V11: Veeam CDP ile Birinci Katman uygulamalar için düşük RPO’lar sağlamak

Kritik uygulamalar için süreklilik sağlamak

Uygulamaların ve bunların yürütüldüğü platformlar ve sistemlerin tüm işletmeler için son derece kritik hale geldiği sır değil. Birinci Katman iş yüklerinin sürekliliğini sağlarken olası veri kayıplarını en aza indirmek kuruluşlar için son derece önemli oldu. Uygulamaların erişilebilir olmaması durumunda kuruluşun marka değeri büyük hasar görebilir ve iş açısından maliyetli olabilir.

Bunun yanı sıra farklı uygulamaların önem seviyesi farklıdır; tüm iş yüklerinin aynı şekilde korunması gerekmeyebilir. VMware vSphere sanal makinelerde çalıştırılan uygulamalar söz konusu olduğunda, sanal makinede çalıştırılan iş yükleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olan kuruluşlar önem seviyesine bağlı olarak iş yüklerini sınıflandırabilir. Bu noktadan hareketle ilgili sanal makineleri istenilen noktaya ve zamana geri yükleme hedeflerini temel alarak koruyacak kurallar hayata geçirilebilir.

G/Ç (I/O) için vSphere API’larından (VAIO) yararlanmak

VMware vSphere sanal makine iş yüklerinin barındırılması için en çok tercih edilen şirket içi ve servis sağlayıcı platformdur ve Veeam söz konusu iş yüklerini Veeam Backup & Replication’ın ilk sürümünden bu yana korumaktadır. Geleneksel olarak bu iş yükleri snapshot tabanlıdır; bu da arka uç depolamaya bağlı olarak parçalı yapılı yedekleme ve beş ila 15 dakikalık bir RPO sağlar.

Bir dakikanın altında RPO’lar sağlama hedefiyle yola çıkan VMware, Giriş/Çıkış verilerini doğrudan ve gerçekleştikleri anda yakalamak üzere hipervizöre derinlemesine erişim sağlayan G/Ç için vSphere API’larını geliştirdi. Bu doğrulanan yöntem RPO’ların birkaç dakika yerine birkaç saniyeye düşürülmesini sağlayarak iş yüklerinin korunması yaklaşımını kökünden değiştirdi.

V11’de Sürekli Veri Koruma Sağlamak

Veeam Backup & Replication v11’ın kullanıma sunulması ve VMware ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda VMware vSphere’da çalıştırılan söz konusu Birinci Katman iş yüklerini daha iyi koruyabilmek adına Sürekli Veri Koruma (CDP) sunarak güvenilirlik, ölçeklenebilirlik ve performans sağladık.

Veeam, CDP Replikasyonuna yönelik G/Ç için vSphere API’larından yararlanarak kritik verilerin kaybolmasını engellemek üzere yeni bir koruma seviyesi sağlamanın yanı sıra saniyelik aralıklarla parçalı olarak belirlenen zamana geri dönme yeteneği ile birlikte sanal makine iş yüklerinin belirli bir noktaya neredeyse anında yük devretmesini sağlayarak iş sürekliliğini koruyor.

Felaket durumunda CDP replikaları yapılandırılan RPO doğrultusunda belirli bir noktalara yük devretme gerçekleştirebiliyor. Yukarıda belirtilen parçalı yapı veri kaybını minimum düzeyde tutarken son derece düşük RTO’lar sağlamak için büyük önem taşıyor. Bir sanal makinede yük devretme gerçekleştirildikten sonra yük devretme sürecine entegre edilen bir dizi kontrollü seçenek ile yeniden çalışmaya başlayabilir.

Uçtan uca kural tabanlı yaklaşım

Veeam Backup & Replication v11’in bir parçası haline getirilen CDP ile iş yüklerinin yedeklenmesi ve replikasyonu için kural tabanlı yaklaşıma yeniden odaklanıldı. Uygulamaları ve iş yüklerini sınıflandıran kuruluşlar, daha uzun süreli arşivleme sağlamak üzere saniyeler ila dakikalar arasındaki belirli noktalarda geri yükleme sağlayabilen sanal makineler için uçtan uca kurallar oluşturabilir.

vSphere Etiketleriyle birlikte kullanıldığında ise bir CDP kuralı yapılandırıldıktan sonra kurala minimum seviyede müdahale edilecektir. vSphere Etiketlerinin sanal makinelere atanması ile bu makineler otomatik olarak CDP kurallarına eklenecektir ve belirlenen replikasyon süresine bağlı olarak korunacaktır. Bu durum yönetim yükünün azalmasını sağlıyor ve yeni iş yüklerinin oluşturulduğu anda korunmasına olanak tanıyor.

CDP ile kısa süreli saklama penceresi kavramından söz edebiliriz. Yedekleme yöneticileri bu pencerede en az iki saniye olmak üzere kurtarma noktası hedefleri belirleyerek veri kaybı için izin verilen seviyeyi belirleyebiliyor. Bu kısa süreli saklama penceresi içinde veriler yapılandırılan RPO doğrultusunda replike ediliyor ve bu saklama penceresi içinde belirli bir noktaya geri dönülerek kurtarma kolayca gerçekleştiriliyor.

CDP ile korunan iş yüklerinin daha uzun süre saklanması için yedekleme yöneticileri belirli bir saat değerini temel alan geleneksel geri yükleme noktalarına uygun ek geri yükleme noktaları oluşturabiliyor ve ardından hedef sitede belirlenen gün boyunca depolanıyor. Ayrıca bunlar uygulama farkındalı işleme için yapılandırılabiliyor ve yük devretme için her zaman çökme tutarlı bir geri yükleme noktasına sahip oluyor.

Ölçeklenebilirlik ve performans için sadelik

V11’de CDP’nin önemli unsurlarından biri de kullanım kolaylığı ve dağıtım esnekliği. Veeam CDP ile bir kaynak ve hedef vSphere Kümeye karşı dağıtım ve yapılandırma gerçekleştirildikten sonra kurallar yedekleme yöneticisi tarafından, ek eğitim gerektirmeksizin aynı kullanımı kolay konsol üzerinden oluşturulup yönetilebiliyor.

Yeni veya mevcut bir vSphere Kümesinde CDP G/Ç filtresi, Veeam CDP filtre yönetimi altındaki bir onay kutusu seçeneği ile yapılandırılıyor. Bu, ilgili vSphere Kümesindeki tüm ana bilgisayarlara kurulumu kontrol ediyor ve kümeye eklenen ya da kümeden çıkartılan herhangi bir ana bilgisayarda filtre sürücüsü uygun şekilde yapılandırılmış oluyor.

Ölçeklenebilirlik bakımından, Veeam CDP ile işe küçük ölçekte başlayabilir, zaman içerisinde CDP gereksinimleri değiştikçe büyütebilirsiniz. Sanal makine sayısı, RPO kuralı ve sanal makinelerde oluşturulan veri miktarına bağlı olarak yeni VMware CDP proksilerimiz küme içerisinde bir ana bilgisayar başına dağıtım gerektirmeksizin söz konusu gereksinimlere uygun olarak dağıtılabilir.

Donanım dağıtımları ile ilgili olarak tümünü kapsayan yaklaşımlardan yararlanılan çözümlerin aksine bu işlem kaynak gereksinimini önemli ölçüde azaltıp optimize ediyor ve sadece Birinci Katman iş yüklerinin korunduğu vSphere kümelerinde hedefli konfigürasyon yapılmasını sağlıyor.

Doğru boyutlandırmaya yardımcı olmak üzere kural sihirbazında yer alan yerleşik CDP Altyapı Değerlendirme aracı kaynak gereksinimini CPU, RAM ve ağ bant genişliği seviyesinde değerlendiriyor ve kuralda yapılandırılan sanal makineler için gereken bant genişliğini gösteriyor.

Sonuç

İş için kritik uygulamalarının daha yüksek ve daha güvenilir bir koruma seviyesi gerektirdiği bir çağda yaşıyoruz. Veeam Backup & Replication v11’deki Veeam CDP ile kuruluşlar, belirli bir replikasyon penceresi içinde saniyelik RPO’lar ile Birinci Katman uygulamaları korumak üzere kural tabanlı bir yaklaşımdan yararlanabiliyor. Bu noktadan itibaren söz konusu iş yükleri hızla ve minimum veri kaybı ile kurtarılabiliyor ve iş sürekliliği sağlanarak şirketin itibar kaybı yaşamasının önüne geçiliyor. 

Veeam Backup & Replication v11‘i hemen yükleyin, bu ve benzeri özelliklerinden yararlanmaya başlayın!

V11’in sunduğu gelişmiş özellikler hakkında daha fazla bilgi edinin ve Bulut Veri Yönetimine nasıl öncülük ettiğimizi görün.

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
Free trial