Microsoft Windows Server 2012 Datacenter Sürümü ve Küçük İşletmeler

Yeni bir Windows Server sürümünün piyasaya çıkmasını seviyorum! Beraberinde getirdiği yenilikler, büyüme ve değişim fırsatları, yeni sürüm Hyper-V, yeni depolama seçenekleri, Ahhhhhhhhhhh. İşte bu yeni bir başlangıç demektir.

Windows Server 2012’nin tanıtılmasıyla birlikte Microsoft lisanslama modelini ve SKU tekliflerini yeniledi (Bildiğim kadarıyla herkesi şok edecek) Bu değişiklilerle bilerek ya da bilmeyerek küçük işletmelerin ağları için Windows Server 2012 DataCenter sürümünün kullanılmasına giden yolu açtılar. Windows Server 2012 Lisanslama Veri föyünü buradan inceleyebilirsiniz.
İlk başta dikkatimi çeken 3 şey var:

1. Standart Sürüm sunucu lisanslaması şimdi İşlemci + CAL. baz alınarak yapılıyor. (Datacenter Sürümü ile Aynı)

2. Standart sürümün Sanallaştırma hakları, Standart Lisans başına 2 sanal uygulama ile sınırlandırılmış. (Datacenter Sürümü lisans başına size sınırsız sanal uygulama veriyor)

3. Standart Sürüm Lisansı liste fiyatı 882$ ve Datacenter Lisansları liste fiyatı 4809$

Bu noktada güvenilir hesap makinemi elime alıyorum ve matematik işlemlerine başlıyorum. Lisanslama maliyeti ile sınırlı olduğumu fark ediyorum ve ağınızda ek işlemcileri ve CAL.’ları da hesaba katmak zorundasınız. Bunu dikkate aldığımızda aşağıdaki hesaplar oldukça doğrudur.

Çalıştırmak istediğim her 2 Windows Server uygulaması için 882$ fiyatı olan tek bir Standart Sürüm lisansına ihtiyacım olacak

Sanal Makinelerde çalışan 10 Windows Server uygulamasına sahipsem:

5 Standart Lisans x 882 $ = 4410 $ ihtiyacım olacak

10 sanal makine benim kitabımda ufak sayılır. Bu ağa 11. Sanal Makineyi eklemeyi seçersek 882$ fiyatı olan bir ek Standart Sunucu Lisansına ihtiyacımız olacak ki bu durumda lisans maliyetimiz 5292$ olacaktır. Bu noktada ilk başta sadece bir Datacenter sürüm lisansını alarak daha iyi bir şey yapmış olmaz mıydık diye kendimize sormamız gereklidir. Sadece lisans maliyeti perspektifinden bakarsak cevap kesinlikle – Evet!

Burada gizli bazı ayrıntılar var. Örneğin, 12 + sanal makinemizi aynı anda barındırmak için gerekli sunucu sınıfı makine, 2 sanal uygulamayı çalıştırmak için gerekli donanıma sahip olandan daha farklı ve muhtemelen daha da pahalı olacaktır. Bu dikkate almamız gereken bir şey.

Gerçekten bunu derinlemesine düşünüyorsanız, sadece büyük ağların değil fakat aynı zamanda küçük ağların da ağ tasarımında Genel/Özel Bulut prensiplerini dikkate almaya başlamak sağduyulu bir yaklaşımdır. Barındırılan donanım ve yazılım hizmetlerini kullanarak donanım ve yazılım edinme maliyetlerini hesaplayarak ödemek çok daha akıllıca bir yoldur. Aslında ufak ağlar, Genel/Özel Bulut tasarımından gerçekte büyük ağabeylerden daha fazla yararlanabilirler. Windows Server 2012, Özel Bulut alanına tam olarak uyuyor ve kaynak havuzları adı verilen yerel sunucu ve depolama seçeneklerine duyulan ihtiyacı karşılıyor. Bunun yanı sıra işin Özel kısmına hizmet vermek için gerekli olan, Sanal Makinelerin yukarıya ve aşağıya doğru ölçeklendirilmesi için gerekli desteği veriyor ve Datacenter sürümü ise sınırlı lisans maliyeti ile ölçekleme konusunda en kapsamlı desteği sunuyor.

Küçük bir işletmedeki BT ile ilgili masraflar, daha büyük kurumların toplam işletme bütçesindeki yüzdesel oranından çok daha fazladır. Küçük işletmeler için maliyet tasarrufu gerçekten çok önemlidir. Lisans maliyetini minimize etmek önemlidir ve hatta küçük işletmelerin sadece Windows Server 2012 Datacenter sürümünü alarak uzun vadede daha ucuz bir sonucu elde etmelerine yol açacağı sonucuna varabiliriz.

 

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
YENI
V12

Elimina la perdita di dati
Elimina il ransomware

1 Numaralı Yedekleme ve Kurtarma