Ücretsiz Exchange araştırma aracı yöneticilere nasıl yardımcı oluyor?

Umarım bu durum sizin başınıza asla gelmez ancak yasal bir araştırma isteği ile karşılaşırsanız, bu yazıyı faydalı bulabilirsiniz. BT uzmanı arkadaşlarımdan biri bu hikayeyi, iki yıl önce yaşanmış olabileceğini düşündüğü e-posta yazışmalarında yer alan bir dizi anahtar sözcük bileşimini bulmamız gerektiğinde paylaşmıştı. Bu tür bir arama birçok BT kuruluşu için sorun teşkil edecektir.

Sorun var merkez!

Şirket, Exchange 2010 kullandığı için BT uzmanı arkadaşım bazı çözümler bulmak amacıyla Google’da arama yaptı ve TechEd’de bir yazı buldu. Yazıda, Birden Çok Posta Kutusu Arama’nın kullanılması öneriliyordu: http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd335072(v=exchg.141).aspx

Ancak halihazırda kullanılabilir bir veya iki yıllık veriniz varsa bunlar genellikle Exchange sunucunuz da olmaz. 50 çalışanı olan küçük bir şirket iş günü başına en fazla birkaç yüz e-posta oluşturabilir. E-postalar gönderildikten sonra sunucularda kaydedilir ve ardından Exchange’inizden kalıcı olarak silinir (disklere, teyplere veya uzun süreli arşiv için buluta taşınır).

Bu da kolları sıvayıp ilk olarak eski yedek dosyayı bulmanız gerektiği anlamına geliyor. Daha sonra,  Exchange sunucunuz için gerçeğinden izole edilmiş bütün bir ortam oluşturmanız veya Exchange veritabanındaki e-postaları aramak için e-bulma aracı kullanmanız gerekir. Adından söz edilmişken, bu e-bulma araçları genelde ucuz değildir; her bir posta kutusu başına hatırı sayılır bir ücreti cebinizden çıkarmaya hazır olun.

Ücretsiz araç edinin

Sözün kısası, BT uzmanı arkadaşım Exchange .EDB dosyalarını araştırabilen ve tamamen ÜCRETSİZ (0 Amerikan Doları) olan Exhange için Veeam Explorer adlı e-bulma aracını kullanarak bu sorgulamayı başarıyla gerçekleştirdi.

Şu şekilde çalışmaktadır (oldukça kolay!):

1. İndirme ve yükleme

Microsoft Exchange için Veeam Explorer (VEX) ücretsizdir ve Veeam Backup Ücretsiz Sürümü de dahil olmak üzere tüm Veeam Backup & Replication sürümlerinde tek başına yardımcı program olarak kullanılabilir. İlk adım olarak Veeam Backup Ücretsiz Sürümü’nü indirin, diğer adımlar çok kolay. İndirme URL’si:

http://www.veeam.com/virtual-machine-backup-solution-free.html 

VEX’i ister fiziksel, isterseniz de sanal makineye yükleyebilirsiniz; hangisi olduğu hiç önemli değil. Yükleme işlemi oldukça basit olup “İleri, İleri, İleri, Bitti” düğmelerine basmaya benzer. Yükleme işlemi sırasında sizden lisans istenirse, işleminize lisans olmadan da devam edebilirsiniz.

Exchange için Veeam Explorer yükleme sonrasında Veeam Backup Ücretsiz Sürümü’nün ek bileşeni olarak kullanılabilir.

Exchange için Veeam Explorer yükleme sonrasında Veeam Backup Ücretsiz Sürümü’nün ek bileşeni olarak kullanılabilir.

Res. 1 Exchange için Veeam Explorer yükleme sonrasında Veeam Backup Ücretsiz Sürümü’nün ek bileşeni olarak kullanılabilir.

2. .EDB dosyasını yedek dosyasından ayıklayın ve VEX ile açın.

Önemli: .EDB dosyasını yedek dosyanızdan ayıkladığınızda, ESE.DLL dosyasını da aynı konuma koymayı unutmayın. Bu dosya, Microsoft Exchange veritabanını (.EDB) sorgulamak için kullanılır ve Microsoft Exchange dağıtımında yer alır. Dosyayı kurulumun olduğu sürücüde “ese.dll” araması yapıp kolayca bulduktan sonra Veeam sunucusuna kopyalayabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki yardım metnine de her zaman başvurabileceğinizi unutmayın:

http://helpcenter.veeam.com/backup/70/vsphere/index.html?vee_restore_database.html

.EDB dosyasını açmak için VEX seçenekler menüsünde ESE.DLL dosyasının konumunu göstermeniz gerekmektedir. Bunu yaptıkta sonra, şeritteki Add Store (Depo Ekle) düğmesine basarak posta kutusu ekleyebilirsiniz.

ESE.DLL dosyasını ayıklayın ve Veeam sunucusuna kopyalayın.

Res. 2 ESE.DLL dosyasını ayıklayın ve Veeam sunucusuna kopyalayın.

Exchange için Veeam Explorer’ı veritabanı dosyasında gösterin.

Exchange için Veeam Explorer’ı veritabanı dosyasında gösterin.

Res. 3 Exchange için Veeam Explorer’ı veritabanı dosyasında gösterin.

  1. Veeam Backup Ücretsiz Sürümü’nü açın, ana menüye gidin, Options’ı seçin ve ESE.dll dosyasının yolunu belirtin.
  2. Microsoft Exchange için Veeam Explorer’a .EDB dosyasını gösterin (Veeam Backup tarayıcısında .EDB dosyasına çift tıklayın)
  3. Veeam, .EDB veritabanınızı Microsoft Exchange için Veeam Explorer’da açtıktan sonra, ihtiyacınız olan öğelere göz atıp tarayabilirsiniz.

Advanced Find (Gelişmiş Bulma) ile aramanızı başlatabilir ve belirli oluşturma tarihlerine, metinlere, CC, BCC ve daha birçok şeye sahip e-postaları arayabilirsiniz.

Microsoft Exchange veritabanında gelişmiş arama.

Res. 4 Microsoft Exchange veritabanında gelişmiş arama.

Exchange için Veeam Explorer tamamen ücretsiz olduğu için e-bulma işleminde herhangi bir lisans gerektirmez. Exchange için Veeam Explorer, veritabanı ile çalışırken standart API’ler kullanır. Desteklenen sürümler arasında Microsoft Exchange 2010 ve 2013 yer alır.

Kişiler, şirketler ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar birçok farklı kullanım senaryosunda Exchange için Veeam Explorer’ı kullanıyor. Daha fazla bilgi edinmek isteyenler için de aşağıda iki tane senaryo listeledim:

  • Yasal soruşturmalar:Bazı ülkelerde para, kişi ve şirkete özel verilerle ilgili kayıtların 3 yıl korunma zorunluluğu bulunmaktadır. Bazı ülkelerdeyse bu süre 5, 10 ve hatta 15 yıl oluyor. Ülkenizin yasalarını veya uyumluluk zorunluluklarını yerine getirebilmek amacıyla sistem yöneticileri, hukuk kurumlarının belirli arama ölçütlerine göre seçilen kullanıcı için yüksek öncelikli istekler olarak ileti veya ekli dosya bulma isteklerini göz önünde bulundurmalıdır.
  • Şirket içi soruşturmalar:Hukuk kurumlarına ek olarak, şirketteki herhangi bir yönetici de şirket içi soruşturma kapsamında sistem yöneticilerinden Exchange veritabanında ileti bulmalarını isteyebilir.

Exchange için Veeam Explorer, Microsoft Exchange arama ve sorgu söz dizimini tamamen desteklemektedir. Örneğin, seçili Exchange posta kutusunda arama yapabilirsiniz:

John

John AND Green

“John Green”

from:”John Green”

hasattachment: yes

Bu arama ölçütü örnekleri, Microsoft Outlook 2010’da kullanılan ölçütlere benzerdir. Daha fazla yazıya buradan erişebilirsiniz: Outlook’ta daha iyi aramalar yapabilmek için arama ölçütlerinizi daraltmayı öğrenin

 

Genel olarak bakıldığında, Veeam’in bazı özellikleri, özellikle de Exchange e-bulma durumlarında sanallaştırılmamış ortamlarda kolaylıkla kullanılabilir. Peki ya siz? Veeam’i nasıl kullanıyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıya yazabilir, bana e-posta ile ulaşabilir veya Veeam’i Twitter’da takip edebilirsiniz.

Yararlı kaynaklar

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
Free trial