Integracja z migawkami pamięci masowej EMC już wkrótce w pakiecie Veeam Availability Suite v9

Wiele osób zadaje sobie pytanie: „Jaka będzie kolejna pamięć masowa, z którą Veeam zintegruje swoje rozwiązania?”. Z przyjemnością informujemy, że w pakiecie Veeam Availability Suite v9 udostępnimy integrację z pamięcią masową EMC.

Jest to ważna zapowiedź, ponieważ dotyczy dwóch różnych rodzin macierzy pamięci i szerokiej gamy konfiguracji. Obsługiwane będą macierze EMC VNX i EMC VNXe. Ta integracja jest o tyle atrakcyjna, że obejmuje zarówno odzyskiwanie przy użyciu narzędzia Veeam Explorer dla Migawek Macierzowych, jak i tworzenie kopii zapasowych z migawek pamięci masowej.

Wykorzystanie migawek pamięci masowej to naturalny sposób zapewnienia dostępności na potrzeby nowoczesnego centrum danych, ponieważ nasze rozwiązania pozwalają tworzyć kopie zapasowe z takich migawek nawet 20-krotnie szybciej niż w konkurencyjnych produktach. W połączeniu z funkcjami przywracania oferowanymi przez narzędzie Veeam Explorer dla Migawek Macierzowych (które, co warto podkreślić, wchodzi w skład rozwiązania Veeam Backup Free Edition!) umożliwia to przygotowanie centrum danych na wszelkie okoliczności.

Dzisiejsza zapowiedź jest ważna, ale równie ważne jest przedstawienie procesu, który do niej doprowadził. Co pewien czas na forach Veeam organizujemy ankiety. Zadawane w nich pytania — na przykład „Jaka jest podstawowa pamięć masowa stosowana w Twojej firmie?” czy niedawne „Jakiej wersji platformy vSphere zamierzasz używać pod koniec tego roku?” — to dobry sygnał, jakich nowości można się wkrótce spodziewać. Informacje z forów, a w szczególności odpowiedzi z ankiet, trafiają wprost do działu zarządzania produktami, który analizuje bezpośrednie opinie naszych klientów. Wiedza ta jest kluczowym elementem naszych przyszłych decyzji. Jednak liczą się również inne czynniki. Często musimy odpowiadać na pytania o kolejne macierze, które będą obsługiwane w pakiecie Veeam Availability Suite. Chciałbym wyjaśnić, że tego rodzaju decyzje zależą od trzech głównych czynników:

  1. Macierz musi oferować dobry mechanizm tworzenia migawek. To proste: nie chcemy tworzyć nowatorskich funkcji dostępności w oparciu o słabej jakości mechanizm migawek.
  2. Udział w rynku musi być odpowiednio duży. Chcemy budować rozwiązania rzeczywiście przydatne na rynku. Nie ma sensu tworzyć fantastycznej technologii, z której nikt nie będzie korzystał.
  3. Konieczna jest współpraca ze strony producenta pamięci masowej. Jest to przedsięwzięcie biznesowe i Veeam przeznacza konkretne zasoby, aby stworzyć specjalne moduły zapewniające integrację z pamięcią masową. Dlatego potrzebujemy zaangażowania producenta w promocję tej technologii.

Po tych uwagach zobaczmy, jak nasza wspaniała technologia współpracuje z pamięcią masową EMC. Zaczniemy od narzędzia Veeam Explorer dla Migawek Macierzowych. Cenię je z wielu powodów, między innymi dlatego, że wchodzi w skład rozwiązania Veeam Backup Free Edition. Dzięki omawianym funkcjom integracji rozwiązanie Veeam Backup & Replication będzie mogło odczytywać migawki pochodzące z macierzy pamięci masowej VNX i VNXe. Dotyczy to migawek skonfigurowanych przy użyciu harmonogramu w samej macierzy lub w interfejsie rozwiązania Veeam Backup & Replication. Po utworzeniu migawki pamięci masowej można ją przeglądać i korzystać z poniższych zaawansowanych opcji przywracania:

blog-5-xx-2015-vess-jpg

Wykorzystanie migawek pamięci masowej na potrzeby przywracania to wygodna funkcja, która pomaga w skróceniu docelowego czasu odzyskiwania (RTO). Jednak wciąż zaleca się tworzenie właściwych kopii zapasowych w innej pamięci masowej. Do tego właśnie celu przydaje się funkcja tworzenia kopii zapasowych z migawek pamięci masowej.

Funkcja tworzenia kopii zapasowych z migawek pamięci masowej autentycznie umożliwia wykonywanie kopii zapasowych o dowolnej porze, nawet na najbardziej obciążonych maszynach wirtualnych. Pierwszy krok działania tej funkcji polega na przygotowaniu maszyny wirtualnej do utworzenia kopii zapasowej (w tym celu stosowane jest przetwarzanie obrazu z uwzględnieniem aplikacji), a następnie wykonaniu migawki VMware danej maszyny. Następnie tworzona jest bazowa migawka pamięci masowej, a migawka VMware jest natychmiast zwalniana. Co ciekawe, serwer proxy kopii zapasowych Veeam przenosi dane bezpośrednio z migawki pamięci masowej Nie trzeba montować maszyny wirtualnej ani zmieniać podpisu w magazynie danych. Najciekawszym aspektem tego kroku jest fakt, że nasza metoda (oczekująca na opatentowanie) zachowuje działanie funkcji śledzenia zmienionych bloków VMware, co umożliwia błyskawiczne tworzenie kopii przyrostowych. Po wykonaniu kopii zapasowej migawka pamięci masowej jest usuwana. Poniższa ilustracja przedstawia kroki wykonywane w procesie tworzenia kopii zapasowych z migawek pamięci masowej:

blog-5-xx-2015-bfss

 

Integracja z pamięcią masową EMC będzie ogromną zaletą dla naszych obecnych i potencjalnych klientów oraz partnerów. W dalszej części tego roku zamierzamy wprowadzić pakiet Veeam Availability Suite v9. Można się spodziewać, że podobnie jak w przypadku poprzednich wydań będą dostępne wersje beta i prezentacje, dzięki którym będzie można się zapoznać z tą fantastyczną nową funkcją. We właściwym czasie odpowiednie informacje pojawią się na forach Veeam, a już teraz można zamówić powiadomienie o udostępnieniu wersji v9.

Poniżej zamieszczam garść łączy do dodatkowych informacji na temat tej nowej funkcji oraz innych funkcji i atutów pakietu Veeam Availability Suite v9:

Strona pakietu Veeam Availability Suite v9

Planowane webinarium na temat integracji rozwiązań Veeam z pamięcią masową EMC

Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych z migawek pamięci masowej [obecnie dotyczy macierzy obsługiwanych w wersji v8]

Więcej informacji na temat narzędzia Veeam Explorer dla Migawek Macierzowych [obecnie dotyczy macierzy obsługiwanych w wersji v8]

 

Otrzymuj cotygodniowe aktualności na temat bloga
Dokonując subskrypcji, zgadzasz się na zarządzanie Twoimi danymi osobowymi zgodnie z Polityką prywatności firmy Veeam
Dziękujemy za zaufanie i trochę miejsca w Twojej skrzynce!
Dzięki cotygodniowemu podsumowaniu nie ominą Cię żadne ciekawe treści z naszego bloga.
OK
NOVINKA
V12

Wyeliminowanie strat danych
Ochrona przed ransomware

Nr 1 do backupu i odzyskiwania