Dnes je pro Veeam Availability Suite v8 (kombinace produktů Veeam Backup & Replication a Veeam ONE) významné datum – ode dneška je obecně dostupná aktualizace Update 2. Oba produkty byly aktualizovány a v tomto příspěvku vám ukážu to nejdůležitější, co je třeba vědět o hlavních funkcích: PLNÁ podpora prostředí vSphere 6, aktualizace produktu Veeam ONE a podpora produktu Veeam Endpoint Backup FREE.

Veeam PLNĚ podporuje prostředí vSphere 6!

Když jsem posledně psal o tom, že podpora prostředí vSphere 6 bude již brzy dostupná, chtěli jsme předem oznámit, že bude tato forma podpory k dispozici. Od té doby je naše oddělení kontroly kvality vytížené standardně rozšířenými zátěžovými testy sestavení, která byla kandidáty na vydání, s kódem vSphere 6 RTM – a dnes tedy můžeme aktualizaci Update 2 zcela uvolnit.

Jako vždy jsme se nespokojili se základní kompatibilitou a poskytujeme PLNOU podporu prostředí vSphere 6 s následujícími funkcemi a vylepšeními, z nichž většinu nikdo jiný neposkytuje:

  • podpora pro virtuální svazky VMware (VVol) a virtuální síť VMware Virtual SAN 2.0,
  • zálohování a obnovení podle zásad SPBM (Storage Policy Based Management),
  • zálohování a replikace virtuálních počítačů odolných proti selhání (Fault Tolerant),
  • integrace tagů prostředí vSphere 6,
  • podpora Cross-vCenter vMotion,
  • rychlá migrace na svazky VVol,
  • režim přidávání virtuálních disků SATA za chodu,

Podívejme se na tento seznam trochu blíže. Přestože podpora pro svazky VVol, virtuální síť VMware Virtual SAN 2.0 a režim přidávání virtuálních disků SATA za chodu je k dispozici jednoduše každému, kdo využívá novou verzi sady VDDK, je nutné poznamenat, že naše podpora pro síť Virtual SAN má stále daleký náskok před ostatními na trhu, jak uvádí Luca. Tento režim inteligentního zpracování nabízí nejefektivnější technologii dostupnosti pro všechna řešení EVO:RAIL a EVO:RACK, protože využívají virtuální síť VMware Virtual SAN. Stačí umístit na každý hostitelský systém proxy server Veeam.

Pokud do těchto technologií úložišť nové generace od společnosti VMware investujete, pak už jistě víte, že zásady SPBM jsou do budoucna tou správnou metodou správy požadavků na úložiště virtuálních počítačů v prostředí vSphere. Díky naší podpoře politik při zálohování a obnovení virtuálních počítačů dokážeme obnovit přiřazaní politik úložišť virtuálních počítačů při úplném obnovení virtuálního počítače. Odpadají tak manuální postupy, což má přímý vliv na dobu obnovení. Obnovení politik SPBM je důležité kvůli tomu, že virtuální počítače „mimo politiky“ mohou mít vliv na dostupnost jak samotného obnoveného virtuálního počítače, tak ostatních virtuálních počítačů využívajících stejné úložiště. Ve výchozím nastavení obnovíme stejné politiky, které měl zálohovaný virtuální počítač – a samozřejmě můžete vybírat požadované politiky v případě obnovení mimo aktuální umístění:

blog-4-xx-2015-FigX.jpg

Obnovování podle zásad SPBM zajišťuje, že obnovený virtuální počítač bude mít stejné zásady, které měl před zálohou, případně nové.

 

Nejpoutavější na podpoře prostředí vSphere 6 je pro mě nově možnost zálohovat virtuální počítače odolné proti selhání (běžící v režimu Fault Tolerant) pomocí Veeam Backup & Replication. Kromě mnoha dalších vylepšení Fault Tolerance dokáže prostředí vSphere 6 vytvářet snapshoty virtuálních počítačů běžících v režimu Fault Tolerance prostřednictvím rozhraní API (je to také jediný způsob, jak v tomto typu virtuálního počítače snapshot vytvořit). A díky tomu dokáže nástroj Veeam Backup & Replication konečně zálohovat a replikovat virtuální počítače odolné proti selhání – stejně jako každé jiné virtuální počítače. Společně s dalšími vylepšeními Fault Tolerance v prostředí vSphere 6 tato funkce poskytuje skutečně to nejlepší z dostupnosti pro moderní datové centrum a odstraňuje zbývající překážky, které brání využití Fault Tolerance ve vašem datovém centru..

Prostředí vSphere 6 také poskytuje nová rozhraní API pro programový přístup a správu pro tagy prostředí vSphere. Tagy jsou skutečně výborným způsobem, jak nastavit zálohovací politiky v případě smíšené infrastruktury kombinované kvůli optimalizaci zdrojů. Již dříve jsme poskytovali podporu pro tagy prostředí vSphere 5 (samozřejmě i o tom psal Luca). S podporou tagů prostředí vSphere 6 budete moci i po upgradu sestavovat rozšířené politiky pro zálohování ve stejném flexibilním rámci zaměřeném na infrastrukturu.

Další důležitou funkcí, kterou v prostředí vSphere 6 podporujeme, je podpora cross-vCenter vMotion. Přestože nástroj Veeam Backup & Replication podporuje ochranu virtuálních počítačů v systémech více serverů vCenter, jak dlouho si jen pamatuji, přináší tato nová funkce VMware jiný problém – „ztrácení“ úloh u explicitně přidaných virtuálních počítačů po přesunu na jiný server vCenter, kde se změní jejich unikátní ID objektu (moRef). Díky přidání podpory cross-vCenter vMotion do funkce rychlé migrace se při přenosu virtuálního počítače na jiný sever vCenter automaticky aktualizují související záznamy k úlohám zálohování či replikace, takže požadavky na dostupnost budou plněny nepřetržitě.

Konečně se chci také dostat k poslednímu bodu týkajícímu se podpory prostředí vSphere 6, kterým je možnost úloh rychlé migrace na svazek VVol. Rychlá migrace je stále součástí produktu Veeam Backup Free Edition a jedná se o skvělý způsob, jak přesouvat virtuální počítače, není-li možné použít řešení VMotion (například kvůli nízké spolehlivosti síťového připojení, nebo není-li řešení VMotion podporováno, případně i pokud jednoduše nemáte odpovídající licenci VMware). Tato funkce může pomoci při úplných migracích do nově vytvořených clusterů s využitím nejnovějších funkcí prostředí vSphere 6 bez přenesení systémových problémů z předchozích clusterů.

Plná podpora prostředí vSphere 6 pro nás znamená plné využití všech nových funkcí a zajištění toho, aby naši zákazníci mohli bez obav používat nejnovější technologie VMware ve vašem datovém centru při úrovni dostupnosti, jakou požadujete. Možná vás zajímá, proč nikdy nespěcháme s vyhlášením podpory a raději si necháme několik týdnů na rozšířené testování kódu předběžné verze oproti konečnému kódu platformy? Protože jde o zálohování (a ochranu i dostupnost vašich dat). To nelze uspěchat. Zkrácení potřebného času by pouze přineslo další rizika. V tomto vláknu na fóru si můžete o celém procesu přečíst víc. Pokud čtete týdenní přehledy fóra Veeam nebo sledujete Antona Gosteva na Twitteru, pravděpodobně jste zaznamenali jeho příspěvky týkající se závažné chyby v  transportním režimu Direct SAN při využití prostředí vSphere 6:

blog-4-xx-2015-FigA.jpg

Anton Gostev nazývá věci pravými jmény.

 

Každá hlavní verze prostředí vSphere přináší mnoho změn v porovnání s předchozími verzemi. Proto si vždy chceme vyhradit dost času na testování spolehlivosti nových verzí každé aktualizované komponenty prostředí vSphere a jejich interakce s naším řešením. Z tohoto důvodu již po mnoho let máme velmi konzistentní časový rámec vydávání podpory pro nová vydání prostředí vSphere (přibližně 6 týdnů po datu obecné dostupnosti). A často se to opravdu vyplácí! Při pohledu na poznámky k verzi sady VDDK pro prostředí vSphere 6 vidíme, že situace, o které výše hovoří Anton Gostev, se nyní uvádí jako hlavní známý problém, protože může mít dopad na produkční prostředí! Nemějte však obavy: do aktualizace Update 2 jsme zahrnuli opravu, dokud nedojde k nápravě ze strany společnosti VMware. Takže uživatelé produktů Veeam, kteří používají Direct SAN, mohou bez obav upgradovat na prostředí vSphere 6 (na rozdíl od těch, kteří používají konkurenční řešení).

Je také velmi na místě poznámka, že zatímco přidáváme podporu prostředí vSphere 6, ponecháváme podporu starších verzí prostředí vSphere, které se hodně používají a které stále VMware podporuje. Proto jsou v aktualizaci Update 2 stále podporovány verze vSphere 4.0 a novější. Další citace z fóra Veeam; svým zákazníkům jsme velmi otevření co se týče plánů pro podporu platforem i ohledně vašich plánů. Viděli jste hlasování na fóru, kterým jsme na začátku roku chtěli zjistit, kterou verzi plánujete používat ke konci roku 2015? Výsledky posíláme přímo týmu výzkumu a vývoje, aby mohl přímo podle vašich názorů určovat, které funkce dostanou prioritu. Přestože nejvíce respondentů (45 % v době uveřejnění tohoto příspěvku) plánuje do konce roku 2015 přejít na verzi vSphere 6, jak ukazuje snímek níže, nemůžeme jen tak opustit ty, kteří se z nějakého důvodu rozhodli využívat poslední „tlustou“ verzi ESX..

img_blog_3

Podpora produktu Veeam Endpoint Backup FREE

Bezpochyby jedním z nejzajímavějších nových produktů, které jsme v poslední době měli, je Veeam Endpoint Backup FREE. S aktualizací Update 2 máme nyní možnost zobrazení záloh v konzoli Veeam Backup & Replication. Je také možné – a pro mě je právě tohle nejzajímavější – umisťovat zálohy koncových bodů do úložišť Veeam. Je to vynikající zpráva pro organizace, které mají v datovém centru důležitá koncová zařízení nebo posledních několik nevirtualizovaných systémů.

Zde je zobrazení systému Backup & Replication v8 s aktualizací Update 2 a možností přiřazovat oprávnění k zálohám koncových bodů k úložišti:

img_blog_4

Podpora koncových bodů také zahrnuje export zálohovaného obsahu fyzických disků na různé formáty virtuálních disků, obnovování souborů a položek v aplikacích i používání úloh kopírování záloh a archivace na pásku pro účely přepravy záloh koncových bodů mimo pracoviště. S aktualizací Update 2 budou moci koncové zálohy přijímat všechny placené verze nástroje Backup & Replication. Pokud jste se na produkt Endpoint Backup FREE ještě nepodívali, srdečně vám to doporučuji. Zálohování koncových bodů má být jednoduché a ZDARMA. Veeam Endpoint Backup FREE vás rozhodně nezklame.

Veeam ONE v8 Update 2

K dispozici je rovněž řešení Veeam ONE Update 2, které přináší důležité možnosti nastavení. Při rozhovorech s Vitalijem Safarovem, produktovým manažerem pro Veeam ONE, jsem se ho ptal, která funkce v této aktualizace se mu líbí nejvíc. Řekl mi, že je to podpora monitorování veškerého dění v prostředí vSphere 6, včetně svazků VVol. Velmi důležitá je úplná viditelnost pro nové funkce prostředí vSphere 6, protože bez viditelnosti, kterou potřebujete pro podporu, nelze využívat důležité technologie. Veeam ONE vám tento nový postup ukládání umožňuje s potřebnou viditelností, aby vás později nic nepřekvapilo.

Aktualizujte a užívejte si výhod!

Níže jsou některé zdroje týkající se aktualizace Update 2 pro produkty Veeam Backup & Replication 8.0 a Veeam ONE 8.0. Ještě je třeba poznamenat, že nejlepší příležitost, kde budete moci vybrat ten správný trumf, bude konference VeeamON 2015 v Las Vegas, která bude mít letos rozšířený záběr se zaměřením na nejnovější strategie pro dostupnost a na co nejúplnější přístup k novým a stávajícím produktům. Tady je seznam některých důležitých informačních zdrojů pro aktualizaci Update 2:

Veeam Endpoint Backup FREE

Poznámky k verzi pro Veeam Backup & Replication 8.0 Update 2

Poznámky k verzi pro Veeam ONE 8.0 Update 2

Co je nového ve verzi VMware vSphere 6: Tipy pro nasazení a doporučené postupy pro upgrade

Stáhnout Update 2 (Veeam Backup & Replication a Veeam ONE)

VeeamON 2015

GD Star Rating
loading...
Veeam Availability Suite Update 2: podpora prostředí vSphere 6, Endpoint a ještě mnohem víc!, 5.0 z 5 na základě 1 hodnocení

Veeam Availability Suite — Stáhnout bezplatnou 30denní zkušební verzi

DOWNLOAD NOW