Çoklu Bulut Çağında Kesintisiz Çalışırlık Elde Edin

BT sektöründe yer alıyor olmanın en iyi yanlarından biri heyecan verici değişimlere tanıklık etmek ve bu değişimlerin bir parçası olmaktır. Yeni dijital ekonomi, işletmeleri ve BT altyapılarını yeni talepleri karşılamak üzere yeni şekillerde tepki vermeye zorlayarak birçok heyecan verici değişimi de beraberinde getirdi. Konu buluta geldiğindeyse değişim de bu denli dinamik oluyor.

Yapılan araştırmaya göre şirketlerin %81’i karma bulut stratejisini özel, sanal ve karma bulutlarda ve birden çok sağlayıcıda farklı çözümlerle bir araya getiriyor1. Çoklu buluta olan bu büyük geçişin ardından sormamız gereken soru şu: İşletmeler uygulamalarının ve verilerinin, benimsedikleri yeni çoklu bulut modellerinde kesintisiz çalıştığından nasıl emin olabilir? Bu soruyu yanıtlamadan önce düşük Kesintisiz Çalışırlığın dezavantajlarını özetleyen bazı istatistiklere göz atalım:

  • Kuruluşların %66’sı, planlı olmayan kesinti süresi nedeniyle dijital dönüşüm girişimlerinin sekteye uğradığını kabul ediyor2
  • Kuruluşların Kesintisiz Çalışırlık ve Koruma Açıkları için ortalama finansal maliyeti 21,8 milyon dolar3
  • ABD’de siber saldırılara maruz kalan işletmelerin %60’ı, bunun sonucu olarak veri kaybı yaşıyor4

Neyse ki işletmelerin optimum Kesintisiz Çalışırlık sağlamak için alabilecekleri bazı tedbirler var. Çoklu bulut Kesintisiz Çalışırlığı ile ilgili düşünülmesi gereken en iyi üç uygulama:

1. Şirket içi verilerinizi yedeklemek ve felaketten kurtarmak için buluttan faydalanma

Tüm Kesintisiz Çalışırlık stratejileri için atılacak ilk adım 3-2-1 kuralına uymaktır. Bu kurala göre verilerinizin en az üç kopyasının olması, iki farklı medyada depolanması ve bir kopyanın da iş yeri dışında depolanması gerekir. Çoklu bulut stratejisini izleyen işletmeler, 3-2-1 yaklaşımını yürütmeye yardımcı olmak ve geleneksel yedekleme sistemlerini bulutla optimize etmek üzere buluttan faydalanmak için ideal konumdadır. Veeam, işletmelerin iş yeri dışındaki verilerini korumak veya RTO ve RPO gereksinimlerini karşılamak üzere felaket kurtarma çözümü almak için AWS, Microsoft Azure ve IBM Cloud da dahil tüm genel bulut veya yönetilen hizmet sağlayıcılardan faydalanmasına olanak sağlar.

2. Halihazırda bulutta bulunan verilerinizi koruma

Bulutta kullanılan verilerin kontrol edilmesi ve korunması önemlidir. Örneğin, e-posta verileri birçok kuruluşun uyumluluk ve düzenleme ile ilgili ihtiyaçları nedeniyle uzun süre boyunca saklanmalıdır. İster Microsoft Office 365 gibi bir SaaS çözümü kullanıyor ister e-posta uygulamanızı IaaS’ta barındırıyor olun, yanlışlıkla silme, sistem kesintisi ya da kötü amaçlı saldırılara karşı korumaya sahip olmak oldukça önemlidir. Veeam gibi Kesintisiz Çalışırlık çözümleri verilerinizi şirket içinde başka bir konuma veya farklı bir bulut veri merkezine kopyalayarak bu tür durumlardan korunmanıza yardımcı olur.

3. Uygulamalarınızı ve verilerinizi kendi bulutunuza replike etme ve taşıma

Çoklu bulut stratejisi izlediğinizde, ortamınızda büyük olasılıkla “buluta özel” uygulamalar olacaktır. Verileri koruma ve kurtarma amacıyla bu uygulamaların replike edilebilmesi, bu uygulamaların beklenmeyen kesinti sürelerinde çalışır durumda olacağından emin olmak için çok önemlidir. Örneğin, şu anda bulut tabanlı uygulamanızı IBM Cloud’un Houston, Teksas’ta bulunan veri merkezinde çalıştırdığınızı varsayalım. Veeam sayesinde veri koruma ve geçiş ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere bu uygulamayı Dallas, São Paulo, Milano, Frankfurt, Tokyo, Hong Kong da dahil dünyanın dört bir yanındaki 50’den fazla IBM Cloud veri merkezine veya kendi bulutunuzdaki tüm veri merkezlerine kolayca replike edebilir ve taşıyabilirsiniz.

Çoklu bulutu benimseme eğilimi ivme kazanmaya devam ediyor, bu yüzden Kesintisiz Çalışırlık stratejisi ve planına sahip olmak hiç olmadığı kadar önemli. Çoklu bulut ortamınız genelinde Kesintisiz Çalışırlığı nasıl sağlayacağınızı değerlendirirken, bu yaklaşımları göz önünde bulundurun. Böylece işiniz kesintiye uğramadan inovasyonu hızlandırabilirsiniz.

Çoklu bulut ortamınızda Kesintisiz Çalışırlık stratejisi izlemeye başlamak için özel sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


1 Kaynak: ESG, 2017 Public Cloud Computing Trends, Nisan 2017
2 Kaynak: Veeam 2017 Availability Report
3 Kaynak: Veeam 2017 Availability Report
4 Kaynak: Half of U.S. Businesses Report Being Hacked

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
YENI
V11A

Elimina la perdita di dati
Elimina il ransomware

1 Numaralı Yedekleme ve Kurtarma