Tutarlı sanal makine yedeklemesi oluşturma

Veri tutarlılığı; uygulamalar arasında ve işletim sistemi genelinde geçerlilik, doğruluk, kullanılabilirlik ve veri bütünlüğünün toplamıdır. Bu, her türlü yedekleme çözümünün önemli bir özelliğidir. Bu blog yazısında, veri tutarlılığını daha ayrıntılı şekilde ele alıp tutarlı yedeklemenin farklı düzeylerini tanımlayarak Veeam yedeğinizin tutarlı olduğundan nasıl emin olacağınızı açıklayacağım.

Günümüzde veri tutarlılığının şirketler için önemsiz olduğu bir durumu hayal etmek zordur. Hesap veritabanında eş zamanlı olarak binlerce finansal işlemin yapıldığı banka sistemleri gibi özellikle verilerin etkin biçimde değiştiği durumlarda veri tutarlılığı her zaman önemlidir.

Yedekleme tutarlılığının seviyeleri

Yedekleme tutarlılığının canlı sistemden alınıp alınmadığına, birbirine bağımlı dosyaların özdeş olup olmadığına ve işlem tabanlı veri kaybına (uygulama farkındalı) karşı koruma sağlanıp sağlanmadığına göre belirlenebilen birkaç seviye mevcuttur.

Yedekleme tutarlılığına ilişkin bu seviyeleri tek tek ele alalım.

Tutarsız yedekleme

Tutarsız yedekleme birinci ve en eski türdür. Bilgisayardaki tüm dosyaları disk sürücüsü, USB disk veya NAS gibi başka bir yere taşıyan basit bir dosya kopyalama işlemi olarak düşünülebilir. Yedekleme işlemi devam ederken dosyalarda değişiklik olması durumunda işlem tutarsız yedekleme ile sonuçlanır. Bu durumda yedekleme işlemi özgün sistem dosyaları ile birebir aynı olmayacaktır. Dahası, sanal makinenin misafir işletim sistemini oluşturan pek çok farklı dosyada farklı zaman bilgileri olabilir ve bu da kurtarma noktasının belirsiz olmasına yol açar.

Bu yöntem nedeniyle sistem belleğindeki hiçbir veri kurtarılamaz ve okumak için kilitlenen dosyalara erişimde sorun yaşanabilir.

Çökme tutarlı yedekleme

Bir sonraki düzey çökme tutarlı yedeklemedir. Tutarsız yedekleme ile arasındaki temel fark, çökme tutarlı yedeklemeye ait verilerin aynı anda kurtarılıyor olmasıdır. Bu, diskteki tüm dosyaların anlık snapshot’ı olarak düşünülebilir.

Ancak adının “çökme tutarlı” olmasının da nedeni vardır. Sistemi bu yedek dosyasından geri yüklerseniz, ne açılan dosyalar ne de bekleyen I/O işlemleri bu yedekleme işlemi sırasında kaydedilemeyeceği için donanımsal sıfırlama işlemi sonrasındaki sistemin geri yüklenmesi ile aynı olacaktır. Bu yüzden bazı uygulamalar özel işlem ve çökme sonrası bakım gerektirecektir. Bu ise çeşitli veritabanı uygulamaları için özellikle zararlı olabilir.

Örneğin, Microsoft Exchange, özel kurtarma grubu ve günlük dosyaları entegrasyonu kurmanızı gerektirir. Microsoft SQL veya Oracle’ın yedekleme zamanında devam eden ve veritabanına kaydedilmeyen işlemleri toplaması gerekmektedir. Bu durum genel olarak sunucuyu kapatmakla eşdeğerdir; fiziksel olması veya sanal makinenin kapatılması halinde, disk hiçbir hazırlık olmadan o anda duraklatılır.

Dosya düzeyinde tutarlı yedekleme

Bu yedeklemede, dosyaların en güncel haliyle kaydedilmediği çökme tutarlı yedeklemenin aksine sistemde yer alan dosyaların tümü tutarlı bir duruma sahiptir. Bütün bunlara rağmen, devam eden uygulama işlemleri yine de dikkate alınmaz.

VMware, ESX(i) ana bilgisayarında çalışan sanal makineler için VMware Araçları sessizleştirmesini (quiscence) öneriyor. Çalışır durumdaki sanal makinenin snapshot’ı alınırken, VMware Araçları sanal makine dosya sistemini sessizleştirir.

İşlem tutarlı yedekleme

Bu yedeklemede, daha önce bahsedilen olumsuz yanlar yer almaz ve tamamlanan işlemler de dahil olmak üzere o andaki verilerin tümüne sahiptir. Burada karşımıza çıkan zorlu iş, kesinti süresine izin verilmediğinde ve uygulamaların sürenin %100’ünde çalışması gerektiğinde bunun “dinamik” sistemde başarılmasıdır.

Veeam işlem tutarlı yedeklemeyi Microsoft Birim Gölge Kopyalama Hizmeti (VSS) yardımıyla yapabilmektedir.Microsoft VSS, uygulamaları işletim sisteminde “sessizleştirmek” için sistemde yapılması gereken tüm özel eylemleri koordine edebiliyor. Tetiklendiğinde disk I/O’yu duraklatabilir ve yedekleme yazılımına yardımcı olabilir. Microsoft VSS, Windows Server 2003’ten sonraki tüm Windows işletim sistemlerinde yer almaktadır.

Application-Aware Image Processing (AAIP) başarılı sanal makine kurtarmanın yanı sıra herhangi bir veri kaybı olmadan sanal makinede yüklü uygulamaların tümünü düzgün biçimde kurtarmayı sağlayan Veeam’in özel teknolojisidir. Veeam Backup & Replication kalıcı aracıları sanal makinelere dağıtmaz ancak yedekleme işlemi istendikten ve bittiğinde kaldırıldıktan sonra başlatılan her bir sanal makinedeki çalışma zamanı koordinasyon işlemini kullanır. Bu işlem, aracıların önceden kurulması, sorunlarının giderilmesi ve güncellenmesi gibi aracıyla ilgili olası etkinlikleri önleyecek şekilde tasarlanmıştır.

Veeam Backup & Replication, VSS dondurmayı tetiklemek için VSS istek sahibi olarak gider ve sanal makine snapshot’ı veya Hyper-V shadow copy almadan önce Microsoft VSS’nin tutarlı ve güvenilir bir uygulama verisi durumu oluşturmasını ister. Ardından VSS sağlayıcı tüm I/O operasyonlarını belirli bir zamanda dondurmak için VSS farkındalı uygulamalar ile koordinasyon sağlar.

Bu, veri kopyalama işlemleri sırasında bitmemiş veritabanı işlemleri veya tamamlanmamış uygulama dosyaları kalmamasını sağlar.

Yedeklemenin tutarlı olduğundan nasıl emin olunur?

Yedekleme görevi yapılandırılırken, “Guest Processing” adımına gidin ve bu görev ile yedeklenecek sanal makineler için “Enable application-aware processing” kutusunu işaretleyin. Görevi çalıştırın ve başarıyla çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

New Backup Job

 

Veeam’in AAIP teknolojisinden faydalanırken, SQL ve Exchange için günlük kesme gibi kritik uygulama durumlarının gerçekleştirildiğinden emin olun. Bu, aracısız yedeklemeye geçişin parçası olarak önemli bir bakım adımıdır. Aksi takdirde, günlükler kontrolünüzden çıkarak büyüyecektir.

Yedekleme görev içindeki sanal makinelerde VMware sessizleştirmeyi etkinleştirmek için Veeam Yardım Merkezi’nde açıklanan adımları uygulayın.

Application-aware image processing’in ve VMware Araçları sessizleştirmenin her ikisini etkinleştirdiğinizde, Veeam varsayılan yöntem olarak AAIP’yi kullanır ve VSS kullanmanın mümkün olmadığı hallerde, VMware Araçları sessizleştirmeyi kullanır.

İzole korumalı alanda geri yüklemeleri test edip SureBackup işlevini kullanarak yedek dosyalarınızı her zaman denetleyebileceğinizi unutmayın.

 

Yararlı kaynaklar:

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
YENI
V11A

Elimina la perdita di dati
Elimina il ransomware

1 Numaralı Yedekleme ve Kurtarma