Integrace se snapshoty úložiště EMC v nadcházející verzi Veeam Availability Suite v9

Každého napadá stejná otázka: „Které pole bude Veeam integrovat příště?“ A tak s velkým potěšením oznamujeme, že sada Veeam Availability Suite v9 bude integrovat úložiště EMC.

Jde o velký krok. Toto oznámení se totiž týká dvou různých skupin polí a řady možných konfigurací. Podporována bude jak skupina polí EMC VNX, tak EMC VNXe. Tato integrace navíc nabízí obrovský výkon, protože zahrnuje jak techniku obnovení nástroje Veeam Explorer pro snapshoty úložiště, tak zálohování ze snapshotů úložiště.

Protože dokážeme vytvořit zálohy ze snasphostů úložiště až 20x rychleji než konkurence, je využití snapshotů úložiště přirozenou volbou pro zajištění dostupnosti pro moderní datové centrum. V kombinaci s možnostmi obnovení nástroje Veeam Explorer pro snapshoty úložiště (který je mimochodem také součástí bezplatného produktu Veeam Backup Free Edition) bude vaše datové centrum připraveno na vše.

Stejně, jako je dnes důležitá tato zpráva, je ale stejně důležité popsat proces, jak jsme k těmto řešením dospěli. Na fórech Veeam se pravidelně pořádají průzkumy. Pokud jste na fóru někdy narazili na průzkum s otázkou „Co považujete za primární úložiště?“ nebo z poslední doby „Jakou plánujete používat verzi prostředí vSphere ke konci tohoto roku?“, získali jste jasnou představu, co očekávat. Informace z fóra a zvláště z těchto průzkumů jdou přímo týmu vedení starajícího se o produkty, který prošetřuje zpětnou vazbu od zákazníků. Takové informace jsou pro naše inovativní rozhodnutí zásadní. Konečné rozhodnutí však stojí na dalších faktorech. Často si musíme odpovědět ještě na další otázky týkající se polí, která bude sada Veeam Availability Suite podporovat. Rád bych uvedl, že v tomto procesu vycházíme ze tří hlavních zásad:

  1. Pole musí být vybaveno dobrým modulem pro snapshoty. Jednoduše řečeno, nebudeme přece vytvářet úžasné funkce dostupnosti kolem chabě fungujícího modulu pro snapshoty.
  2. Dostatečně velký tržní podíl. Chceme poskytovat trhu řešení a chceme, aby se používala. Nemá smysl vytvořit skvělou technologii, kterou nebude nikdo používat.
  3. Potřebujeme, aby s námi dodavatel úložišť spolupracoval. V rámci obchodního úsilí vynakládá společnost Veeam své prostředky na vývoj modulů plug-in pro úložiště sloužící k jejich integraci, proto budeme při podpoře této skvělé technologie potřebovat i účast druhé strany.

Když jsme si vše vysvětlili, podívejme se nyní, jak tato úžasná technologie funguje s úložišti EMC. Nejprve tu máme Veeam Explorer pro snapshoty úložiště. Tuto funkci jsem si oblíbil z mnoha důvodů, například protože je součástí bezplatného produktu Veeam Backup Free Edition. Integrace umožní v rámci řešení Veeam Backup & Replication číst snapshoty  na polích VNX i VNXe. Může jít o snapshoty vytvořené přímo polem, nebo v rozhraní produktu Veeam Backup & Replication. Jakmile máte snapshoty úložiště připravené, můžete jimi procházet a zkoušet následující skvělé možnosti obnovení:

blog-5-xx-2015-vess-jpg

Využití snapshotů úložiště při obnovách je opravdu praktické a zajišťuje dosažení co nejkratší doby obnovy. Přesto však doporučujeme vytvořit plnou zálohu v jiném úložišti. A právě zde přijdou vhod zálohy ze snapshotů úložiště.

Záloha ze snapshotů úložiště umožňuje provádět zálohování v kteroukoli denní dobu, dokonce i na těch nejvíce zaneprázdněných virtuálních počítačích (VM). Prvním krokem zálohování ze snapshotů úložiště je příprava VM na zálohování s ohledem na aplikace a vytvoření snapshotu VM v prostředí VMware. Poté dojde k vytvoření základního snapshotu úložiště a okamžitému uvolnění snapshotu v prostředí VMware. Pak už to začíná být zajímavé. Veeam Proxy Server přesune data přímo ze snapshotu úložiště. Není nutné připojit VM ani měnit signatury datového úložiště. A nejlepší na tomto kroku je, že na základě našeho přístupu (na který se vyřizuje patent) zůstává zachována funkce sledování změněných bloků VMware (CBT). Díky tomuto způsobu je přírůstkové zálohování neuvěřitelně rychlé. Jakmile se zálohování dokončí, dojde k odstranění snapshotu úložiště. Následující obrázek ilustruje kroky zálohování ze snapshotů úložiště:

blog-5-xx-2015-bfss

 

Integrace s úložištěm EMC bude pro zákazníky, partnery i potenciální zákazníky velký hit. Brzy bude v prodeji sada Veeam Availability Suite v9, jejíž vydání se očekává v druhé polovině tohoto roku. Předpokládám, že podobně jako u předchozích významných verzí budeme mít k dispozici beta verze, abyste si sami mohli tuto skvělou novou funkci vyzkoušet. Fóra Veeam jsou místem, kde se to všichni ve správnou dobu dozvědí, než však tato doba nastane, můžete se zaregistrovat a být tak mezi prvními, kteří budou vědět, že v9 je na světě.

Zde je několik odkazů s dalšími informacemi o této nadcházející nové funkci a o sadě Veeam Availability Suite v9:

Stránka věnovaná produktu Veeam Availability Suite v9

Nadcházející webové semináře o integraci Veeam s úložišti EMC

Další informace o zálohování ze snapshotů úložiště [aktuálně s podporou polí ve verzi v8]

Další informace o nástroji Veeam Explorer pro snapshoty úložiště [aktuálně s podporou polí ve verzi v8]

Nechte si každý týden posílat novinky z blogu
Přihlášením k odběru souhlasíte, že vaše osobní údaje budou spravovány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů společnosti Veeam.
Děkujeme, že jste si na nás udělali místo ve své e-mailové schránce!
S tímto týdenním přehledem už se nemusíte bát, že nebudete vědět, co se děje na našem blogu.
OK
Free trial