W obszarze urządzeń NAS — pierwotnie służących jako centralna lokalizacja przechowywania i udostępniania plików użytkowników oraz główny katalog firmowych danych — na przestrzeni lat zaszły spore zmiany.
Obecne zastosowania pamięci NAS są znacznie szersze i często obejmują aplikacje, duże zbiory danych nieustrukturyzowanych oraz wirtualizację. Do zmian trzeba także zaliczyć wysoki stopień skalowalności, jaki można dziś uzyskać dzięki produkcyjnym urządzeniom NAS przez zastosowanie protokołu NFS lub SMB. Po części dlatego ilość danych nieustrukturyzowanych jest obecnie mierzona w petabajtach i nadal dynamicznie rośnie.
Wyzwania związane z urządzeniami NAS i danymi nieustrukturyzowanymi
Zastosowania urządzeń NAS obejmują szeroką gamę różnych obciążeń, w tym ogromne ilości danych nieustrukturyzowanych. Należą do nich dane, które jako użytkownicy tworzymy codziennie — dokumenty, prezentacje, grafika itp. — oraz trudna do wyobrażenia ilość danych powstających w każdej sekundzie w urządzeniach Internetu rzeczy. Konsekwencją tego dynamicznego przyrostu danych nieustrukturyzowanych jest poważne wyzwanie dotyczące ich efektywnej ochrony. Kilka obszernych zbiorów danych nieustrukturyzowanych nie jest obecnie chronionych, co musieliśmy wziąć pod uwagę w firmie Veeam, aby stworzyć najlepsze rozwiązanie umożliwiające ochronę tych zbiorów.
Oto kilka typowych przykładów:
- Najczęstsze pliki tworzone przez użytkowników aplikacji biurowych (dokumenty, arkusze kalkulacyjne, prezentacje itp.)
- Materiał wizyjny z wideodomofonów i kamer noszonych na ciele przez policjantów
- Dokumentacja medyczna w postaci obrazów RTG i z innych badań obrazowych
- Dane magazynowe, w tym obrazy kodów kreskowych
Backup urządzeń NAS w pakiecie Veeam Availability Suite v10
Z przyjemnością informujemy, że w skład rozwiązania Veeam Backup & Replication v10 wchodzi funkcja backupu urządzeń NAS. Jest to ogromne osiągnięcie, a także funkcja, w przypadku której bardzo nam zależało na prawidłowej implementacji.
W zakresie backupu urządzeń NAS w firmie Veeam wyznaczyliśmy sobie jasne cele:
- Sprawić, aby backup urządzeń NAS był prosty, a jednocześnie odpowiednio wydajny na miarę standardów rozwiązania Veeam Backup & Replication
- Stworzyć elastyczne rozwiązanie umożliwiające obsługę wszystkich obciążeń — również w standardowych urządzeniach
- Umożliwić niezawodne skalowanie z myślą o ochronie ogromnych ilości danych, nawet w największych korporacjach
To podejście jest zgodne z wyznawaną przez firmę Veeam zasadą tworzenia rozwiązań definiowanych programowo i niezależnych sprzętowo, tak aby klienci mogli swobodnie wybierać potrzebne urządzenia i nie byli skazani na korzystanie z określonego sprzętu. Dodatkowo trzeba wspomnieć o trzech cechach szczególnych:

Elastyczność
Na świecie do obsługi danych nieustrukturyzowanych stosuje się wiele rodzajów systemów NAS i związanych z nimi protokołów. Wprowadzona w wersji v10 funkcja backupu urządzeń NAS umożliwia ochronę nie tylko udziałów SMB i NFS, ale także udziałów na serwerach plików z systemami Windows i Linux.
Śledzenie zmienionych plików
Wyjątkowym mechanizmem dostępnym w wersji v10 w ramach funkcji backupu urządzeń NAS — opracowanym z myślą o wymagających środowiskach sieciowej pamięci masowej — jest śledzenie zmienionych plików. Umożliwia ono szybkie tworzenie przyrostowych kopii zapasowych środowisk NAS i łatwe osiąganie celów związanych z backupem.
Obsługa migawek
Jedną z zaawansowanych funkcji backupu, którą wprowadziliśmy w wersji v10, jest możliwość elastycznego wykonywania kopii zapasowych bezpośrednio z migawek pamięci masowej tworzonych przez urządzenia NAS klasy korporacyjnej w pamięci podstawowej lub dodatkowej. Zapewnia ona jeszcze więcej możliwości w zakresie zwiększania wydajności i szybkości backupu urządzeń NAS.
Zasada działania — komponenty
Warto podkreślić, że dodając do rozwiązania Veeam Backup & Replication v10 funkcję backupu urządzeń NAS, zachowaliśmy prostotę, do której od samego początku dążymy podczas projektowania produktów. Pierwszym zasługującym na wspomnienie komponentem są serwery proxy plików, które można porównać do mięśni umożliwiających przerzucanie danych ze źródła do lokalizacji docelowej. Serwery proxy plików muszą działać w systemie operacyjnym Windows, ale są skalowalne i definiowane programowo, a więc w odróżnieniu od innych dostępnych w branży rozwiązań klient nie musi kupować nowego sprzętu ani korzystać z dedykowanych urządzeń.
Kolejnym komponentem jest wyjątkowa funkcja śledzenia zmienionych plików, która zachowuje ślad źródłowego udziału plików w miejscu, które nazwaliśmy repozytorium podręcznym. To repozytorium podręczne ewidencjonuje wszystkie obiekty, które ulegały zmianie między poszczególnymi operacjami backupu, dzięki czemu umożliwia wyjątkowo szybkie tworzenie kopii zapasowych.

Jeśli chodzi o przechowywanie kopii zapasowych, funkcja backupu urządzeń NAS obsługuje tę samą gamę repozytoriów kopii zapasowych co w przypadku backupu opartego na obrazach — w tym repozytoria typu Scale-Out Backup Repository.
Jednak z uwagi na to, że nasz mechanizm backupu NAS służy przede wszystkim do tworzenia kopii zapasowych danych nieustrukturyzowanych, chcieliśmy dać użytkownikom możliwość przenoszenia starszych wersji plików do tańszej pamięci masowej, na przykład do urządzeń deduplikujących lub pamięci obiektowej. Dzięki temu podejściu możliwe jest zarówno przechowywanie krótkoterminowe (rzędu dni) w przypadku zestawu danych produkcyjnych, jak i przechowywanie długoterminowe oraz archiwizacja w chmurze publicznej zgodnie z wymogami prawnymi i firmowymi zasadami przechowywania.
Ponadto dostępna w wersji v10 funkcja backupu urządzeń NAS umożliwia zapisanie dodatkowego egzemplarza danych NAS w lokalizacji zewnętrznej. Okres przechowywania tych danych może być dowolny (dłuższy lub krótszy), a ich bezpieczeństwo zwiększa odrębny klucz szyfrujący. Taki dodatkowy egzemplarz można wykorzystać do odzyskania danych nieustrukturyzowanych po awarii lub innym poważnym incydencie.
Możliwości odzyskiwania
Przywracanie całego udziału
Ta opcja przydaje się najbardziej, gdy dojdzie do utraty całego udziału plików lub poważnego przestoju. Umożliwia ona pełne przywrócenie ostatniej wersji wszystkich plików do pierwotnej lokalizacji lub lokalizacji alternatywnej z zachowaniem zabezpieczeń i uprawnień.
Wycofywanie do punktu w czasie
Funkcja szybkiego wycofywania pozwala się cofnąć do „ostatniej dobrej konfiguracji” lub kopii zapasowej, co oznacza, że cofane są wszelkie modyfikacje plików dokonane od utworzenia ostatniej kopii zapasowej. Przykładem może być atak ransomware i zaszyfrowanie udziału plików. Ta opcja umożliwia cofnięcie się do ostatniej dobrej kopii zapasowej sprzed ataku ransomware.
Obejrzyjcie prezentację na żywo, która pokazuje wycofywanie do punktu w czasie po ataku ransomware!
Przywracanie pojedynczych plików i folderów
Ten typ przywracania został zaprojektowany tak, by działał prosto i podobnie do odzyskiwania pojedynczych plików z kopii zapasowych na poziomie obrazów. Umożliwia on przywracanie pojedynczych plików i folderów przez zastąpienie działającego systemu lub zachowanie obu egzemplarzy danych. Użytkownik może łatwo wybrać określone punkty przywracania, mając dodatkowo wgląd we wszystkie dostępne wersje plików, dzięki czemu wybór wersji do odzyskania jest czynnością prostą, a przy tym elastyczną.

Już dziś twórzcie kopie zapasowe urządzeń NAS — BEZPŁATNIE!
Obecni klienci firmy Veeam mający licencje „na gniazdo” są uprawnieni do otrzymania sześciu (6) BEZPŁATNYCH licencji uniwersalnych Veeam — po jednej na każde licencjonowane gniazdo procesora. Licencji tych mogą używać do ochrony urządzeń NAS, obciążeń fizycznych Windows/Linux za pomocą agentów Veeam lub aplikacji korporacyjnych za pomocą wtyczek Veeam. Licencje te są dostępne w oknie dialogowym License Information bezpośrednio po zainstalowaniu wersji v10 i gotowe do natychmiastowego użycia! Natomiast nowi klienci firmy Veeam mogą przez 30 dni testować pakiet Veeam Availability Suite, w tym backup urządzeń NAS, całkowicie bezpłatnie!
Podsumowanie
Pojawiła się wyśmienita okazja do skorzystania z wyjątkowo szybkich, mocnych i inteligentnych funkcji backupu urządzeń NAS. Osobiście ogromnie się cieszę z wprowadzenia tej funkcji, ponieważ dzięki niej duże i małe przedsiębiorstwa będą mogły uprościć ochronę nieustrukturyzowanych danych NAS. Więcej informacji na temat backupu urządzeń NAS można uzyskać tutaj lub pobierając dokument „Co nowego”. Ponadto zachęcam do jak najszybszego pobrania wersji v10 i skorzystania z tej funkcji backupu oraz 150 innych nowych, fantastycznych ulepszeń. v10 = lepszy backup!