Přestože si společnost Veeam získala jméno díky svým špičkovým zálohovacím řešením pro virtualizovaná prostředí bez použití agentů, uživatelé nás stále žádají o zálohování nevirtualizovaných systémů. Na základě této zpětné vazby a jako příležitost pro další růst jsme se rozhodli vydat nástroj Veeam Agent pro Microsoft Windows (dříve známý jako Veeam Endpoint Backup FREE). Veeam Agent pro Microsoft Windows bude dostupný již brzy a bude obsahovat mnoho funkcí, o které jste nás nejvíce žádali! Neustále jste se nás také ptali na systémy Linux, takže jsme nakonec oznámili i nástroj Veeam Agent pro Linux a vydali jeho betaverzi.

Dnes vám s radostí oznamujeme, že Veeam Agent pro Linux je obecně dostupný!

Než se ponoříme do popisu samotného produktu, povězme si, proč se společnost jako Veeam, která je známá svým zálohováním bez použití agentů, rozhodla vytvořit produkty používající agenty. Jak asi víte, vzhledem k hardwarové provázanosti, vysokému zatížení serverů a dalším důvodům není možné virtualizovat všechna pracovní prostředí. Také jsou zde linuxové počítače ve veřejném cloudu, se kterými je nutné komunikovat prostřednictvím agentů.

Zkrátka a dobře, zálohování bez použití agentů je nejlepší pro virtualizovaná prostředí, zatímco pro fyzické servery je vhodnější agenty používat.

O co jde?

Veeam Agent pro Linux je nástroj, který zálohuje fyzické linuxové systémy, například pracovních stanice, servery nebo počítače ve veřejném cloudu. Tento nástroj vytváří zálohy s využitím bitových kopií, které se ukládají ve formátu VBK, stejném jako používá Veeam Backup & Replication a Veeam Agent pro Microsoft Windows. Veeam Agent pro Linux má svůj vlastní ovladač pro snapshoty a sledování změněných bloků (CBT), který umožňuje vytvářet přírůstkové zálohy bez opakovaného prohledávání.

Mezi požadavky na používání nástroje Veeam Agent pro Linux patří:

 • Procesor: x86/x64
 • Jádro: 2.6.32 a vyšší
 • OS: 32 a 64bitové verze distribucí:
  • Debian 6.x–8.x
  • Ubuntu 10.04–16.10
  • RHEL/CentOS/Oracle Linux 6.x–7.x
  • Fedora 23, 24
  • openSUSE 11.3-13.x, Leap 42.1
  • SLES 11 SP2 – 12

Instalace je oproti verzi beta mnohem jednodušší: už žádné ručně instalované balíčky! Nyní můžete nástroj Veeam Agent pro Linux nainstalovat a aktualizovat ho prostřednictvím úložiště Veeam. Podrobné instalační pokyny najdete v poznámkách k verzi produktu.

Jakmile produkt nainstalujete, můžete s ním komunikovat dvěma způsoby: pomocí podrobného průvodce nebo přes příkazový řádek.

Zálohování prostřednictvím uživatelského rozhraní

Pro spuštění průvodce s uživatelským rozhraním stačí otevřít shell a napsat:

$ veeam

Pokud již máte zkušenost s produktem Veeam Agent pro Microsoft Windows, uvidíte známé kroky postupu pro vytvoření zálohy:

 • Režim zálohování: na úrovni hardwaru, svazků nebo souborů
 • Úložiště záloh: místní disk, sdílená složka nebo úložiště Veeam Backup & Replication (vyžaduje verzi 9.5 Update 1)
 • Plánování a počet bodů obnovení

Veeam Agent for Linux

Zálohování prostřednictvím příkazové řádky

Pokud potřebujete pružnější kontrolu nad svými zálohami, máte možnost využít příkazovou řádku, díky které lze vytvářet vlastní skripty a používání i zálohování tak zautomatizovat.

V tomto případě se používá příkaz:

# veeamconfig

Veeam Agent for Linux

Pokud chcete vytvořit zálohovací úlohu, použijte příkaz:

# veeamconfig job create

A přidejte příslušné parametry úlohy.

Veeam Agent for Linux

Jak můžete vidět ze snímků obrazovky, lze zadávat i parametry jako compressionLevel a blockSize, které nejsou z uživatelského rozhraní přístupné. Můžete zde také definovat skripty spouštěné před zmrazením a po rozmrazení, které vám například umožní získat konzistentní zálohy databázových serverů.

Pokud se pro ukládání svých záloh rozhodnete využívat server Veeam Backup & Replication, uvidíte vše na nové záložce s názvem Agents.

Veeam Agent for Linux

Obnovení

Pokud potřebujete provést obnovení na úrovni souborů, stačí spustit uživatelské rozhraní nástroje Veeam Agent pro Linux, vybrat příkaz Recover Files a vaše záloha se připojí jako složka, takže k souborům můžete přistupovat pomocí svého oblíbeného správce souborů.

Součástí nástroje Veeam Agent pro Linux je také médium pro obnovu, pomocí nějž můžete nabootovat a provést obnovení na libovolné úrovni: hardwarové, po svazcích nebo jednotlivých souborech.

Veeam Agent for Linux

Edice nástroje Veeam Agent pro Linux

Nástroj Veeam Agent pro Linux je k dispozici ve třech edicích: Free, Workstation a Server.

Free

V edici Free zálohovacího agenta pro Linux získáte všechny základní funkce, jako například snapshoty a CBT, všechny úrovně zálohování a obnovy (přes uživatelské rozhraní i přes příkazovou řádku) a integraci s produktem Veeam Backup & Replication. Tato edice je ideální pro domácí použití a některé nekritické systémy.

Workstation

Edice Workstation obsahuje všechny funkce edice Free a její klíčovou vlastností je nepřetržitá podpora 24.7.365 na podnikové úrovni.

Server

Edice Server představuje nejpokročilejší verzi.  Obsahuje skripty pro zpracování aplikací před zmrazením a po rozmrazení a podporuje více úloh.

Tabulka s porovnáním funkcí jednotlivých edicí

Veeam Agent for Linux

Závěr

Veeam Agent pro Linux vám umožní ochránit vaše on-site linuxové systémy nebo systémy ve veřejném cloudu. Jedná se o samostatný produkt, který nevyžaduje použití nástroje Veeam Backup & Replication, ale umožňuje využít jeho úložišť záloh.

Stáhněte si Veeam Agent pro Linux již nyní!

Přečtěte si také předchozí příspěvky na našem blogu, ve kterých se dozvíte další informace o používání produktu Veeam Agent pro Linux:

Kapitola 1 – Instalace
Kapitola 2 – Jak zálohovat
Kapitola 3 – Jak obnovovat
Kapitola 4 – Příkazová řádka

Nechte si každý týden posílat novinky z blogu
Přihlášením k odběru souhlasíte, že vaše osobní údaje budou spravovány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů společnosti Veeam.
Děkujeme, že jste si na nás udělali místo ve své e-mailové schránce!
S tímto týdenním přehledem už se nemusíte bát, že nebudete vědět, co se děje na našem blogu.
OK
NOVINKA
V12

Vyhněte se ztrátě dat
Vyhněte se ransomwaru

Nejlepší zálohování a obnovení