Yakında Veeam Availability Suite v9’la birlikte sunulacak olan Sınırsız Scale-out Backup Repository’nin tanıtımı

Günümüzde kurumlar için yedekleme ortamının yönetimi, verilerin büyümeye devam etmesi nedeniyle, iyileşmesi yakınlarda öngörülmeyen, büyük ve pahalı bir meseledir.  Geleneksel yedekleme çözümleri bu meseleleri verimli bir şekilde çözmeye çabaladıkça, sorun daha da kötüleşmektedir. Çok fazla yönetim ek yükü ve çok sayıdaki kullanılmayan, boşa harcanmış depolama cebi nedeniyle yedekleme deposu yönetimi, baş ağrısına sebep olmaktadır.

Daha iyi bir çözüm bulmalıyız.  Kurumlarda yedekleme deposu yönetimini kolaylaştırıp ilgili BT iş yükünü önemli ölçüde azaltırken yedekleme deposu donanım harcamalarını azaltıp veri koruma bütçesi üzerindeki etkiyi hafifletecek bir yol.

Veeam’de sürekli olarak yenilikler yapıyoruz; bugün yedekleme deposunu yönetme biçiminizi tamamen değiştirmeyi taahhüt eden heyecan verici yeni bir yeteneği tanıtıyoruz.   Veeam’den yeni Sınırız Scale-out Backup Repository, bir heterojen depolama aygıtı koleksiyonundan tek, ölçeklenebilir bir yedekleme havuzu yaratarak geleneksel yedekleme deposu yönetimiyle ilgili zorlukların üstesinden geliyor.  Bu, yedekleme deposunun daha verimli bir şekilde yönetilebileceği ve kullanılabileceği yazılım tanımlı bir özet düzeyi yaratarak yedekleme deposu ve yedekleme işi yönetimini önemli ölçüde kolaylaştırır.

Nasıl çalışır diye mi soruyorsunuz? Tüm detaylar için okumaya devam edin.

Günümüzde yedekleme deposu yönetimi; BT yöneticilerinin baş ağrısı

Unlimited Scale-out Backup Repository, coming in Veeam Availability Suite v9

Bu görüntüyü tanıdınız mı? Bunların hepsi yedekleme havuzları ve bu resme birçok müşterimiz katlanmak zorunda.

Bunun nedeni nedir? En yaygın neden, birden fazla fiziksel depolama aygıtının tek bir yedekleme hedefi olarak kullanılmasıdır (örneğin fiziksel sunucuların dahili disklerine yedekleme yapılması popüler bir yedekleme depolama çözümüdür). Diğer durumlarda depolama cihazları, maksimum hacim (LUN) boyutu bakımından sınırlı olabilir. Öyle ya da böyle, müşterilerin çoğu, en küçük ortamların bile orijinal yedekleme hedefinin kapasitesini hızla aşması nedeniyle birden çok yedekleme havuzu kullanır ve bunlar asla atılmaz.

Bu durum kullanıcılarımızın çoğunu, en azından yedekleme havuzlarıyla aynı miktarda yedekleme görevi oluşturmaya zorlamaktadır. Bunu istemeseler de, yedekleme deposu kapasitelerini tüketebilmek için düzinelerce, hatta yüzlerce iş oluşturmak ve yönetmek zorundadırlar.

Ayrıca hemen belli olmayan bir sorun daha var.  “Boş” sütununa bakarsanız boşa harcanmış büyük miktarda disk alanının olduğunu göreceksiniz. Gerçekten de gerçekleşecek sanal makine büyümesini karşılamak için, bugün iş yerleştirme konusunda “pesimist” olmamız gerekmektedir; aksi halde havuz disk alanı yetersizliği ve işlerin devamlı olarak yeniden tasarlanması nedeniyle rastgele yedekleme hatalarıyla karşılaşırsınız. Üstelik bu, size kelimenin tam anlamıyla pahalıya patlar; çünkü ek yedekleme depoları almak zorunda kalırsınız; üstelik gelecekteki büyümeniz için alan sağlayacak mevcut depolama kapasitenizin %30’u veya daha fazlası kullanılmamış olduğunda bile.

Mevcut depolama kaynaklarını en iyi şekilde kullanmak için hangi yedekleme görevlerini hangi yedekleme havuzuna hedefleyeceğinizi seçmekten yoruldunuz mu? Bu devamlı yedekleme görevi mikro-yönetimini durdurmak ve sadece mevcut depolamanızı daha iyi kullanarak bir sonraki yedekleme deposu satın alımınızı pas geçmek mi istiyorsunuz? Cevap evetse okumaya devam edin ;)

Yeni bir Yedekleme Havuzu türü

Doğru yedekleme deposu çözümünü seçmek, aynı doğada gördüğümüz gibi bir ölüm kalım meselesi olmuştur. Mevcut ortama dayanarak müşteriler veya danışmanları, belirli bir senaryo için en iyi çözümün ne olduğunu bulmak zorundaydı. Bazen çok hızlı bir depolama dizisi, bazen çok miktarda geri yükleme noktası tutma kapasitesi olan büyük bir sistem, bazen bir veri tekilleştirme gereci…

Ancak doğa ile karşılaştırdığımızda bu sistemlerde bulunmayan önemli bir özellik görürüz: Evrim. Bu sistemler, seçildikten sonra davranışlarını ve karakterlerini genelde değiştirmez. All-flash dizisi, kısa vadede veri tekilleştirme gerecinden daha ucuz olmayacaktır, disk dizisi asla bir flash dizisi kadar hızlı olmayacak ve veri tekilleştirme gereci asla bir depolama dizisi gibi yedeklerden sanal makine başlatamayacaktır.  Her bir seçeneğin artıları ve eksileri vardır. Çözümlerin maliyetli olması ve yaşam döngülerinin satın alım maliyetini karşılayacak kadar uzun olması için, tasarımcılar bir çözümü seçerken dikkatli olmalıdır. Kimse ilk seçim yanlış olduğu için birkaç ay sonra ek bir yedekleme deposu satın almak istemez. Ancak verilerin her yıl ikiye katlandığı modern dünyada, bir yıl önce doğru seçim yapılmış olsa da o seçim bugün için doğru olmayabilir.

Kurumsal müşteriler, miktarı gittikçe artan verilerle baş etmek zorundadır. Aynı zamanda paydaşlarına bu sistemlerle ilgili maliyet, depolama kapasitesi, yedekleme penceresi ve yönetim maliyetleri üzerinde sıkı bir kontrol güvencesi vermeleri gerekir. Kolay bir iş değil. Veeam, Yedek Kopyalama İşlerini (Backup Copy Jobs) ve referans mimariyi piyasaya sürerek bu sorunların bazılarına değinmiştir. En hızlı yedekleme ve kurtarma için hızlı ve küçük ilk katman ve bekletmeyi bütçe dahilinde geliştirmek üzere yedek kopyalarını yedeklemek için ucuz (TB başına) bir ikinci katman. Yine de bu havuzların yönetiminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir; ilk seçim, belirli bir zaman sonrasında alan tüketimi, yeniden amaçlandırma ve aktif kullanımdan çıkarma.

The Scale-out Backup Repository, bu sorunlara doğrudan değinmek ve müşterilere yedekleme depolarını yönetmek için yeni bir yol sunmak amacıyla Veeam Availability Suite v9’da bulunacak olan harika bir yeni özelliktir.

Özetlemek gerekirse, genişleme havuzu birden çok “basit” havuzu tek bir yerde toplayacak ve daha sonra herhangi bir yedekleme kopyası veya yedekleme görevi operasyonunda hedef olarak kullanılacaktır. Kulağa geldiği kadar kolay bir şekilde kullanıcılara birçok harika yeni fırsatlar sunacaktır. Eminim şimdiden düşünmeye başladınız…

Genel Havuz

Öncelikle bu, küçük ve büyük ölçekli müşterilerin boş alanı kalmayan havuzlarını genişletmeleri için son derece kolay bir yoldur. Uzun ve külfetli yedekleme zinciri yeniden konumlandırmayla başa çıkmak yerine kullanıcılar, mevcut genişleme havuzlarına yeni bir kapsam (“basit” bir yedekleme havuzu) ekleyebilecek. Mevcut tüm yedekleme dosyaları korunacaktır. Gruba fazladan bir havuz eklendiğinde nihai sonuç, yedeklemeler için aynı hedefte derhal tüketime hazır ek boş alan bulunması olacaktır.

Unlimited Scale-out Backup Repository, coming in Veeam Availability Suite v9

Bu yetenek ayrıca, özellikle v9’da mevcut olacak bir diğer harika özellik olan sanal makine başına yedekleme zinciri ile bir araya geldiğinde, binlerce sanal makineniz bile olsa tüm ortamınızı koruyan tek bir işe sahip olabilmenizi sağlıyor. Yalnızca o işi çok sayıda büyük kapsam tarafından desteklenen bir genişleme havuzuna yöneltin ve farklı havuz kapasitesi yönetimi ile iş boyutu planlama konularında endişelenmeyi sonsuza kadar bırakın!

Depolama yatırımlarınızdan faydalanın

Scale-out Backup Repository, yalnızca birkaç havuzun tek bir havuz gibi hareket etmesinden daha fazlasıdır. Öyle söyleyince, kulağa diğer genişleme çözümleriyle aynıymış gibi geliyor.  Daha çok düğüm eklediğinizde sistem, ek alan ile işlem kapasitesini kullanmaya başlar. Bu, bizim genişleme havuzlarımız için geçerli olsa da, hikayenin yalnızca bir parçasıdır. Veeam bir depolama şirketi değildir; müşterinin, özellik, performans, alan ve maliyet bakımından ihtiyaçlarına göre seçtiği depoyu kullanan bir yazılım çözümüdür. Scale-out Backup Repository sayesinde müşteriler, farklı depolama sistemlerini karıştırıp eşleştirebilecek; yerel veya DAS deposu olan Windows veya Linux sunucuları da dahil, Veeam’in desteklediği herhangi bir yedekleme hedefi, ağ paylaşımı ve hatta veri tekilleştirme depolama gereçleri. Birden çok sunucuya veya dosyaya dağılmış küçük küçük birçok boş alan yığınlarınız mı var? Hepsini yeni bir Scale-out Backup Repository’ye ekler eklemez boş alanı hemen kullanabileceksiniz. Halihazırda sahip olduğunuz depolamayı tamamen değerlendirmeden yenisini almayın!

Daha da önemlisi Scale-Out Backup Repository’nin fiili depolama cihazları üstünde oturan yazılım tanımlı bir depolama teknolojisi olması tüm depolama çözümlerinin her bir özelliğinin korunacağı anlamına gelir. Örneğin, veri tekilleştirme gereçleri benzersiz API’lerinden faydalanarak harika veri azaltma sonuçları ve gelişmiş performans sunmaya devam edebilecek (EMC Data Domain Boost, HP StoreOnce Catalyst veya ExaGrid Accelerated Data Mover). Evet doğru anladınız; ortamınızda halihazırda bulunan tüm havuz türlerini veya almayı planladıklarınızı karıştırıp eşleştirebileceksiniz. Üstelik gelişmiş yeteneklerinden de faydalanabileceksiniz. Diğer genel amaçlı genişleme depolama çözümlerinin aksine biz, sizi yerel diskleri olan sunucularla sınırlamıyoruz.

Bu çözüm bir kez daha Veeam’in birincil tasarım hedefi olan donanım ve depolamadan tamamen bağımsız olma hedefinin altını çizmektedir. Diğer kurumsal yedekleme sağlayıcıları yalnızca belirli depolama platformlarını desteklemekte veya daha da kötüsü kendi depolama gereçlerini almanızı isteyerek sizi daha çok depolama kaynağı (genel amaçlı bile olmayan) almaya zorlamaktadır. Veeam bunun tam tersini sağlamaktadır. Biz, halihazırda veri merkezinizde bulunan depolamadan faydalanmanızı ve mevcut kaynaklarınızı tamamen tüketmeden daha çok harcama yapmamanızı istiyoruz.

Depolama Farkındalı Konumlandırma

Tüm yedekleme depoları farklıdır; Scale-Out Backup Repository bunu göz önünde bulundurarak tasarlanmıştır. Her bir kapsamda Scale-Out Backup Repository’ye yeni bir “rol” atayabilirsiniz. Yalnızca birkaç tıkla, grubun havuzunun tam yedekleme mi, artımlı yedekleme mi yoksa ikisini de mi kabul edeceğini belirleyebilirsiniz. Sonsuz olasılıkları düşünmeye başlayın. Kısaca Scale-out Backup Repository, farklı özellikleri olan birden çok havuzun gruplandırılmasıyla oluşturulurken içeriğinde bulunan belirli bir depolama cihazının özelliklerinden kusursuz olarak yararlanılacak şekilde yapılandırılabilir.

Örneğin bir Veeam yedeğindeki dönüşüm operasyonuna bakın. Bu gerçekleştiğinde, en eski artımlı dosyayı tam yedekleme dosyasıyla birleştirmek için iki I/O operasyonu tüketilir. Birçok düşük kaliteli yedekleme deposu sistemi, bu rastgele I/O’dan muzdariptir. Müşteriler en sonunda aktif tam yedekleri tercih etmekte ve böylece IOPS’leri (saniye başına girdi/çıktı operasyonları) azaltmaktadır. Ancak bunun sonucunda sonsuz artırımlı yedeklemenin avantajlarını da kaybetmektedirler. Şimdi ilk JBOD’ye (just a bunch of disks-bir grup disk) başka biri JBOD eklediğinizi hayal edin. Scale-out Backup Repository, bunların tamamen farklı ve çok daha iyi bir şekilde hareket etmesini sağlayabilir. Artımlı yedeklemeyi bir kapsama ve tam yedeklemeyi diğer bir kapsama atayarak dönüşüm meydana geldiğinde iki I/O operasyonundan bir I/O (okuma) artık artırımlı yedekleri tutan havuz tarafından gerçekleştirilirken yalnızca bir tek (yazma) I/O, tam yedeklemeleri tutan havuzda bırakılır. Flash, önbellek veya başka bir mekanizma olmadan Scale-out Backup Repository dönüşüm operasyonu performansını anında en az iki kat arttırır.  Hiç fena değil!

Ancak yine de JBOD’ler gibi bir küçük klonlar ordusundansa özel kapsam koleksiyonları hakkında düşünmeye başlayın. Peki birden çok dede-baba-torun (DBO) tam yedeklemesini tutması için artırımlı yedeklemeleri hızlı çekmek üzere, çok hızlı bir all-flash dizisiyle genel bir veri tekilleştirme gerecini birleştirmeye ne dersiniz? Tamamen farklı iki çözümü bir araya getirip her birinin en iyi yeteneklerinden faydalanarak onların sınırlamalarını ortadan kaldırırsınız.

Unlimited Scale-out Backup Repository, coming in Veeam Availability Suite v9

En gelişmişleri de dahil olmak üzere tüm depolama türleri, bir senaryo için son derece uygunken diğer bir senaryo için çok kötü bir yatırım olabilir.  Scale-out Backup Repository, müşterilere tam bir seçme özgürlüğü tanımaktadır. Ayrıca müşterinin seçebileceği herhangi bir depolamanın esas yeteneklerini koruması sayesinde kombinasyonlar da sonsuz olacaktır!

Depolama Bulutu

Scale-out Backup Repository’nin oluşturduğu özet düzeyi sayesinde yedekleme yöneticileri, işlerinin belirli bir havuza uygunluğunu garanti etmek üzere, hangi depoyu hedeflemeleri gerektiğini düşünmeden ve yedekleme görevi boyutunu ve bekletmeyi planlamak için karmaşık hesaplamalar yapmadan kullanıcıların kendi yedekleme görevlerini oluşturma özgürlüğüne sahip olduğu self-servis bir çözümün “depolama bulut sağlayıcısı” olabilir.

Yedekleme yöneticileri bunun yerine sadece tek bir genişleme havuzu kurabilir. Bu sayede kullanıcılar seçilecek yalnızca bir (altında yatan düzinelerce havuz yerine) havuz görebilir ve bunu self- servis bir şekilde kendi işlerinin hedefi olarak seçebilir. Bunun ardından genişleme havuzu mevcut kapsamları ilkelerine ve kullanılabilir boş alanlarına göre tüketmeye başlayacaktır. Herhangi bir uygun bulut benzeri çözümde olduğu gibi genişleme havuzu da sağlayıcı ve kullanıcılar arasındaki görevlerin tam olarak ayrılmasına olanak tanır.

Doğada hayatta kalmanın yolu evrim geçirmektir. Veeam Scale-out Backup Repository, yedekleme hedefinizin halihazırda yapmış olduğunuz yedekleme deposu yatırımlarının hiçbirini boşa harcamadan, değişen dünyaya hızlıca uyum sağlaması için evrim geçirmesini mümkün kılar.

Bizce bu kulağa harika geliyor. Sizce?

Scale-out Backup Repository hakkında daha fazla bilgi almak için yakında gerçekleşecek webinara buradan kaydolabilirsiniz: http://www.veeam.com/videos/backup-job-management-with-scale-out-backup-repository-v9-6950.html

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
Free trial