Windows Server 2016 ve Hyper-V için Veeam Availability Suite 9.5’i sevmenizi sağlayacak 10 neden!

Microsoft yeni Windows Server 2016 sürümünü, Veeam ise yeni Veeam Availability Suite 9.5 sürümünü kullanıma sundu. Ürünlerin piyasaya sürülme tarihleri tesadüf olamayacak kadar birbirine yakın. Aslında bakılırsa Veeam Availability Suite 9.5’in pek çok özelliği, özel olarak Windows Server 2016 için geliştirildi. Kesintisiz Çalışırlık alanında faaliyet yürüten rakiplerimizin pek çoğu, Windows Server 2016 “desteği” sunduğunu iddia edecektir. Pek çok durumda bu sadece koşulların uygun olması halinde bir Windows Server 2016 örneğini yedekleyebilecekleri anlamına gelir. Veeam olarak sadece Windows Server 2016 desteği sunmakla kalmıyoruz. Bununla birlikte ürünümüzün, bu en yeni Windows Server platformunu bu kadar harika yapan yenilikçi özellik ve işlevlerle entegrasyonunu sağlıyoruz! Aşağıda Windows Server 2016 ve Hyper-V için Veeam Availability Suite 9.5’i sevmenizi sağlayacağını düşündüğüm 10 nedeni sıralıyorum!

#10: 2016 veri merkezi uygulamaları desteği!

Veeam, Windows Server 2016’ya tam destek sunar! Yedekleme, replikasyon, izleme ve kurtarma konusunda sınıfının EN İYİSİ! Windows Server 2016’da, Anında Sanal Makine Kurtarma, Instant File-Level Recovery (Anında Dosya Seviyesinde Kurtarma); yeni Microsoft Active Directory, SQL, Exchange, SharePoint ve Oracle gibi veritabanı iş yüklerine erişim; ve parçalı kurtarma desteği sunulmaktadır. Veeam, Nano Server, Storage Spaces Direct, Gelişmiş Esnek Dosya Sistemi (ReFs) ve Esnek Değişiklik İzleme gibi yeni özellikleri de desteklemektedir.

#9: Storage Spaces Direct

Storage Spaces Direct (S2D), son teknoloji ürünü, yazılım tanımlı bir depolama sistemidir. Müşterinin tercih ettiği donanımda (bu donanım bir avuç diskten ibaret olabilir) birleştirilmiş veya hiper birleştirilmiş bir senaryodaki Windows Server 2016’da yapılandırılabilir. S2D, Hyper-V için depolama platformu olarak kullanılabilir. Ve evet bildiniz, Veeam tarafından da desteklenmektedir!

#8: Windows Server 2016, istediğiniz her yerde!

Veeam müşterileri Windows Server 2016’yı istedikleri her yerde Hyper-V, VMware, tek site, birden fazla site, özel bulut, karma bulut ve genel bulut da dahil her ortamda kullanabilir. Veeam Availability Suite 9.5, Windows Server 2016 dağıtımlarını istedikleri yerde istedikleri şekilde kullanma esnekliği sunar.

#7: Tam ReFS tahsisi

Eskiden sanal makineleri kurarken ölçülü kaynak kullanma denilen yaklaşımı benimsiyordum çünkü gerçekten hızlıydı. Ölçülü kaynak kullanma ile ilgili sorun, tek bir ana bilgisayarda bulunan ölçülü kaynak kullanan sanal makinelerin, disk alt sistemini kimlerle paylaştıklarını bilmeden paylaşmaları ve ne kadarının kullanıldığını bilmemeleriydi. Disk alanı tükendiğinde sorunlar ortaya çıkıyor ve o ana bilgisayarda bulunan ölçülü kaynak kullanan sanal makinelerin hepsi birden çöküyordu. Can sıkıcı! Tam ReFS tahsisi sayesinde ölçülü kaynak kullanmanın sağladığı hızdan yararlanabilirsiniz. Aslında sanal makine sağlama işlemleri, neredeyse anında tamamlanır. Bu sırada izole disk alt sisteminin sağladığı avantajlardan da yararlanabilirsiniz. Veeam bu desteği sunuyor!

#6: ReFS snapshot yürütme

ReFS, dosya sistemi içeriklerini izlemek için Block Cloning API adı verilen bir özellikten yararlanır. Dosya sistemi, yinelenen bloğu yeniden yazmak yerine, orijinal bloğa yönlendiren bir işaretçi yazar. Block Cloning API, snapshot yürütme işlemleri sırasında kullanılabilecek bazı hoş fırsatlar da sunmaktadır. Söz konusu olan sentetik ve tam yedeklemeler olduğunda daha da ilgi çekici fırsatlar sunar. Veeam bu desteği de sunuyor!

#5. Esnek Değişiklik İzleme

Bundan önceki Veeam sürümlerinde bulunan Değişen Blok Takibi adlı harika özelliği hatırlıyor musunuz? Veeam bunu bir filtre sürücüsü olarak işletim sistemine yüklüyordu. Ardından o da blok seviyesi değişiklikleri izliyor ve vakti geldiğinde çok hızlı artımlı yedeklemeler yapılmasını sağlayan değişiklik dosyalarına kaydediyordu. Microsoft, Windows Server 2016’ya Esnek Değişiklik İzleme adlı benzer bir işlev ekledi. Bu sayede artık Veeam’in filtre sürücüsü yüklemesine gerek kalmadı. İnanır mısınız bilmiyorum ama Esnek Değişiklik İzleme’nin doğrudan entegre edilmiş olması, Veeam Availability Suite 9.5’in yedekleme hızını daha da arttırdı.

#4: Direct Restore to Microsoft Azure

Özel ve genel bulut arasındaki sınır belirsizleşmeye devam ediyor. Veeam müşterileri de böyle bir ortamda sanal makineleri sadece Microsoft Azure gibi genel bulut platformlarında değil, iş yerinde de kurtarmak isteyebiliyor. Veeam Availability Suite 9.5, doğrudan Microsoft Azure’a geri yükleme yerleşik özelliğine sahip. Tek yapmanız gereken Veeam örneği ile Microsoft Azure hesabınız arasında bağlantı kurmak ve Azure’a kurtarma yapmak. Veeam ayrıca, arşivleme ve kurtarma çözümlerinin yönetilen hizmet sağlayıcılar veya doğrudan kurum üzerinden Azure’a genişletilmesini sağlayan özel bir Veeam Cloud Connect çözümü sunuyor.

#3: Nano Server

Windows Server 2016, bir Windows Server 2016 örneğinin tamamen denetimsiz olmasına izin veren bir yükleme yöntemi de sunuyor. Ek yük yok. Tüm yapılandırma, PowerShell komutları ile yapıldığı için neredeyse hiçbir yük olmadan çalışmaya başlayabilir ve sadece istediklerinizi oluşturabilirsiniz. Söz konusu olan Windows Server 2016 çalıştıran sanal makineler olduğunda bu her şeyi değiştirecek bir yenilik. Evet, doğru tahmin ettiniz, Veeam Availability Suite 9.5 ile yedekleyebilir ve kurtarabilirsiniz.

#2: PowerShell Direct

Microsoft’u tebrik ederiz! Bundan önce PowerShell kullanarak bir sanal makineyi yönetmek istediğinizde, yönetmek istediğiniz sanal makine aynı Hyper-V ana bilgisayarında olsa bile uzaktan yönetim araçlarını ve izinleri yapılandırmanız gerekiyordu. Açıkçası biraz saçmaydı. Artık PowerShell Direct kullanarak doğrudan (adı da buradan geliyor) ana bilgisayardan yerel sanal makinelere komut verebilirsiniz. PowerShell Direct desteği sunan Veeam Availability Suite 9.5’i kullanarak, ek uzak yönetici araçları yapılandırmasına gerek kalmadan Veeam konsolundan yerel makinelere komut verebilirsiniz.

#1: Gelişmiş ReFS entegrasyonu!

Hepimiz daha az disk alanına daha fazla şey sığdırmak isteriz. Gelişmiş ReFS sayesinde bunu yapabiliriz. Bu inanılmaz teknolojiyi kullanarak sentetik tam yedeklemelerde %30 ila %60 arası değişen oranlarda tasarruf elde edebilirsiniz. Veeam ve Windows Server 2016’yı bir arada kullanarak yararlanabileceğiniz en harika avantajlardan biri bu. Sonuçlar dikkat çekici. Daha fazla bilgi almak için Rick Vanover tarafından hazırlanan aşağıdaki Gelişmiş ReFS entegrasyonu başlıklı blog yazısını okuyun. Teknolojinin verimliliği göze çarpıyor. Elbette, Veeam bu desteği de sunuyor.

 

Windows Server 2016 ve Hyper-V için Veeam Availability Suite 9.5’i sevmenizi sağlayacağını düşündüğüm 10 nedeni sıraladım. Bununla birlikte, Veeam’in desteklediği bazı harika özellikleri listeye dahil etmediğimi de unutmayın. En iyi 12 nedeni sıraladığım bir liste yapmış olsaydım, kapsayıcıları ve Windows Server 2016’nın fiziksel yüklemeleri için sunulan destekten de bahsedecekti. Windows Server 2016 harika bir işletim sistemi ve yeni özellikleri kesinlikle bir deha eseri. Veeam Availability Suite 9.5, Windows Server 2016 için tasarlandı. Halihazırda Veeam Availability Suite 9.5 kullanıyorsanız, web sitemizi ziyaret edin ve ÜCRETSİZ deneme sürümünü hemen indirin.

Ek kaynaklar:

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
Free trial