V10: Yeni alarmlar, düzeltmeler ve geliştirilmiş teşhis

Veeam Availability Suite v10’da yer alan yeni özellikleri okurken siz de bizim kadar heyecanlandınız mı? Birçoğunuzun günlük yedekleme düzeninize ekleyeceğiniz her yeni yeteneği öncelik sırasında nereye koyacağınız konusunda kararsız kaldığına eminim. Tıpkı benim gibi! Sizi yeni Veeam ONE özelliklerinin ve geliştirmelerinin kapsamlı listesinde detaylara boğmak yerine gelin daha popüler Güncelleme 4 yeniliklerimizden ikisine göz atalım ve bu özelliklere yaptığımız geliştirmeleri ele alarak işleri kolaylaştıralım: Veeam Akıllı Teşhis ve Düzeltici İşlemler.

2019 Teknolojiye Yatırım Eğilimleri Anketi‘nde ESG, işletmelere gelecekteki dijital dönüşüm girişimlerinde en çok neyi hedeflediklerini sordu. Anket sonucunda en popüler cevap “Operasyonel açıdan daha verimli olmak” oldu. Ayrıca aynı katılımcıların %59‘u, 2018 yılına kıyasla 2019’da, Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi teknolojilerine daha fazla yatırım yapmayı planladıklarını belirtti. Dar bütçeli, az iş gücüne sahip ve veri merkezleri gittikçe büyüyen işletmelerin daha az kaynakla daha fazla görev tamamlamaya dair yeni çözümler aradığı ortada. Akıllı Otomasyon, ortamınızın optimize edildiğinden ve zorlu SLA’lara uymak adına gerekli düzeyde çalıştığından her zaman emin olmanızı sağlayarak içinizi ferah tutmanıza yardımcı olur.

Akıllı Otomasyon

Hem yedekleme hatalarını ve konfigürasyon sorunlarını gidermek hem de otomatik olarak sorunları tespit etmek ve bir alarm tetiklendiğinde harekete geçmek için çoğunuzun Veeam ONE’ın yerleşik otomasyonundan yararlandığını biliyoruz. Tüm bunlar nispeten yeni olduğu için ilk olarak Veeam ONE’ın yeteneklerine kısaca göz atalım ve ardından v10 sürümünde yaptığımız geliştirmeleri ele alalım.

Veeam Akıllı Teşhis (VID), verilerinizi akıllıca yönetme yeteneği sağlar. Bu yetenek sayesinde Veeam ONE, daha önceden Veeam Müşteri Desteğinin tanımlayıp işaretlediği yaygın hatalı konfigürasyonları ve sorunları aramak amacıyla yedekleme sunucusu günlüklerindeki verileri analiz etmek için yedekleme sunucunuza bir Veeam ONE ajanı yükler. Veeam Akıllı Teşhis günlüklerde sorun tespit ederse bir alarm veya imza tetiklenir ve sorun gidermeyi kolaylaştırmak için gerekli bilgiler sağlanır.

Şekil 1: Mevcut Veeam Akıllı Teşhis İşlemi

Veeam ONE ajanından yararlanmak da Düzeltici İşlemler kapsamına girer. Bu işlemler sayesinde bir alarm tetiklendiğinde gerçekleştirilecek işlemi ayarlamanızı sağlar. Sorunları hızla gidermek adına en popüler alarmlar için ayarlanabilecek önceden tanımlı işlemler vardır. Önceden tanımlı mevcut bir işlemi olmayan alarmlara ise komut dosyaları aracığıyla kendi işlemlerinizi ekleyebilirsiniz. Her iki işlem türü de alarm tetiklendiğinde otomatik olarak gerçekleşecek veya ihtiyaçlarınıza göre manuel olarak başlatılacak şekilde ayarlanabilir.

Veeam Akıllı Teşhis

Veeam ONE v10, hata çözümlerini hiç olmadığı kadar iyi tespit etmeleri ve otomatikleştirmeleri için kullanıcılarına yardımcı olmak üzere bu mevcut yeteneklerini genişletiyor. Veeam Akıllı Teşhis, günlükleri yalnızca yedekleme sunucusundan değil, aynı zamanda proksiler ve havuzlar dahil olmak üzere yedekleme altyapı bileşenlerinden de analiz etme yeteneğini kazanıyor. Kullanıcılar, bu bileşenlerden günlükleri toplayıp analiz etme yeteneği ve destek ekibimizin yardımı sayesinde yedekleme ortamlarının tamamında oluşan ek hatalı konfigürasyonları ve sorunları düzeltebilir. Veeam Akıllı Teşhis, farklı bölgelerdeki müşterilere bu yararlı imzaları sağlamak için birden fazla dilde günlük analizi yapma imkanı sağlar. Bir diğer önemli geliştirme ise Veeam Yedekleme Sunucusunda kurulu düzeltmeleri tespit etme yeteneğidir. Veeam Akıllı Teşhis, günlükleri yedekleme sunucusundan tararken düzeltme ile giderilebilecek bir sorunla karşılaşırsa bu düzeltmenin uygulanıp uygulanmadığını kesin olarak belirleyebilir. Böylece sorunları daha iyi şekilde tespit eder.

Düzeltici İşlemler

Güçlü bir veri merkezi ve yedekleme ortamı sağlamak için Düzeltici İşlemler ayarlama yeteneği artık kullanılabilir. Bu yetenek, veri koruma sorunlarını gerçek zamanlı olarak izlemek ve hızla çözmek için BT departmanlarına ekstra “bir çift göz” sağlar. v10 sürümü, yedekleme görevlerine otomatik olarak sanal makine eklemeyi, VeeamZIP çalıştırmayı, hatta snapshot silmeyi sağlayan mevcut Düzeltici İşlemlerin yanı sıra otomatik olarak sanal makine çalıştırma yeteneğine de sahiptir. Bu işlem, ortamınızdaki makinenin beklenmedik şekilde kapanıp erişilemez hale gelmesi durumda kullanılabilir. Bu Düzeltici İşlemi ayarlarken alarmınızdaki kuralı tanımlamanız gerekir. Varsayılan olarak kural aşağıdaki konfigürasyon ile önceden ayarlanmıştır (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın). Ancak ihtiyaçlarınızı karşılamak için çeşitli şekillerde yapılandırılabilir. Kuralı tanımladıktan sonra alarmın önem derecesine göre bir işlem ayarlamanız gerekir. Bu sayede Veeam ONE alarma hata durumunda gerçekleştirmesi gereken işlem ile uyarı durumunda gerçekleştirmesi gereken işlemi ayrı ayrı bildirebilir. İşlem sırasında, Veeam ONE otomatik olarak sanal makineyi çalıştırır ya da yapılandırılmış ayarlara göre PowerShell komut dosyasını çalıştırmak için ek yetenek sunar.

Şekil 2: Konfigürasyon Kuralları ve Alarm İşlemleri

Yeni alarmlar

v10 sürümü, ek olarak Veeam ONE’ın otomasyon motorunu da kullanabilen birçok yararlı ve proaktif alarm sunar. Sorunları gidermeye yardımcı bir işlem olarak komut dosyası çalıştırma yeteneği, tüm alarmlarda mevcuttur. Veeam ONE’ın asıl görevi Veeam Availability Suite içindeki Veeam yedekleme ortamlarını desteklemektir. Bu nedenle en yeni alarm seti yalnızca güçlü bir yedekleme ortamı sağlamaya odaklanır. v10 sürümünde işlem günlüğü yedeklemesi başarısız olursa SQL veya Oracle günlüklerinizin Başarısız İşlem Günlüğü Yedekleme alarmı ile düzgün bir şekilde kesilip kesilmediğini bildiren bir uyarı alabilirsiniz. Bu alarm önceden tanımlanmış mevcut bir işlem ile gelmez, ancak sorunu giderecek bir komut dosyasını tetikleyebilir. Ortamınızda felaket kurtarma amaçlarına yönelik birden fazla yedek kopyalama görevi çalıştırılıyorsa bu görevlerin gerekli kurtarma noktası hedeflerini (RPO’lar) karşılamaması halinde yeni Yedek Kopyalama Görevleri RPO alarmı sizi bilgilendirir.

Şekil 3: Yedek Kopyası RPO Alarmı Ayarları

Yukarıdaki şekilde bu alarm için ayarlayabileceğiniz kuralları görebilirsiniz. Alarmı etkinleştirdikten sonra bu kurallar varsayılan olarak ayarlanır. Ayrıca ihtiyaçlarınıza göre kuralları dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Şekle daha dikkatli bakarsanız alarm ayarlarındaki İşlemler sekmesini de görebilirsiniz. Bu sekmede bu alarm için otomasyon ayarlayabilirsiniz.

Fidye yazılımı proaktif olarak tanımada ve bu kötü amaçlı yazılıma karşı mücadelede müşterilerimize birkaç farklı yol sunarak yardımcı olmak istiyoruz. Yeni Şüpheli Artım Boyutu alarmı da bu yollardan biri. Bu alarm, artımlı yedekleme görevlerinizden biri anormal derecede büyüdüğünde, yani potansiyel kötü amaçlı yazılımın varlığını işaret ettiğinde sizi uyarır.

Şekil 4: Şüpheli Artım Boyutu Alarmı

Bu alarm, önceden oluşturulan artımları analiz ederek bunları yenileriyle karşılaştırdığı için v10 sürümüne eklenen en akıllı alarmlardan biridir. Birkaç farklı işlemin meydana gelmesi bu alarmın ortamınızda tetiklenmesini sağlayabilir. Öncelikle, bu bir fidye yazılım göstergesi olabilir. Yukarıda da belirtiği gibi fidye yazılımın kurulduğuna ve birçok veri blokunu değiştirerek normale kıyasla daha fazla artıma neden olduğuna işaret eder. Bir diğer ihtimal ise göreve beklenmedik şekilde bir nesne eklenmesidir. Bu da yedekleme görevinin yavaşlaması ve daha fazla havuz alanının kullanılması anlamına gelir. Alarm, bir nesnenin beklenmedik şekilde kaldırılması durumunda da sizi uyarabilir. Bu, bazı önemli verilerin yedeklenmediği anlamına gelir. Bahsettiğimiz durumların hepsinde bu alarm, yapılan değişliklerin kasıtlı olup olmadığından emin olmak adına yedekleme ortamınıza yakından bakmanız konusunda sizi uyardığı için önemli ölçüde yararlı olabilir. Ayrıca Kesintisiz Çalışırlık sağlamak ve yedekleme ortamınızın durumunu korumak için çözüm otomatikleştirme, manuel tetikleme veya alarm ayarlarını temel alarak otomatik şekilde Veeam ONE’ın akıllı otomasyon motorunu çalıştırma seçeneklerini de sunar.

Veeam ONE için devam eden geliştirmeler

Veeam Akıllı Teşhis ile Düzeltici İşlemlerin yararlı yetenekleri, Veeam ONE v10’ın veri merkezinize sunacağı sayısız özellikten sadece birkaçı. Buradan v10 hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Veeam ONE’ın görevi, izleme işleviyle güçlü bir yedekleme ortamı ve veri merkezi sağlamaktır. Ayrıca Veeam Backup & Replication’daki yenilik ve yetenekleri desteklemeye devam eder. Hemen 30 günlük ÜCRETSİZ Veeam Availability Suite deneme sürümünü indirin ve Veeam Backup & Replication ile Veeam ONE’ı birlikte deneyin!

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
Free trial