Nasıl yapılır: Veeam Backup & Replication ile Exchange Veritabanı Kullanılabilirlik Gruplarını (DAG) Yedekleme

Son yıllarda sanallaştırmaya karşı güven arttı ve çoğu kullanıcı Microsoft Exchange ve diğer I/O yoğun iş uygulamalarını sanallaştırmaya karar verdi. Sonuç olarak, Veeam’in bu tür durumlarda sağladıkları hakkındaki sorular da dahil olmak üzere, ilgili uygulamaların yedeklenmesi ve kurtarılması ile ilgili sayısız soru akıllara geldi.

Veeam, ESX(i) üzerinde veya Hyper-V ana bilgisayarında çalıştırılan Exchange sanal makinesini yedekleyebilir mi?

EVET, yedekleyebilir. Google araması yaparak bu konu hakkında çok sayıda yazıya ulaşabilirsiniz. Veeam; Microsoft Exchange, Active Directory ve SQL gibi uygulamalar için işlem tutarlı yedekler sağlayan Microsoft VSS (Birim Gölge Kopyası Hizmeti) teknolojisinden yararlanır.

Sayısız benzerliklerine rağmen, farklı ölçeklerdeki şirketler genellikle Microsoft Exchange’i farklı şekilde kullanır. Maliyet ile ilgili nedenlerden dolayı, KOBİ’ler aynı anda Posta Kutusu, İstemci Erişimi ve Hub Aktarımı görevlerini çalıştıran tek bir Exchange sunucusu ile genellikle “tipik” kurulum yöntemini kullanır. Büyük ölçekli kuruluşlar ise Exchange Veritabanı Kullanılabilirlik Grupları’nı (DAG’ler) kullanmayı tercih eder.

Exchange DAG’leri, hatalara karşı yüksek kullanılabilirlik ve veri koruması sağlamak üzere veritabanı replikasyonu ve yük devretme teknolojilerini kullanan 2 ila 16 Microsoft Exchange Server 2010/2013 posta kutusu sunucusundan oluşan bir settir. DAG üyesi olan her Exchange sunucusu, sunucu başına en fazla 100 veritabanı olmak üzere her posta kutusu veritabanının bir kopyasını barındırabilir. Elbette kuruluşların çoğu için bir DAG içinde en fazla 16 sunucu oldukça yeterlidir.

Exchange DAG with five members.

Resim 1 Beş üyeli Exchange DAG (kaynak: microsoft.com)

Veeam Topluluk Forumlarında sık sorulan sorulardan biri de Veeam’in Exchange DAG’leri yedekleyip yedekleyemediğidir. Bunun kısa yanıtı EVET, Microsoft VSS teknolojisi yardımıyla diğer sanal makinelerde olduğu gibi Exchange DAG sunucuları da Veeam ile yedeklenebilir. Bunun için “Uygulama Farkındalı Görüntü İşleme”yi çalıştırmanız yeterlidir. Aşağıda, DAG’ler ile ilgili yedekleme stratejisi uygularken bilmeniz gereken en sık kullanılan teknik notların kısa listesi yer almaktadır:

DAG içinde her bir sunucu için ayrı yedekleme işi mi, yoksa tüm DAG düğümleri için yalnızca tek bir yedekleme işi mi oluşturmalıyım?

Yeterli depolama alanına sahipseniz tüm DAG üyeleriniz için tek bir yedekleme işi oluşturun. Bu işlem büyük olasılıkla daha iyi veri tekilleştirme oranı sağlayacaktır.

DAG üyelerini farklı yedekleme işlerinde yedeklemek istiyorsanız zamanlamaların üst üste gelmemesine ve tüm sanal makine snapshot’larının aynı anda alınmamasına dikkat edin. Bu işlem Veeam yedekleme işlerinizin ayarlarında kolayca gerçekleştirilebilir. Örneğin, bir önceki yedekleme işi tamamlandıktan sonra sıradaki başlatılabilir.

Aktif DAG üyelerini mi yoksa pasif DAG üyelerini mi yedeklemeliyim?

Veeam hem aktif hem de pasif üyeleri yedekleyebilir. Yedekleme işlemi, işlemciyi yoğun şekilde kullanabileceği için üretiminizi etkileyebileceğini unutmayın. Bu durumda, aktif veritabanlarınızın tümünü tek bir DAG üyesine taşımayı ve pasif üye için yedekleme gerçekleştirmeyi düşünebilirsiniz. Pasif üyeler iş saatlerinde bile yedeklenebileceği için bu işlem üretim ortamınıza olan etkiyi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Aktif veritabanlarınızı çok sayıda DAG üyesi arasında dağıtılmış şekilde tutmak istiyorsanız DAG’a tamamen pasif bir üye daha ekleyebilir ve Veeam’i bu üyeyi yedekleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Sanal makilerinizi çalışan sanal makinelere hiç etkisi olmadan yedeklemenin en hızlı yolu, VMware için Veeam’in en son sürümünü kullanarak HPE, NetApp, DellEMC ve NimbleStorage desteklenen depolama sistemleri modellerinde depolama snapshot’larından yedek oluşturmaktır.

Veeam Backup & Replication 9.5, DAG’ler ile çalışma konusunda çok sayıda arka uç iyileştirmesi içerir. Bu nedenle, henüz yüklemediyseniz hemen yükleyin.

VSS snapshot’ı kullanılırken DAG düğümleri arasında yük devretmeyi nasıl önleyebilirim?

DAG düğümleriniz, aralarında WAN bağlantısı ile coğrafi olarak dağıtılmışsa, VSS zaman aşımı (Exchange yazıcı için varsayılan dondurma zaman aşımı 20 saniyedir) yaşayabilirsiniz. Bu zaman aşımı, snapshot oluşturma/yürütme sırasında aktif düğümden pasif düğüme yük devredilmesine neden olabilir. Neden mi? Kesintisiz çalışırlıklarını artırmak üzere bağımsız sunucuları gruplandıran bir Microsoft hizmeti olan Microsoft FCS (Yük Devretme Kümesi Hizmeti), LAN ortamlarında hızlı yük devretme için tasarlanan görece düşük zaman aşımına sahiptir. WAN bağlantıları, yedekleme sırasında ortamınızdaki DAG düğümleriniz arasında beklenmeyen yük devretmelere neden olabilecek yüksek gecikme sürelerine sahiptir.

Bu durumda, sunucu yeniden başlatma olmadan zaman aşımı değerlerinizi en üst seviyeye yükselterek kümenizin “hassasiyetini” düşürmeniz gerekir (komut satırı):

cluster /prop SameSubnetDelay=2000:DWORD

cluster /prop CrossSubnetDelay=4000:DWORD

cluster /prop CrossSubnetThreshold=10:DWORD

cluster /prop SameSubnetThreshold=10:DWORD

Veeam Topluluk Forumlarında yedekleme sürecinde DAG sunucuları arasında beklenmeyen yük devretmeleri engellemeye yönelik öneriler bulabilirsiniz. Bunlar genel öneriler olup her sanal altyapı benzersiz olduğu için bir yedekleme stratejisi uygulamaya karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken başka faktörler de olabilir.

İlginizi çekecek diğer kaynaklar:

Exchange DAG’lerini kullanıyor musunuz? Okuyucularımla iletişim kurmaktan her zaman keyif almışımdır. Bu konuyla ilgili olarak aşağıya yorum yazabilir veya Twitter‘daki tartışmaya katkıda bulunabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim!

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
YENI
V12

Elimina la perdita di dati
Elimina il ransomware

1 Numaralı Yedekleme ve Kurtarma