konuk işleme adımı, uygulama farkındalı işleme ve dizin oluşturmayı kontrol eder. 

Görevdeki bazı sanal makineler için belirli kimlik bilgileri gerekiyorsa “Credentials” (Kimlik Bilgileri) düğmesine tıklayarak ilgili bilgileri ayarlayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda Kimlik Bilgileri menüsü açılır. Sanal makineyle kullanılacak kimlik bilgilerini belirtmek için “Set User…” (Kullanıcı Ayarla…) seçeneğine tıklayın.

Şekil 3. Kimlik Bilgileri menüsü görevdeki farklı sanal makineler için kullanıcı ayarlamanıza olanak tanır.

Applications…” (Uygulamalar) düğmesine tıkladığınızda desteklenen uygulamalar için seçenekleri belirtebileceğiniz ve gerekirse belirli sanal makineler için konuk işlemeyi devre dışı bırakabileceğiniz bir menü açılır.

Şekil 4. Uygulamalar menüsünden farklı uygulamalara yönelik seçenekleri belirtebilir ve bazı sanal makineler için konuk işlemeyi tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

VM konuk dosya sistemi dizin oluşturma

VM Guest File System Indexing” (VM Konuk Dosya Sistemi Dizin Oluşturma) etkinleştirildiğinde Veeam Backup & Replication, sanal makinenin içerisinde bir dosya kataloğu oluşturur. Bu da konuk dosya arama işlevini kullanmanıza ve Veeam Backup Enterprise Manager üzerinden tek tıkla geri yükleme yapmanıza olanak tanır.

Enterprise Manager’ı kullanmıyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakarak yedekleme pencerenizin süresini kısaltabilir (bazı durumlarda önemli ölçüde) ve C: sürücüsündeki alandan tasarruf edebilirsiniz. Bu seçenek Veeam Backup & Replication konsolunuzdan dosya düzeyinde geri yükleme yapma kabiliyetinizi etkilemez.

İkincil yedekleme hedefi

Hiçbir yedekleme sağlayıcısı mutlak veri bütünlüğü garanti edemez. Veeam, diske yazıldıktan sonra yedekleme dosyasını kontrol eder. Ama veri deposunda milyonlarca işlem gerçekleştiği için zaman zaman veri parçalarının değiştirilmesiyle verilerde gizli bozulmalar meydana gelebilir. Veeam Backup & Replication, bozulmaların erken aşamalarda tespit edilmesine yardımcı olmak için SureBackup ve durum kontrolleri gibi özellikler sunar. Ancak bazen geç kalınmış olabilir. Bu nedenle veri erişilebilirliğini garanti etmek için 3-2-1 kuralının uygulanması ve farklı konumlarda farklı ortam setlerinin kullanılması kesinlikle gereklidir.

3-2-1 kuralını uygulamak için birincil bir yedekleme görevi oluşturduktan hemen sonra ikincil bir kopyalama görevi ayarlamanızı tavsiye ederiz. Bu görev, ikincil bir depolamaya veya bir bulut havuzuna Yedek Kopyalama Görevi ya da teybe kopyalama olabilir.

Anında kurtarma için Instant VM Recovery

Instant VM Recovery, bir sanal makineyi doğrudan yedek dosyasından en kısa sürede başlatmanıza olanak tanır. Ancak kurtarılan bir sanal makinenin yedekleme havuzunuzda kalmaya devam ettiğini ve bu havuzun kaynaklarını tükettiğini unutmayın. Geri yükleme sürecinin tamamlaması için sanal makinenin üretim ortamına geri taşınması gerekir. Veeam Desteği olarak kritik sanal makinelerin Instant VM Recovery modunda haftalarca çalıştığını sık sık görüyoruz. Bu durumlar veri depolarından biri dolana ve veriler kaybedilene kadar devam ediyor.

Konuyla ilgili derinlemesine bilgi edinmek isteyenlere Veeam Vanguard’ı Didier Van Hoye’nin Instant VM Recovery hakkında hazırladığı son blog yazısını okumalarını tavsiye ediyoruz.

Şekil 5. Sanal makine Instant VM Recovery modunda başlatıldıktan hemen sonra sanal makineyi üretim ortamına taşıma işlemini başlatmanız gerekir.

Ana hedef havuz olarak CIFS’e karşı dikkatli olun

Veeam, depolamadan bağımsızdır ve birçok farklı yedekleme havuzu türünü destekler. Yıllar içinde dahili depolaması olan Windows veya Linux fiziksel sunucularının çoğu durumda en iyi performansı sağladığı kanıtlanmıştır. Daha fazla bilgi için Veeam Forumlarına göz atabilirsiniz. Yıllar sonra bile burada konuşulanlar geçerliliğini koruyor.

Ortak İnternet Dosya Sistemi (CIFS) üzerindeki yedekleme havuzları popüler bir seçenek olmaya devam etse de genellikle tüm seçenekler arasında en zayıf performansı sunarlar. Birçok modern NAS cihazında iSCSI desteği bulunur. Bu nedenle bir iSCSI diski oluşturup bunu bir Veeam sunucusuna/proksisine sunmak daha iyi bir seçenek olacaktır. 

NOT:
NAS üzerindeki havuzlar için ters artımlı yedekleme modunun kullanılması da önerilmez çünkü bu modda hedefin üzerine yüksek miktarda GÇ yükü biner.

Replikasyon için hedef proksi

WAN üzerinden replikasyon gerçekleştirilirken hedef sitede bir yedekleme proksisi kurmanızı ve bu proksiyi replikasyon görevi ayarlarından hedef proksi olarak yapılandırmanızı öneririz. Böylece iki site arasında güçlü bir kanal oluşur. Replika için dinamik ekleme kullanımı snapshot’larda sıkışmaya ve atıl snapshot’lara neden olabileceğinden hedef proksiyi NBD/Ağ moduna ayarlamanızı öneriyoruz.

NOT:
WAN hızlandırıcıları kullanılırken de hedef proksi uygulanmalıdır. Hedef WAN hızlandırıcı ve hedef proksi farklı makinelere veya yeterli kaynak olduğu sürece tek bir makineye kurulabilir.
Şekil 6. WAN üzerinden replikasyon için kaynak ve hedef proksiyi belirtmeniz gerekir.
Şekil 7. Hedef proksi modunu Ağ olarak ayarlayın.

Teyp sunucular için yapılması gerekenler

Teyp sunucusu, teyp cihazlarıyla iletişimden sorumlu bileşendir. Teyp cihazının bağlı olduğu fiziksel makineye kurulur (ESXi ana bilgisayarı aracılığıyla sanal makinelere “geçişli” bağlantılar desteklenmez!).

Veeam Backup & Replication kitaplık hakkındaki bilgileri işletim sisteminden alır. Bu nedenle en güncel sürücülerin yüklü olduğundan ve teyp cihazının cihaz yöneticisinde doğru şekilde göründüğünden emin olmanız gerekir.

Veeam Backup & Replication’da teyp kullanımıyla ilgili daha fazla bilgiye önceki blog yazımdan ulaşabilirsiniz.

Veeam desteği için yardım talebi açma konusunda son tavsiye

Destek talebinizi açarken Önem Derecesi kriterlerini dikkatlice kontrol etmenizi ve uygun önem derecesini belirlemenizi öneriyoruz. Büyüklüğü ne olursa olsun her sorunun önemli olduğunu ve görevimizin tüm sorunları en hızlı şekilde çözmek olduğunu biliyoruz. Ancak Önem Derecesini 1 olarak ayarlarsanız ve sorununuz bu önem derecesinin kriterlerini karşılamazsa destek talebiniz incelendikten sonra uygun bir sıraya yeniden yönlendirilir. Bu durumda siz de kıymetli zamanınızı boşa harcamış olursunuz.

Şekil 8. Destek talebi oluştururken önem seviyesini doğru belirlediğinizden ve günlük paketini yüklediğinizden emin olun. 

Destek temsilcilerimizin sorunun kaynağını hemen bulmasına yardımcı olmak için her başarılı talep incelemesinin temelini oluşturan günlük paketini derlemeyi unutmayın. Günlükleri doğru şekilde toparlamak için kılavuzumuzu takip edin. Bazı durumlarda altyapınızın ek bileşenlerinden günlüklere ihtiyacımız olabilir. Ancak bunlar doğrudan destek mühendislerimiz tarafından talep edilir.

Bugünlük bu kadar! Bu bilgilerin yedekleme ortamınızı optimize etmenize ve kurulum sırasında yaygın olarak yapılan hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacağını umuyorum.

 

Daha fazlasına göz atın:

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
Free trial