v9 BURADA!

Veeam Availability Suite v9'un artık genel olarak uygulanabilir (GA) ve indirilmeye hazır olduğunu duyurmaktan mutluluk duyarım! En son sürümde birçok yeni özellik yer alıyor ancak bu blogda hepsinden bahsetmek oldukça zor,  v9 Yenilikler dokümanını mutlaka gözden geçirmenizi öneriyorum, çünkü v9'da karşılaşacağımız yeniliklerin hepsi bu belgede ayrıntısıyla anlatılmış durumda. (Ayrıca Veeam ONE v9'daki Yenilikleri okuyun.)

Henüz haberiniz yoksa, işte v9'un en önemli özelliklerinden çoğunu yayınladığımız blog yazıları:

v9'da birçok yeni özellik yer alıyor, ancak benim için en önemli iki özellik şunlar: Veeam Cloud Connect Replication ve Sınırsız Scale-out Backup Repository. Bu özelliklerden bir tanesi bile yeni bir sürüm için yeterli olurdu, şimdi bu iki özellik için sarf edilen emek düşünüldüğünde, geliştiricilerimizin başardığı şey beni hayrete düşürüyor!

Veeam Cloud Connect Replikasyon DRaaS'ı daha önce uyumlu olmadığı, tamamiyle yeni pazarlara sürecek. Bu yalnızca yeni ve değerli hizmetler sunarak fırsattan yararlanan Veeam Bulut ve Hizmet Sağlayıcı (VCSP) iş ortakları için değil; özellikle tek bir bakış açısıyla gerçek bir felaket kurtarma isteyen müşterilerimiz için de harika bir özellik. Bütün bir site veya Sanal Makinelerin sadece bir alt birim yükünü devretme özelliğiyle Veeam Cloud Connect Replikasyon birçok felaket senaryosunu kapsamaktadır. Bu özelliğin gelecek yıllarda DRaaS endüstrisini yeniden tanımlayacağına eminiz.

Scale-out Backup Repository ise müşterilerimizin istediği bir başka özellik, ancak bu özelliği beklenilenden farklı bir biçimde sunduk. Kolayca genişletebileceğiniz basit depolama havuzları oluşturmak yerine, performans profillerini ayarlayabilmeniz için ilave bir adım attık. Bu adım ile artımlı ve tam yedeklemelerin üstesinden gelmek ve daha yavaş bir katman elde etmek için SSD gibi hızlı bir yedekleme deposuna sahip olabilirsiniz. Bu, artımlı yedeklemeleri daha da hızlandırmaktadır, çünkü tam yedeklemeler kadar çok alan kaplamaz ve değerli SSD alanınızdan tasarruf edebilirsiniz. Scale-out Backup Repository için bu sadece bir başlangıç, bu nedenle bir sonraki yeniliğimiz için gözünüzü dört açın.

Son olarak, v9'u sözünü verdiğimiz gibi piyasaya sürdüğümüzü belirtmek istiyorum. Yalnızca bir GA sürümüyle genel olarak kullanılabilir hale getirmekle kalmadık. RTM kodunu 16 Aralık 2015'te piyasaya sürerek VCSP iş ortaklarımız için kullanılabilir hale getirdik. Böylece Veeam Cloud Connect Replikasyon lansmanını sunmak için hazır, kendi DRaaS hizmetlerini oluşturan iş ortaklarımız olduğundan emin olmak istedik. Aynısını v8 ile de yaptık ve ilerleyerek bunu yapmaya devam edeceğiz. İş ortaklarımızın kendi hizmetlerini yaratma şansına sahip olmalarını istiyoruz, böylelikle müşterilerimiz ürünün piyasaya sürüldüğü ilk günden itibaren bu hizmetlerden faydalanabilecekler. Tatillerin yaklaşmasıyla birlikte GA'yı Ocak'ta yapmaya karar verdik.

2016'da, Windows Server 2016 ile uyacak şekilde başka bir sürüm daha yayınlayacağız. Bu sürüme v9'da olmayan birkaç ek özellik ve geliştirmeler ekleyeceğimizden eminim. Yeni haberler için Veeam blogundan ve sosyal medya hesaplarından gözünüzü ayırmayın.

Doug Hazelman (VMDoug)
Doug Hazelman (VMDoug)
Doug Hazelman, Veeam Software ürün stratejisi baş direktörüdür. Doug, sanal sunucu altyapılarını uygulamadaki temel hususlar hakkında müşteriler, partnerlerle ve sektör analistleri ile sürekli olarak görüş alışverişinde bulunmaktadır. Pazar ihtiyaçlarını karşılamak için yeni Veeam ürünlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için Veeam'in AR-GE ekibi ile yakında çalışmakta ve sanal ortamların yönetilmesi için en iyi uygulamalar hakkında müşterilere tavsiyelerde bulunmaktadır. Doug uzmanlığını Veeam bloğunda ve diğer sosyal medya ortamlarında paylaşmaktadır. Doug, VMworld, Nordic Virtualization Conference, Interop ve bölgesel VMUG toplantıları dahil olmak üzere diğer etkinliklerde sanallaştırma yönetimi hakkında konferanslar vermiştir. 2011 yılı VMware vExpert'iseçilmiştir ve aynı zamanda VMworld.com'un "Uzmanlara Sorun" bölümündeki uzmanlardan biridir. Veeam'e katılmadan önce Doug, Bennet Adelson firmasında BT altyapı danışmanıydı. Kariyerinin başlangıcında Quest Software'de Taşınma Çözümleri Ürün Yönetim direktörü olarak çalışmıştır. Doug, 2004 yılında Quest Software ile birleşmeden önce Aelita Software firmasında beş yıldan fazla çeşitli teknik ve ürün yönetim pozisyonlarında çalışmıştır.
More about author
Rate the quality of this Article:
3.00 out of 5 based on 2 votes
Please wait...
V10

Better Backup

Faster. Stronger. Smarter

Learn more