‘Oracle için Veeam Explorer’’ın ve mevcut Explorer’lardaki yeni geliştirmelerin duyurusu!

Müşteriler ve iş ortakları arasındaki en popüler geliştirmelerden biri, popüler uygulama türleri için yüksek hızlı kurtarma sağlayan Veeam Explorer olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda Microsoft Active Directory, Exchange, SharePoint ve SQL Server gibi kritik veri merkezi uygulamalarının, Veeam Explorer’ların son derece kolay olan kullanımından faydalandığını gördük. Bu yılın ilerleyen aylarında, v9’a Oracle için Veeam Explorer da eklenecek! Dahası mevcut Veeam Explorer’larda da bazı önemli yeni geliştirmeler bulunacak.

İlk önce Oracle için Veeam Explorer’a göz atalım. Oracle veritabanları, modern veri merkezinin belkemiğini oluşturan en kritik uygulamalar için en sık kullanılan veritabanlarıdır. Oracle için Veeam Explorer aşağıdaki yetenekleri sunar:

  • İşlem düzeyinde kurtarma
  • İşlem günlüğü yedekleme ve yeniden yürütme

Veeam Explorer’a aşina olanlarınız Oracle veritabanlarının diğer desteklenen uygulamalardan oldukça farklı olduğunu görecek. Bu Veeam Explorer da farklı olacak. Özel olarak, Oracle’ın hem Windows hem de Linux sanal makinelerinde çalışmasını destekleyecek (alkışlarınızı sona saklayın lütfen!) ve Oracle Otomatik Depolama Yönetimi (ASM) ile tamamen uyumlu olacak.

Bu kurtarma seçenekleriyle ilgili kilit nokta, veri kaybı senaryosunu en iyi şekilde karşılayarak kurtarma yapılabilmesidir. Örneğin veritabanı tablosunda bir kayıt silindiyse, tüm sanal makineyi bir önceki günün yedeklemesine geri yüklemek en iyi çözüm değildir. Özellikle o veritabanı sunucusunu farklı veritabanları boyunca kullanan birden çok uygulama varsa.

Önce işlem günlüğü yedeği ve yeniden yürütme hakkında konuşalım. Bu, Oracle için Veeam Explorer ile ekstra kurtarma seçeneklerini gerçekten etkinleştiren bir mekanizmadır. Microsoft SQL Server desteğimize benzer olarak, işlem günlüğü dosyalarını Oracle sunucusundan yedekleme havuzuna taşıyarak, Oracle için Veeam Explorer’da ilave kurtarma seçenekleri yaratan bir alt iş bulunmaktadır.

veeam-explorer-oracle

İmaj seviyesi ve işlem günlüğü yedekleri, farklı veritabanlarını imaj tabanlı yedekleme zamanına veya günlük yeniden yürütme aracılığıyla zamanda dakikalarla ölçülen belirli bir noktaya ya da belirli bir işleme geri yükleme için kullanılabilir. Bunun, Veeam Availability Suite’te yer alan, Instant VM Recovery™, dosya düzeyinde kurtarma ve daha fazlası gibi diğer kurtarma seçeneklerine bir ekleme olduğunu unutmayın.

Ayrıca Microsoft Active Directory, Exchange, SharePoint ve SQL Server için Veeam Explorer’daki önemli geliştirmeleri duyurmaktan da mutluluk duyuyoruz. İşte bu geliştirmelerden öne çıkanlar:

Active Directory için Veeam Explorer: Öğe seviyesinde kurtarma v9’da tamamen yeni bir seviyeye taşınıyor. Active Directory ile entegre DNS kayıtlarının yanı sıra Grup İlke Nesneleri (GPO) de artık geri yüklenebilir. Bu, kaybolan veya hatalı olarak değiştirilen nesnelerin geri yüklenmesinden kaynaklanan gerçek bir sorunu çözüyor. Ancak Veeam Explorer ile gelen en güçlü geliştirme, Active Directory uzmanları için yeni oyuncağımız olan, yapılandırma bölüm nesnelerini geri yükleme özelliği.

Exchange için Veeam Explorer: Bu popüler Veeam Explorer artık e-bulma görevlerine gerçekten yardımcı olacak iki yetenek barındıracak. İlki neyin, nereden dışa aktarıldığını ve Exchange için Veeam Explorer’da hangi arama kriterinin kullanıldığını belirten, detaylı Dışa Aktarma Raporu. Bu rapor yöneticilere gönderilebilir ve dışa aktarılan PST dosyalarınıda da içerir. Exchange için Veeam Explorer ayrıca artık arama sorguları için dışa aktarma boyutu tahmini de sağlayacak. Posta kutuları bazı kullanıcılar için daha ziyade dosya sistemleri gibi olduğundan bu özellik faydalı olacaktır; belirli bir sorgu boyutunun, dışa aktarılacak olsa ne kadar büyük olacağını bilmek isteyebilirsiniz.

SharePoint için Veeam Explorer: Artık tam site, site koleksiyonu ve liste ile öğe izinlerinin geri yüklemeleri SharePoint için Veeam Explorer ile destekleniyor. Ayrıca SharePoint için Veeam Explorer artık geri yükleme görevleri için uzak (staging) SQL Server’ının kullanılmasını da destekliyor. Başka bir deyişle Veeam Backup & Replication sunucusundaki yerel veritabanı, SharePoint için Veeam Explorer görevinin bir parçası olarak SharePoint veritabanını kendi üzerinden sunmak için kullanılmıyor. Eğer SharePoint veritabanınız, Veeam Backup & Replication konsolundaki SQL Server Express’in varsayılan yüklemesinin destekleyebileceğinden büyükse, bu işlev çok faydalıdır.

SQL Server için Veeam Explorer: Bu Veeam Explorer için popüler taleplerden biri, tablo düzeyinde kurtarmanın da programa dahil edilmesiydi. Artık SQL Server için Veeam Explorer ile geri yükleme durumlarının granülerliği, veritabanı içindeki belirli bir tabloya kadar uygulanabilir. Ayrıca, SQL Server için Veeam Explorer v9, uzaktan (staging) SQL Server desteğini de içermektedir.

Tüm Veeam Explorer’lar veri merkezindeki uygulamaların iyi şekilde kullanılabilirliği için, en düşük kurtarma zamanı hedefleri (RTO) ve kurtarma noktası hedefleri (RPO) sağlamak üzere, kurtarma görevlerine üst düzey esneklik getirmektedir.

Bu heyecan verici yeni özellikler ve Veeam Availability Suite v9 hakkında daha fazla bilgi için birkaç bağlantı:

Veeam Availability Suite v9 sayfası

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
YENI
V12

Elimina la perdita di dati
Elimina il ransomware

1 Numaralı Yedekleme ve Kurtarma