EMC Depolama Snapshot’ları ile entegrasyon Veeam Availability Suite v9’da mevcut olacak

Herkesin aklındaki soru: “Veeam şimdi hangi depolama ünitesini entegre edecek?” Veeam Availability Suite v9’un EMC depolama ile entegre olacağını duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Bu duyuru, iki farklı ürün ailesi ve çok sayıda yapılandırma imkanı sunduğu için son derece önemli. Hem EMC VNX hem de EMC VNXe ürün aileleri destekleniyor. Hem Storage Snapshots için Veeam Explorer kurtarma tekniğini hem de Depolama Snapshot’larından yedeklemeyi içerdiği için bu güçlü bir entegrasyondur.

Depolama snapshot’larından yedekleri rakiplere göre 20 kat daha hızlı alabilmemiz sayesinde, Availability for the Modern Data Center’ı sağlamada depolama snapshot’larını kullanmak doğal bir seçimdir. Buna Storage Snapshots için Veeam Explorer’ın geri yükleme yeteneklerini eklediğinizde (yeri gelmişken, bu özellik Veeam Backup Free Edition’da da mevcuttur), veri merkeziniz her şeye hazır olacaktır.

Bu noktaya ulaşma sürecimizi kısaca anlatmak, bugün verdiğimiz bu haber kadar önemlidir. Arada sırada, Veeam Forumlarında anketler gerçekleştiriyoruz. “Birincil depo olarak ne kullanıyorsunuz?” veya daha yakın zamanda yönelttiğimiz “bu yılın sonunda vSphere’in hangi sürümünü kullanmayı planlıyorsunuz” gibi soruların bulunduğu forum anketlerine denk geldiyseniz, bu tip sorular sırada ne olduğuyla ilgili iyi bir göstergedir. Forumlar ve özellikle de bu anketler, doğrudan ürün yönetim ekibine gönderilir. Bu ekip, müşteri tabanımızdan gelen bu doğrudan geribildirimi değerlendirir. Bu içgörü, ileride alacağımız kararlar için son derece önemlidir. Ancak, bu kararlara başka faktörler de etki eder. Aslında, Veeam Availability Suite ile desteklenecek bir sonraki veri depolama ünitesi ile ilgili sorulara sıkça cevap vermemiz gerekiyor. Bu süreçte bize rehberlik eden üç prensibimiz olduğunu belirtmek isterim.

  1. Ünitede iyi bir snapshot motoru bulunmalıdır. Basitçe, kalitesiz bir snapshot motoru çevresinde mükemmel kesintisiz çalışırlık özellikleri oluşturmak istemiyoruz.
  2. Pazarda iyi bir paya sahip olma. Pazar için çözümler sunmayı ve bu çözümlerin kullanılmasını istiyoruz. Kimsenin kullanmadığı müthiş bir teknoloji oluşturmak anlamsız olacaktır.
  3. Depolama sağlayıcının iş birliğine ihtiyaç duyuyoruz. Bu işle ilgili bir yatırımdır; Veeam kaynaklarını depolama ile entegrasyon için depolama eklentileri geliştirmeye ayırmaktadır. Bu nedenle, bu müthiş teknolojiyi teşvik etmeleri için depolama sağlayıcılarının katılımına ihtiyaç duyuyoruz.

Tüm bunları belirttikten sonra, bu müthiş teknolojinin EMC depolaması ile nasıl çalıştığını gözden geçirelim. İlk önce Storage Snapshots için Veeam Explorer’a göz atalım. Bu özelliği birkaç farklı nedenden ötürü seviyorum. Bu nedenlerden biri, Veeam Backup Free Edition’a dahil edilmiş olmasıdır. Bu entegrasyon, Veeam Backup & Replication’ın VNX ve VNXe dizilerinin depolama snapshot’larını okumasını sağlayacaktır. Bu, depolama dizileri veya Veeam Backup & Replication arayüzü dahilinde bir zamanlama aracılığıyla oluşturulmuş snapshot’lar olabilir. Depolama snapshot’ına sahip olduğunuzda, bu snapshot’lara gözatabilir ve şu güçlü geri yükleme seçeneklerini çalıştırabilirsiniz:

blog-5-xx-2015-vess-jpg

Geri yüklemeler için depolama snapshot’larını kullanmak gerçekten de kullanışlıdır ve en iyi kurtarma zamanı hedeflerine ulaşmaya yardımcı olur. Gene de farklı bir depoda düzgün bir yedekleme bulunması tavsiye edilir. Bu noktada Depolama Snapshot’larından yedekleme devreye girer.

Depolama Snapshot’larından yedekleme, en yoğun sanal makinelerde bile, günün herhangi bir saati için yedek almanızı gerçekten sağlar. Depolama Snapshot’larından yedekleme ile ilk adım, uygulama farkındalı görüntü işleme ile sanal makineyi yedekleme için hazırlama ve VMware snapshot’ını sanal makinede almadır. Bunun ardından temel alınan depolama snapshot’ı alınır ve VMware snapshot’u derhal bırakılır. Veeam yedekleme proxy’si veriyi doğrudan depolama snapshot’ından taşıyacağı için, bu noktada işler ilginç bir hâl alır. Sanal makineleri eklemeye ve veri deposunu tekrar imzalamaya gerek yoktur. Bu adımın en iyi yanı, VMware değişen blok takibinin (CBT), patent bekleyen yaklaşımımız sayesinde korunmasıdır; bu da artımlı yedeklemelerin inanılmaz derecede hızlı olmasına yardım eder. Yedekleme tamamlandıktan sonra, depolama snapshot’ı kaldırılır. Aşağıdaki şekil, Depolama Snapshot’larından Yedekleme ile ilgili adımları göstermektedir.

blog-5-xx-2015-bfss

EMC depolamayla entegrasyon, müşterilerimiz, ortaklarımız ve potansiyel müşterilerimiz için son derece başarılı olacaktır. Veeam Availability Suite v9’un yakında, bu yılın ilerleyen aylarında piyasaya çıkması beklenmektedir. Diğer önceki önemli sürümler gibi bu sürümün de betalarının ve ön izlemelerinin olmasını bekliyorum. Böylece, bu müthiş yeni işleve önceden göz gezdirebileceksiniz. Veeam Forumları zamanı geldiğinde bunu göreceğiniz yer olacak, ancak o zamana kadar v9’un piyasaya sürülmesinden haberdar olan ilk kişilerden olmak için kaydolabilirsiniz.

Bu heyecan verici yeni özellikler ve Veeam Availability Suite v9 hakkında daha fazla bilgi için birkaç bağlantı:

Veeam Availability Suite v9 sayfası

Veeam’in EMC Depolama ile entegrasyonu üzerine yakınlarda düzenlenecek webinar

 Depolama Snapshot’larından yedekleme hakkında daha fazla bilgi [şu anda v8 tarafından desteklenen diziler üzerinedir]

 Depolama Snapshot’ları için Veeam Explorer hakkında daha fazla bilgi [şu anda v8 tarafından desteklenen diziler üzerinedir]

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
Free trial