Kilka miesięcy temu zapowiedzieliśmy nowe rozwiązanie pod nazwą Veeam® Endpoint Backup FREE™. W grudniu zaprezentowaliśmy jego wersję beta. Zainteresowanie nią było ogromne, a 22 000 zarejestrowanych użytkowników i ponad 20 000 pobrań przełożyło się na szerokie grono testerów.

Dzisiaj z przyjemnością informujemy, że rozwiązanie Veeam Endpoint Backup FREE jest już powszechnie dostępne.

Rozwiązanie

Veeam Endpoint Backup FREE to autonomiczne rozwiązanie ułatwiające ochronę urządzeń końcowych (czyli komputerów fizycznych) z systemem Windows. Jest przeznaczone do ochrony danych i odzyskiwania awaryjnego tych właśnie urządzeń. Veeam Endpoint Backup FREE umożliwia ochronę całego urządzenia końcowego, określonych woluminów lub poszczególnych folderów. Jak jednak wiadomo, ochrona danych to tylko jedna strona medalu — liczą się przede wszystkim skuteczność i możliwości przywracania.

Rozwiązanie Veeam Endpoint Backup FREE obsługuje systemy operacyjne Microsoft Windows 7 SP1 i nowsze oraz Microsoft Windows Server 2008 R2 SP1 i nowsze (do wersji Windows 8.1 i Windows 2012 R2).

Ma jeszcze jedną ważną zaletę. Jest całkowicie bezpłatne!

Tworzenie kopii zapasowych

Rozwiązanie Veeam Endpoint Backup FREE jest narzędziem do tworzenia kopii zapasowych na poziomie obrazów, które zapisuje kopie w formacie VBK znanym użytkownikom produktu Veeam Backup & Replication™. Wyjątkowość nowego rozwiązania polega jednak na tym, że umożliwia ono tworzenie kopii zapasowych w trybie ciągłym przyrostowym (ang. forever incremental), nie wymagając sterownika funkcji śledzenia zmienionych bloków (CBT). Ta cecha bardzo pomaga w zachowaniu stabilności na typowych urządzeniach końcowych, na których zazwyczaj zainstalowane są różne programy mogące powodować konflikty, a jednocześnie zapewnia bardzo wysoką wydajność tworzenia przyrostowych kopii zapasowych.

Rozwiązanie Veeam Endpoint Backup FREE umożliwia tworzenie kopii zapasowych dwóch rodzajów: na poziomie woluminów (kopia obejmuje całe urządzenie końcowe lub wybrane woluminy) oraz na poziomie plików. Kopie zapasowe na poziomie woluminów umożliwiają ochronę wszystkich danych/całej zawartości wybranych woluminów i zazwyczaj tworzone są szybciej niż kopie zapasowe tych samych danych na poziomie plików. Z drugiej strony kopie zapasowe na poziomie plików umożliwiają wybór poszczególnych plików i folderów do uwzględnienia w kopii, a także stosowanie masek w celu wykluczania lub dołączania określonych plików. Niezależnie od wybranej opcji otrzymana kopia zapasowa ma postać obrazu zawierającego dane wybrane do ochrony.

exclusions

Kopie zapasowe można zapisywać w różnych lokalizacjach, np. w wymiennych urządzeniach pamięci masowej, udostępnionych folderach sieciowych lub repozytorium kopii zapasowych Veeam. UWAGA: do skorzystania z tej opcji potrzebne jest rozwiązanie Veeam Backup & Replication v8 Update 2.

StorageOptions

Konfigurując zasady tworzenia kopii zapasowych przy użyciu kreatora, można określić kilka innych ustawień. Jedno z ważniejszych określa czas przechowywania punktów przywracania danych. UWAGA: Punkty przywracania są przechowywane przez wybrany okres (wyrażony w dniach), ale tylko przy włączonym komputerze. Oznacza to, że jeśli użytkownik zdecyduje się na przechowywanie 5 punktów przywracania, ale wyjedzie na urlop i wyłączy komputer na 10 dni, uprzednio utworzone punkty przywracania nie zostaną usunięte tylko dlatego, że będą mieć więcej niż 5 dni. Zawsze przechowywane będą punkty przywracania z 5 dni, ale ich liczba może znacznie przekroczyć 5, zależnie od wybranego harmonogramu i tego, czy komputer był włączony.

Skoro mowa o harmonogramach: są one bardzo elastyczne. Po pierwsze rozwiązanie Veeam Endpoint Backup umożliwia tworzenie codziennej kopii zapasowej (w tym celu potrafi nawet wybudzić komputer, a następnie przełączyć go z powrotem w tryb uśpienia lub wyłączyć całkowicie — w zależności od ustawienia wybranego przez użytkownika). Ponadto ciekawą funkcją jest możliwość wykonania kopii zapasowej po wystąpieniu określonego zdarzenia, takiego jak blokada komputera, wylogowanie czy podłączenie pamięci masowej. Użytkownik może również ograniczyć częstotliwość tworzenia kopii zapasowych, ponieważ niektóre zdarzenia, np. blokada komputera, mogą występować kilka razy w ciągu godziny.

schedule

Pierwsza kopia zapasowa wykonywana po określeniu konfiguracji jest kopią pełną, a każda kolejna — kopią przyrostową (chyba że użytkownik wybierze opcję autonomicznej pełnej kopii zapasowej w celu wykonania kopii ad hoc).

Przywracanie przede wszystkim

Rozwiązanie Veeam Endpoint Backup FREE oferuje szeroką gamę opcji przywracania granularnego. Przede wszystkim jest to przywracanie na poziomie woluminów i na poziomie plików. Uwaga: w przypadku utworzenia kopii zapasowej na poziomie woluminów można wykonać przywracanie na poziomie plików, ale z kopii zapasowej na poziomie plików nie można wykonać przywracania woluminów.

Z kopii zapasowej na poziomie woluminów można przywrócić cały wolumin do tej samej lub nowej lokalizacji, ale funkcja ta ma kilka ograniczeń. Woluminu systemowego nie można przywrócić do pierwotnej lokalizacji przy działającym systemie Windows. Ponadto w celu przywrócenia woluminu systemowego lub całego komputera należy najpierw wykonać rozruch w środowisku odzyskiwania (więcej informacji poniżej).

Jeśli przywracanie odbywa się na poziomie plików, kopia zapasowa zostaje zamontowana, a następnie wbudowana przeglądarka kopii zapasowych Veeam umożliwia łatwe przywrócenie potrzebnych plików.

Ponadto integracja z rozwiązaniem Veeam Backup & Replication udostępnia dodatkowe opcje przywracania:

  • Zawartość dysków fizycznych zapisaną w kopii zapasowej można eksportować do plików VMDK, VHD i VHDX.
  • Jeśli kopia zapasowa jest kopią serwera, narzędzia Veeam Explorer™ dla Microsoft Active Directory, Exchange, SharePoint i SQL Server umożliwiają przywracanie poszczególnych elementów aplikacji.

A co z odzyskiwaniem od podstaw (ang. bare metal recovery), zwłaszcza na komputerze o innej konfiguracji sprzętowej? Taka operacja jest również możliwa, a pomaga w niej ważny komponent:

Nośnik odzyskiwania Veeam

Zarówno w przypadku ochrony woluminów, jak i całego komputera użytkownikowi na pewno przyda się programowe urządzenie do odzyskiwania. Korzystając z rozwiązania Veeam Endpoint Backup FREE, można utworzyć obraz odzyskiwania komputera na jednym z wielu nośników, np. na dysku flash USB, karcie SD, płycie CD, DVD lub BD, w postaci obrazu ISO itp.

Nośnika odzyskiwania Veeam można następnie użyć do uruchomienia komputera ze środowiskiem odzyskiwania Windows działającym z nośnika startowego — bez korzystania z systemu zainstalowanego na komputerze. Następnie użytkownik może przywrócić z kopii zapasowej cały komputer lub określone woluminy.

Najciekawszą cechą nośnika odzyskiwania Veeam jest to, że podczas jego tworzenia dołączane są sterowniki aktualnie zainstalowane na komputerze, a ponadto użytkownik może w razie potrzeby sam dodać sterowniki. W trakcie uruchamiania nośnika odzyskiwania automatycznie ładowane są sterowniki sieci i pamięci masowej, dzięki czemu proces przywracania przebiega znacznie płynniej. Jeśli nośnik odzyskiwania nie zawiera wymaganych sterowników, można je oczywiście dodać ręcznie.

Jednak możliwości rozwiązania Veeam Endpoint Backup FREE na tym się nie kończą! Dołączyliśmy do niego narzędzie do odzyskiwania obrazów, przy użyciu którego można przywrócić obraz systemu utworzony za pomocą wbudowanych narzędzi Windows, a także zestaw przydatnych narzędzi do zaawansowanego administrowania komputerem. Obejmuje on m.in. narzędzie do resetowania haseł kont użytkowników lokalnych i narzędzie do wykonywania diagnostyki pamięci.

RecoveryMedia

Pomoc techniczna

Jak już wspomnieliśmy, nowe rozwiązanie jest bezpłatne, ale nie znaczy to, że nie ma do niego pomocy technicznej. Każdy bezpłatny produkt firmy Veeam jest objęty pomocą techniczną, której zasady są opisane w poniższym dokumencie: http://www.veeam.com/files/veeam_software_support_policy.pdf

Ponadto opracowaliśmy bardzo prostą procedurę zgłaszania problemów: robi się to kilkoma kliknięciami w panelu sterowania programu. Po szybkiej (i jednorazowej) rejestracji adresu e-mail można przesyłać zgłoszenia, a nasz system będzie również automatycznie zbierał i ładował na serwer dzienniki rozwiązania Veeam Endpoint Backup.

Integracja z rozwiązaniem Veeam Backup & Replication

Jeśli użytkownik korzysta z rozwiązania Veeam Backup & Replication, może wybrać jego repozytorium jako lokalizację kopii zapasowych. W ten sposób uzyska dostęp do kilku znakomitych funkcji.

Serwer Veeam Backup & Replication umożliwia monitorowanie wszystkich przychodzących zadań tworzenia kopii zapasowych urządzeń końcowych oraz otrzymywanie pocztą e-mail powiadomień o statusie tych zadań. Zapewniamy również podstawowe funkcje zarządzania zadaniami tworzenia kopii zapasowych urządzeń, np. włączanie i wyłączanie poszczególnych zadań tworzenia kopii oraz zarządzanie dostępem do repozytorium kopii zapasowych przez ustawianie uprawnień poszczególnych użytkowników i grup.

Przechowywanie kopii zapasowych w repozytoriach Veeam zapewnia kilka ważnych funkcji z zakresu unikania utraty danych. Użytkownik może np. szyfrować kopie zapasowe zapisywane w repozytorium Veeam albo wysyłać kopie zapasowe urządzeń końcowych na taśmę lub do lokalizacji zewnętrznej, korzystając odpowiednio z funkcji tworzenia kopii na taśmie i powielania kopii zapasowych.

Jeśli natomiast firma chce wdrożyć zautomatyzowaną ochronę w lokalizacji zewnętrznej, ale nie dysponuje własną lokalizacją awaryjną, rozwiązanie Veeam Backup & Replication v8 U2 w pełni obsługuje powielanie kopii zapasowych urządzeń końcowych u wybranego partnera obsługującego funkcję Veeam Cloud Connect.

Zakończenie

Veeam Endpoint Backup FREE to znakomite autonomiczne rozwiązanie do ochrony urządzeń końcowych z systemem Microsoft Windows. Umożliwia ono bardzo łatwą ochronę plików, folderów, woluminów lub całego komputera za bezkonkurencyjną cenę (bezpłatnie!) i z zachowaniem niezawodności, do której przyzwyczajeni są użytkownicy produktów Veeam, a której na pewno nie udałoby się nam osiągnąć już w pierwszej wersji rozwiązania bez masowego udziału ponad 10 000 beta testerów. (Dziękujemy!)

W ciągu najbliższych kilku tygodni będziemy zamieszczać na naszym blogu bardziej szczegółowe informacje na temat różnych funkcji tego znakomitego rozwiązania.

Łącze do rozwiązania: http://www.veeam.com/pl/endpoint-backup-free-download.html

Otrzymuj cotygodniowe aktualności na temat bloga
Dokonując subskrypcji, zgadzasz się na zarządzanie Twoimi danymi osobowymi zgodnie z Polityką prywatności firmy Veeam
Dziękujemy za zaufanie i trochę miejsca w Twojej skrzynce!
Dzięki cotygodniowemu podsumowaniu nie ominą Cię żadne ciekawe treści z naszego bloga.
OK
Free trial