Veeam Backup & Replication v11 ile Continuous Data Protection Çözümü

Günümüzde kurumlar çağın ve kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için IT yapılarına sürekli olarak yatırım yapmaktadır. Daha hızlı ve yetenekli çözümler ile gerek müşterilerden gerek şirket içinden gelen talepleri karşılamaktadır. Oluşan talepler ile kurumlar için önemli hale gelen yedekleme çözümleri de verinin yedeklenmesi ve korunması için daha da önemli hale gelmektedir. Geçmişte saatler seviyesinde olan kesintileri günümüz kurumları tarafından yetersiz bulunmakta ve iş kritik sistemlerin en az kesinti ile tekrar çalışması istenmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak için geçmişte de kullanılan replikasyon (uzak mesafe veri kopyalama) teknolojileri kullanılmaktadır. Bu çözümler daha çok donanım bazlı çözümlerdir. Günümüzde sanallaştırmanın yoğun olarak iş kritik sistemlerde kullanılması yazılım bazlı çözümlerin gelişimini sağlamıştır.

Günümüz iş dünyası talepleri, artık birkaç saniye kesintiyi bile istememekte ve verinin kayıpsız veya en fazla 1-5 saniye ile yedeklenmesini ve ikinci sisteme replikasyonunu talep etmektedir. Continuous Data Protection (CDP) çözümü de bu seviyede, kullanıcılarına çözüm sağlamaktadır. CDP çözümünde Vmware üzerindeki sanal sunucu dahilinde yazılan her türlü veri, en hızlı şekilde uzak merkezdeki Vmware sunucusuna aktarılır. Veri miktarı ve veri değişimine bağlı olarak kullanılacak bant genişliği önemli kazanmaktadır. Bant genişliğinin az olması durumunda, veri transferi süresi uzayacağından, kurumların istediği 1-5 saniye karşılanamaz.

Veeam Backup & Replication çözümü uzun yıllardır alınmış olan yedeklerin replikasyonu ile uzak merkeze verileri göndermektedir. Veriler bu yöntemde tekilleştirilir ve sıkıştırılarak iletilir. 2021 yılı ilk çeyreğinde sunulacak V11 sürümü ile CDP opsiyonu ürünün içinde gelmektedir.

Kullanıcının iş kritik verilerinin, Vmware’in sunduğu API’leri kullanılarak saniyeler içerisinde uzak sisteme kopyalanması için, yüksek bant genişliği, düşük ping süresi gerektirmektedir. Yazılan her veri anında gönderileceği için bant genişliğinde daralma ya da ping süresinin uzaması saniyeler bazında olan beklentinin karşılanamamasına sebep olacaktır.

Veeam Backup & Replication çözümü, kullanıcının ve kurumun isteğine göre sanal makineyi yedek alarak daha düşük bant genişliklerinde daha uzun sürede gönderebildiği gibi, daha yüksek bant genişliği ve ürünün CDP özelliğini kullanarak anlık olarak verileri karşı tarafa gönderebilme opsiyonunu sunmaktadır. Veeam Backup & Replication çözümü ile veriyi sıkıştırıp tekilleştirerek, kullanıcılarına bant genişlik
maliyetinde de avantaj sağlayabilmektedir.

CDP çözümü her ne kadar replikasyon konu başlığı için düşünülse de, veri yedeklemesi en önemli özelliğidir. Yazılan her IO sistem üzerinde kayıt edildiği için, kullanıcı sanal sunucusunu istenilen saniyeye geri yükleyebilmektedir.

Veeam Backup V11 BETA 2 seviyesinde olup, birçok müşteri, servis sağlayıcı ve iş ortağı tarafından denenmiştir. BETA 2 testleri tamamlanmıştır. 2021 yılı ilk çeyrekte yeni sürümün yayınlanması planlanmaktadır. (Ekran görüntüleri BETA 2 sürümünden alınmıştır.)

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
Free trial