Integracja z zapasową pamięcią masową już wkrótce w pakiecie Veeam Availability Suite v9

Zapasowa pamięć masowa jest nieodłącznym elementem strategii dostępności w nowoczesnych centrach danych. Dlatego z przyjemnością zapowiadamy, że w przygotowywanym pakiecie Veeam Availability Suite v9 znajdą się nowe opcje integracji z różnymi systemami pamięci masowej. Dostępność tych opcji bezpośrednio przełoży się w firmach na zdolność do unikania utraty danych. Omawiane integracje dotyczą szeregu systemów deduplikującej pamięci masowej, natomiast sama deduplikacja jest niezbędną odpowiedzią na gwałtowny wzrost ilości danych w wielu przedsiębiorstwach. Teraz przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo poszczególnym mechanizmom integracji:

Integracja z oprogramowaniem HP StoreOnce Catalyst

Systemy deduplikacji HP StoreOnce znakomicie sprawdzają się w różnych zastosowaniach, na przykład w archiwizacji danych. Produkty HP StoreOnce są dostępne w różnych wersjach — od urządzeń programowych HP StoreOnce VSA (Virtual Storage Appliance) przeznaczonych do niewielkich zdalnych biur i oddziałów po urządzenia fizyczne dla największych korporacji — i są pamięcią masową często stosowaną przez klientów firmy Veeam. Wprowadzona przez nas obsługa oprogramowania HP StoreOnce Catalyst zapewnia macierzystą integrację z tymi systemami, co przekłada się na szereg korzyści: od szybszych operacji tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych po mniejsze wykorzystanie przepustowości. Więcej informacji można znaleźć w naszym wcześniejszym wpisie tutaj.

Rozszerzona obsługa produktów EMC Data Domain

W rozwiązaniu Veeam Backup & Replication v8 firma Veeam wprowadziła macierzystą obsługę produktów EMC Data Domain za pośrednictwem oprogramowania Data Domain Boost, poprawiając wydajność operacji backupu i odzyskiwania. W wersji v9 zaktualizowana integracja uwzględnia zestaw SDK EMC Data Domain Boost 3.0. Umożliwia to obsługę systemu DD OS 5.6, a także obsługę deduplikacji po stronie źródła i szyfrowania danych podczas transferu przez sieć WAN, co przekłada się na szybsze i bezpieczniejsze tworzenie kopii zapasowych w systemach deduplikującej pamięci masowej EMC Data Domain znajdujących się w lokalizacji zewnętrznej.

Rozszerzona obsługa dowolnych urządzeń deduplikujących

Również użytkownicy produktów ExaGrid, urządzeń Quantum lub wbudowanych funkcji deduplikacji systemu Windows Server znajdą w wersji v9 coś dla siebie. Poniższe nowe funkcje zapewnią szereg ulepszeń w korzystaniu z dowolnego systemu deduplikacji.

Pierwszą nowością jest opcja łańcuchów kopii zapasowych dla poszczególnych maszyn wirtualnych dostępna w ustawieniach repozytorium kopii zapasowych, która pozwoli wykorzystać pełen potencjał posiadanej deduplikującej pamięci masowej i nawet 10-krotnie przyspieszyć operacje backupu. W przypadku zaznaczenia tej opcji każde zadanie backupu dokonujące zapisu w danym repozytorium umieści punkty przywracania każdej maszyny wirtualnej w osobnym pliku kopii zapasowej. W połączeniu z funkcją przetwarzania równoległego umożliwi to obsługę wielu strumieni zapisu w ramach jednego zadania. Natomiast wykorzystanie wielu strumieni znacznie podniesie ogólną wydajność zadań backupu. Powód jest prosty: obecnie w większości korporacyjnych systemów zapasowej pamięci masowej pojedynczy strumień odczytu lub zapisu nie jest w stanie wyczerpać ich pełnej wydajności we/wy. Nasze rozwiązanie w zasadzie nie ma wad, ponieważ utrata wbudowanej deduplikacji Veeam jest rekompensowana przez zaawansowaną deduplikację wykonywaną w samym urządzeniu pamięci masowej. Jest to więc czysta korzyść! Plik kopii zapasowej z uwzględnieniem poszczególnych maszyn wirtualnych przedstawiono na poniższej ilustracji:

Backup Storage Integration coming in Veeam Availability Suite v9 - Pic 01

Ponadto w zadaniach powielania kopii zapasowych dostępna jest nowa opcja tworzenia aktywnych pełnych kopii zapasowych według schematu dziadek-ojciec-syn (GFS), która podnosi wydajność lokalnego powielania kopii i zmniejsza obciążenie urządzeń deduplikujących. Włączenie tej opcji eliminuje wymóg ponownego nasycania danych w urządzeniu deduplikującym — zamiast tego cały punkt przywracania jest kopiowany ze źródłowych plików kopii zapasowych. Skutkiem tego charakter operacji powielania kopii zapasowych zmienia się z losowego na strumieniowy, co znacznie poszerza zakres urządzeń deduplikujących obsługiwanych w przypadku powielania kopii.

Na koniec warto wspomnieć o kilku dodatkowych optymalizacjach, które podnoszą wydajność funkcji Instant VM Recovery oraz odzyskiwania plików i elementów aplikacji w większości systemów deduplikującej pamięci masowej. Chociaż w celu uzyskania optymalnej wydajności wciąż zalecamy stosowanie się do naszej architektury referencyjnej, omawiane ulepszenia na pewno przydadzą się w niektórych scenariuszach odzyskiwania — takich jak odzyskiwanie z zewnętrznych repozytoriów kopii zapasowych, w których często stosuje się deduplikującą pamięć masową — oraz wyraźnie zwiększą ogólny komfort obsługi. Wyraźny wzrost wydajności będzie można również zauważyć w innych rodzajach odzyskiwania wymagających losowych operacji we/wy, takich jak odzyskiwanie na poziomie plików oraz odzyskiwanie przy użyciu narzędzi Veeam Explorer dla Active Directory, SQL Server, SharePoint, Exchange i Oracle. Pozwoli to na szybsze wykonywanie operacji odzyskiwania granularnego.

Osobiście uważam, że nowe integracje naprawdę umożliwią firmom maksymalne wykorzystanie inwestycji w systemy deduplikacji. Deduplikacja zawsze wiąże się z pewnymi wyzwaniami, jeśli chodzi o zapewnienie maksymalnej wydajności w połączeniu z najwyższymi ogólnymi współczynnikami deduplikacji. Nasze nowe integracje pomogą skutecznie odpowiedzieć na te wyzwania. Więcej informacji na temat tych atrakcyjnych nowych funkcji można znaleźć na stronie pakietu Veeam Availability Suite v9.

Zachęcam do zarejestrowania się na planowane webinarium dotyczące nowych integracji z pamięcią masową dostępnych w pakiecie Veeam Availability Suite v9.

Otrzymuj cotygodniowe aktualności na temat bloga
Dokonując subskrypcji, zgadzasz się na zarządzanie Twoimi danymi osobowymi zgodnie z Polityką prywatności firmy Veeam
Dziękujemy za zaufanie i trochę miejsca w Twojej skrzynce!
Dzięki cotygodniowemu podsumowaniu nie ominą Cię żadne ciekawe treści z naszego bloga.
OK
Free trial