Veeam Backup & Replication v7 ile Restore İşlemleri ve Veeam Backup Enterprise Managerı

Aşağıda,

İlk olarak; Veeam Backup Enterprise Manager, yönetim yazılımı hakkında kurulum, konfigürasyon ve kullanımı hakkında temel bilgilere sahip olabileceğiniz bir teknik içerik bulacaksınız.

İkinci olarak ise; Veeam Backup & Replication v7 ile aldığınız backup dosyalarınızı farklı host ve farklı datastore üzerine Restore etmek için hazırlanmış bir recovery senaryosundan oluşan teknik bir operasyon dökümanını inceleme imkanı bulacaksınız.

 

Veeam Backup Enterprise Manager: Kurulumu, Konfigürasyonu ve Kullanımı

Bu makalemizde sizlerle Veeam Software firmasının geliştirmiş olduğu Veeam Backup Enterprise Manager ürünü hakkında kurulum, konfigürasyon ve kullanımı hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Makalemiz aşağıdaki süreç adımlarından oluşacaktır:

  1. Veeam Backup Enterprise Manager – KURULUMU
  2. Veeam Backup Enterprise Manager – KONFIGURASYONU
  3. Veeam Backup Enterprise Manager – KULLANIMI

Şeklinde olacaktır.

Bu yazıyı www.yasinakilli.com’da okumak için lütfen tıklayın.

 

Veeam Backup & Replication v7 ile Restore İşlemleri – Farklı Host – Farklı Data Store

Bu makalemizde aktif çalışan sistemlerimizde oluşabilecek kalıcı bir problem karşısında hizmet veremez duruma gelmiş bir sanal sunucumuzu; daha önceden aldığımız sistem backup dosyasını yeni bir fiziksel host ve yeni bir datastore üzerine restore edip tekrar hizmet verebilen bir sunucu haline getirebilme işlemini gerçekleştireceğiz.

Mevcut Durum: ibm-x3650 isimli fiziksel host üzerinde hizmet veren veeam-test sanal sunucumuz mevcuttur.

Problem: Henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı fiziksel host’umuza erişemiyoruz ve üzerindeki sanal sunucular hizmet veremez durumda. Sunucudan hizmet alan kullanıcılar bilgi işlem departmanı telefonları kilitlemiş durumda J

Çözüm Operasyonu: Hizmet veremez duruma gelmiş olan bu sanal sunucumuza ait daha önce almış olduğumuz sistem backup dosyasını; aktif olarak çalışan dell-r710 isimli fiziksel host ve srv_thin_01 isimli datastore üzerine restore ederek tekrar hizmet verebilir duruma getirmeye çalışacağız.

Bu yazıyı www.yasinakilli.com’da okumak için lütfen tıklayın.

 

Veeam Backup & Replication v7 özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Veya kendiniz deneyin.

Yasin Akıllı
Yasin Akıllı

YASİN AKILLI, System Engineer, Backup & Storage Specialist, vExpert – VMCE – MCITP

Yasin AKILLI, 10 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda Sistem Mühendsi olarak görev yapmaktadır. Microsoft Sistem Mühendisliği sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “Microsoft MCITP” ünvanını almıştır. Veeam Backup and Replication sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “Veeam: VMCE” ünvanını almıştır. VMware Sanallaştırma Platfromu sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “VMware vExpert” ünvanını almıştır. Felaket kurtarma ve iş sürekliliği ile ilgili akademik alanda yüksek lisans Tez ’i de yayınlamıştır. Disaster Recovery ve iş alanında aktif olarak çalışmalar ve projeler yürütmeye devam etmektedir. Yasin AKILLI, hâlen iBB - BELBiM A.Ş. ‘de Veri Depolama ve İş Sürekliliği Takım Lideri olarak görev yapmaktadır.

More about author
Rate the quality of this Article:
5.00 out of 5 based on 1 vote
Please wait...
V10

Better Backup

Faster. Stronger. Smarter

Learn more