Direct Restore to Microsoft Azure – nyní integrováno v nástroji Veeam Backup & Replication 9.5

Uvedení nástroje Veeam Backup & Replication 9.5 je na spadnutí. Už dva měsíce testuji betaverzi, před měsícem jsem pak otestoval i první slíbenou funkci – integraci Veeam a Nimble. Dnes předvedu test dalšího vylepšení – integrovaného nástroje Direct Restore to Microsoft Azure.

Direct Restore to Microsoft Azure byl uveden před několika měsíci jako samostatný nástroj pro platformu Azure. Je zdarma dostupný v obchodě Microsoft Azure Marketplace. Funkce Direct Restore to Microsoft Azure bude plně integrována do nástroje Veeam Backup & Replication 9.5.

A proč že jsem tak nadšený? Ve verzi 9.5 budete moci nástroji Veeam Backup & Replication určit, aby obnovil kterýkoli bod obnovení přímo do Microsoft Azure, aniž by bylo třeba provádět přípravu nebo zajištění ve službě Azure. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat obnovu do Azure.

POZNÁMKA: Celý tento příspěvek na blogu pojednává o betaverzi nové integrace, některé obrazovky proto nejsou hotové nebo nemají dokončené ikony či vizualizaci v podobě, ve které bude sestavení Veeam Backup & Replication 9.5 dostupné široké veřejnosti.

Jak vám Direct Restore to Microsoft Azure pomůže

Zálohování je bezpochyby nudný proces. Je obtížné přesvědčit ředitele IT, že potřebuje nejnovější produkty pro zálohování, které šetří práci, když nemůžete dokázat jasnou návratnost investice, aniž byste způsobili katastrofu – kdo by o něco takového stál?

Dokázali byste jej ale přesvědčit o potřebě lepších prostředků pro zálohování, kdyby kromě pouhého zálohování vašich prostředí zvládaly i další úlohy ? Co kdyby tentýž produkt uměl:

  • Vytvořit testovací a vývojové prostředí v cloudu
  • Převést vaše prostředí do Azure
  • Vytvořit instanci pro preventivní zotavení po havárii (DR) v cloudu

Při pravidelném zálohování pomocí řešení Veeam můžete prostřednictvím funkce Direct Restore to Microsoft Azure uvést do praxe všechny výše uvedené případy použití. Můžete vytvořit testovací a vývojovou laboratoř v Azure za pár minut.

Pokud byste rádi převedli své prostředí do Azure, Direct Restore to Microsoft Azure pro vás bude nejlepším řešením. Celý proces nesmírně usnadní, aniž by to ovlivnilo vaše produkční prostředí, vzhledem k tomu, že migrace bude spuštěna přímo z úložiště záloh.

Jak nastavit přístup k předplatnému Azure

Nastavení zahájíme konfigurací nástroje Veeam pro přístup k předplatnému Azure. Procházejte grafickým rozhraním Veeam Backup & Replication podle níže uvedeného popisu a stiskněte tlačítko Spravovat účty Azure (Manage Azure Accounts).

Direct Restore to Microsoft Azure

V okně Spravovat účty Azure (Manage Azure Accounts) klikněte na tlačítko Přidat.

Direct Restore to Microsoft Azure

V okně Počáteční konfigurace je nejprve třeba vybrat model nasazení správce zdrojů Azure Resource Manager. Pro tuto ukázku vyberu model správce zdrojů Resource Manager:

Direct Restore to Microsoft Azure

Poté proveďte import předplatných správce zdrojů kliknutím na odkaz „Konfigurovat účet“:

Direct Restore to Microsoft Azure

V automaticky otevřeném okně zadejte přihlašovací údaje do služby Azure.

Poznámka: Ujistěte, že máte v nastavení Internet Exploreru vypnutý Chráněný režim. Jinak se nebudete moci přihlásit do služby Microsoft Azure, až budete procházet průvodcem počáteční konfigurace.

Poznámka: Pokud máte v plánu provést obnovu počítače se systémem Linux, nástroj Veeam Backup & Replication bude vyžadovat, abyste do prostředí Azure nasadili zařízení pomocné služby.

Až zadáte informace nezbytné k dokončení procesu, nebude vám již nic bránit ve spuštění zálohy virtuálních počítačů a migrace prostředí do Azure.

Direct Restore to Microsoft Azure

Příprava Azure

V závislosti na požadovaném scénáři cloudové obnovy do Azure můžete připravit prostředí Azure na to, aby přijímalo obnovy virtuálních počítačů. Pokud například provádíte migraci infrastruktury SharePoint do Azure, můžete zkopírovat tutéž konfiguraci místní sítě na Azure a následně přiřadit nové virtuální počítače do jejich konkrétních sítí. Pomůže to omezit konfiguraci sítě po dokončení migrace na minimum. Totéž platí, pokud zvažujete nasazení strategie preventivního zotavení po havárii (DR) ve službě Azure.

Proxy server Azure

Pokud jde o veřejné cloudy, nejčastěji mají uživatelé obavy o rychlost a bezpečnost.

Zbrusu nová funkce zvaná Proxy server Azure řeší obojí. Výrazně urychluje přenosy dat po síti WAN, snižuje počet požadovaných otevřených portů na jeden jediný port díky virtualizaci veškerého provozu v síti na jediný port a zbavuje nutnosti nasadit na Azure síť VPN zajištěním šifrování síťových přenosů.

Nasazení proxy serveru Azure je velmi snadné a plně automatické, nejprve je však třeba přidat vlastní účet Azure do konzole Veeam v dialogu „Spravovat účty Azure (Manage Azure Accounts)“.

Direct Restore to Microsoft Azure

Po přidání účtu Azure do konzole Veeam se vám v uzlu Zálohovací proxy servery na záložce Infrastruktura zálohování zobrazí nová možnost „Přidat proxy server Azure“:

Direct Restore to Microsoft Azure

Nasaďte proxy servery Veeam pro Azure, postupujte přitom podle pokynů průvodce nasazením.

Direct Restore to Microsoft Azure

Obnova do Azure

Spusťte cloudové obnovení do Azure a v uživatelském rozhraní Veeam Backup & Replication klikněte na následující ikonu:

Direct Restore to Microsoft Azure

Nebo klikněte pravým tlačítkem myši na příslušnou úlohu zálohování:

Direct Restore to Microsoft Azure

Vyberte model nasazení správce zdrojů Azure Resource Manager; u tohoto příkladu použiji nový, doporučovaný model Azure Resource Manager.

Direct Restore to Microsoft Azure

Určete preferované předplatné, pakliže jich máte více, a z možností Umístění vyberte region datového centra Azure:

Direct Restore to Microsoft Azure

V případě, že jste nasadili Proxy server Azure, jej v tomtéž kroku můžete vybrat z rozevíracího seznamu. Určitě vyberte proxy server umístěný ve stejném datovém centru Azure, do kterého provádíte zálohu.

Vyberte virtuální počítač služby Azure a preferovaný účet úložiště:

Direct Restore to Microsoft Azure

Poznámka: Kterýkoli virtuální disk virtuálního počítače můžete z cloudového obnovení vyloučit a změnit velikost zdrojů virtuálního počítače pro nasazení do cloudu.

Nyní je třeba virtuálnímu počítači služby Azure přiřadit název a vybrat skupinu zdrojů, ke které bude obnovený virtuální počítač připojen:

Direct Restore to Microsoft Azure

Dále je třeba přiřadit síť. Vytvořil jsem specifickou síť Veeam k napodobení téže místní sítě LAN:

Direct Restore to Microsoft Azure

Projděte si Shrnutí, abyste měli jistotu, že konfigurace odpovídá vašemu záměru:

Direct Restore to Microsoft Azure

Po kliknutí na tlačítko Dokončit zahájí nástroj Veeam Backup & Replication proces obnovy do Azure, během něhož zároveň převede místní virtuální počítače na virtuální počítače služby Azure.

Poznámka: Tento proces nějakou dobu potrvá, bude záležet na rychlosti algoritmu digest služby Azure.

Direct Restore to Microsoft Azure

Na uvedeném snímku obrazovky je vidět, že obnovení virtuálního počítače do Azure bez použití proxy serveru Veeam potrvá hodinu a 17 minut při rychlosti 4 MB/s. Proces obnovení trval jednu hodinu a 20 minut.

Na níže uvedených snímcích obrazovky vidíte, že jsem provedl druhou obnovu, tentokrát jsem však použil proxy server Azure. Jak si můžete všimnout, v porovnání s prvním testem klesla celková doba obnovy o polovinu. Celková doba obnovy je 45 minut při rychlosti 8 MB/s, proces obnovy trvá 37 minut.

Direct Restore to Microsoft Azure

Direct Restore to Microsoft Azure

Kontrola Azure

Po dokončení procesu obnovy (nebo migrace) a konverze naleznete obnovený počítač v oddílu Zdroje Azure nebo Virtuální počítače. Bod obnovení můžete využít mnoha způsoby, například:

  • Vytvořit si testovací a vývojové prostředí v cloudu
  • Převést své prostředí do Azure
  • Vytvořit instanci pro preventivní zotavení po havárii (DR) v cloudu

K virtuálnímu počítači služby Azure se můžete připojit také pomocí nástroje připojení ke vzdálené ploše (RDP) a využít tento server jako PRODUKČNÍ nebo TESTOVACÍ a VÝVOJOVÉ prostředí.

Direct Restore to Microsoft Azure

Závěr

Proces obnovy nebo migrace jakéhokoli prostředí do Azure se díky použití nástroje Veeam Backup & Replication s integrovanou funkcí Direct Restore to Microsoft Azure stal triviální záležitostí. To otevírá nepřeberné množství možností a nových způsobů využití záloh Veeam – nejen k obnově, ale také k migraci vašich prostředí do cloudu nebo vytváření testovacích laboratoří v cloudu.

Vzhledem ke všem uvedeným obchodním výhodám je na čase dohodnout si schůzku s ředitelem IT ve vaší společnosti a probrat implementaci nástroje Veeam Backup & Replication.

Jazyk článku
Česky
Nechte si každý týden posílat novinky z blogu
Přihlášením k odběru souhlasíte, že vaše osobní údaje budou spravovány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů společnosti Veeam.
Děkujeme, že jste si na nás udělali místo ve své e-mailové schránce!
S tímto týdenním přehledem už se nemusíte bát, že nebudete vědět, co se děje na našem blogu.
OK
Free trial