Dell EMC SC

İnanması güç ama Veeam Evrensel Depolama API’sini piyasaya sürmemizin ardından neredeyse 2 yıl geçmiş. API’miz depolama ortağı sağlayıcıların Veeam Backup & Replication ile kendi depolama entegrasyonlarını yazmalarını sağlayarak daha hızlı yedekleme sunmanın yanı sıra alanı verimli kullanan performanslı klonlama gibi muhteşem depolama özelliklerinden yararlanma olanağı tanıyor.

Veeam Evrensel Depolama API’si sağladığı tüm muhteşem özellikler ve işlevlerden faydalanılması için bugüne kadar çok sayıda depolama entegrasyonunu etkinleştirdi.

Bir sonraki eklenti ise Dell EMC SC Serisi için çıkacak. Çoğunuzun bildiği üzere bu, Dell EMC ile gerçekleştirdiğimiz ilk entegrasyon değil. Bu en yeni entegrasyon halihazırda Dell EMC VNX, VNXe ve Unity’nin yer aldığı listeye eklenecek. Ancak halihazırda entegrasyon sunduğumuz Dell EMC depolama ürünlerinin aksine bu, Dell EMC tarafından yazılan ilk entegrasyon olacak. SC Serisi ile bu yeni eklenti, Veeam’in depolama ayak izi kapsamını genişletmeye yardımcı olacak.

Daha Düşük RPO

Verilerin mümkün olan en kısa zamanda kurtarılabilmesi hakkında konuşup duruyoruz. Bu gerçekten çok önemli bir konu, ancak söz konusu veriyi kurtarmamız gerekiyorsa geri dönmemiz gereken noktayı da göz önünde bulundurmamız gerekir. RTO ve RPO birlikte ele alınmalıdır. Veeam Evrensel Depolama API’si ve depolama entegrasyonunun bir parçası olarak etkinleştirilen özelliklerden birisi de Dell EMC SC serisi snapshot motorunun kullanımıdır. Bu sayede belirli bir saklama süresince depolama sisteminde tutulan düzenlenmiş bir uygulama tutarlı depolama snapshot’ı alınabilir. Bu da çalışma saatleri sırasında çok az etki edecek son derece dar bir kurtarma noktasına olanak tanır.

Depolama verimli snapshot’lardan yararlanın

Uygulama tutarlı snapshot’ları düzenleme yeteneğinin, son derece güncel bir kurtarma noktasına sahip olmak için harika bir yöntem olduğunu daha önce de açıklamıştım. Buna ek olarak, farklı bir ortam türüne yedekleme yaparken kaynak olarak uygulama tutarlı snapshot’lardan yararlanma yeteneğini de sunuyoruz. Bu sayede 3-2-1 yedekleme yöntemini sağlıyor veya karşılıyoruz.

Yedekleme ve replikasyon görevlerinin veri aktarımını depolama katmanına boşaltabilmek performans açısından yeni bir avantaj sağlıyor. Bu şekilde depolama dizisi snapshot’larından yedekleme, Veeam yedekleme proksisinin Veeam yedekleme havuzuna veri taşımasına olanak tanıyan hızlı ve etkin bir yöntem sunuyor. Bu yeteneğin önemli bir farkı da VMware’in Değişen Blok Takibi (CBT) özelliğinin bu Veeam teknolojisinde korunmuş olmasıdır. Böylece dosya sisteminin tamamını ele almak yerine sadece son yedeklemeden bu yana değişen veri bloklarını işlemeniz yeterli olacaktır.

Verilerinizi Etkinleştirin

Veeam DataLabs™, Veeam’in kritik işlevlerinin bir araya geldiği en önemli çözümlerden biri ve bu konuya yeterince değindiğimizi düşünmüyorum. Bu çözüm Veeam’in yeteneklerini yedekleme ve kurtarma alanının ötesine taşıyarak “verilerinizi gerçekten etkinleştirmenizi” sağlıyor.

Veeam DataLabs üretim ayarlarınızı ve faaliyetlerinizi etkilemeden uygulama tutarlı depolama snapshot’ları almanıza, yalıtılmış ortamlar oluşturmanıza ve işletmenizin veri ile tekrarlanmasına olanak tanır. Depolama Snapshot’larından On-Demand Sandbox (İsteğe Bağlı Korumalı Alan) özelliği, Veeam yönetim arayüzünde tanımlanan birkaç basit adım ile bunu otomatik olarak gerçekleştirmenizi sağlar.

Başta DataLabs olmak üzere bu konu hakkında depolama entegrasyonu bakış açısından daha fazla bilgiye https://www.veeam.com/blog/new-datalabs-overview.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Hızlı ve Etkili Geri Yükleme Seçenekleri

Şimdilik bulmacanın son parçası, bu depolama entegrasyonunun verilerimizi üretime ne kadar hızlı geri yüklememize olanak sağlayacağını ve mümkün olan en iyi RTO’yu sunacağını belirlemek.

İlk olarak, aynı uygulama tutarlı snapshot’ları alıp Veeam Explorers kullanarak söz konusu snapshot’ları dosya düzeyinde açıp incelemenin yanı sıra uygulama açısından da açıp inceleyebilme olanağı sunabiliyoruz.

Bir arıza senaryosu gerçekleştiğinde en hızlı kurtarma sağlayan başka bir seçenek de Instant VM Recovery kullanarak sanal makineyi ilgili snapshot’tan anında kurtarma özelliğimizdir. Snapshot’ı doğrudan depolama snapshot’ından VMware veri deposu olarak yükleyebilir ve iş yüklerinizin mümkün olduğunca kısa sürede tekrar kullanılabilir hale gelmesi için ilgili makineyi saniyeler içerisinde çalıştırabiliriz. 

Son olarak bu hızlı ve etkili geri yükleme seçeneklerinin Veeam Backup & Replication Community Edition‘da da yer aldığını belirtmek istiyorum. Bu şekilde ürünün ÜCRETSİZ sürümünde de verilerinizi kurtarmak üzere Veeam Explorers’tan yararlanabilirsiniz. Bunu Veeam’den başka kim yapabilir?

Makale dili
Türkçe
Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
Free trial