Veeam destek ekibinden, teyp kullanmayla ilgili en iyi uygulamalar

Yedekleme deposu stratejilerinden bahsettiğimizde Veeam olarak önerimiz ilk yedek zincirini kısa (7-14 noktalı) tutmanız ve verileri mümkün olan en kısa sürede kurtarmanızı sağlayacak şekilde genel amaçlı disk kullanmanızdır. Uzun süreli bekletme ikinci ve üçüncü depolama olarak düşünülmelidir. Bunlar tipik olarak TB başına çok daha düşük depolama maliyeti sunar ancak diğer yandan böyle bir depolamadan kurtarma yapılırken RTO çok daha uzun zaman alabilir. Aşağıda bu senaryoyu gösteren grafiği bulabilirsiniz:

Best practices from Veeam support on using tape

Ayrıca Veeam’in birçok yeni özelliğiyle birlikte teyp desteği artık vSphere, Hyper-V, ve Microsoft Windows ve Linux için Veeam Agent yedeklerini teybe aktarmayı destekliyor.

Teyp, yedekleme arşivleme için en popüler seçeneklerden biridir. Ucuz ve güvenilir olan bu ortam, kripto virüsler ile bilgisayar korsanı saldırılarına karşı koruma sunuyor. Ek olarak, teyp yükleyicisinde değilken veriler çevrimdışı şekilde depolanıyor.

Veeam ile BT yöneticileri, yedekleme ve felaket kurtarma için 3-2-1 kuralını izleyerek yedeklerin kopyalarını oluşturma ve bunları farklı bir ortamda saklama konularında esnek seçeneklere sahipler. Bu blog yazısında, sağlam bir teyp arşivleme altyapısı oluşturmanıza yardımcı olacak önerileri ve dikkat edilmesi gereken noktaları bulabilirsiniz.

Teyp kütüphanesi dağıtımı oluşturma ve bunu Veeam ile kullanma

Dağıtım projelerinizi planlarken ve oluştururken şu önerilerden yararlanın:

 1. Teyp kütüphanesini özel olarak Veeam Backup & Replication ile kullanmak üzere yapılandırmanız önerilir. Kütüphaneyi üçüncü taraf teyp kayıt yazılımlarıyla (örneğin değerlendirme laboratuvarınızda olabilecek yazılımlarla) kullanmak, diğer yazılımların kayıt yapmasını engelleyebilir.
 2. İş akışını kolaylaştırmak için barkodlu teypler kullanın. Lütfen teypleri kullanmaya başlamadan önce barkodların sağlamlığını kontrol edin ve barkod okuyucunun açık olduğundan emin olun. Birden çok kütüphaneniz varsa, barkodların tüm altyapıda benzersiz olduğundan emin olun.
 3. Daha yüksek kapasite için en yeni LTO’yu kullanın. Veeam Backup & Replication 9.5 Güncelleme 3 sürümünden itibaren Veeam artık LTO-8 biçimini desteklemektedir.
 4. Arşivlenen veriler için şifreleme kullanmayı planlıyorsanız, LTO-4 ve sonraki biçimlerde desteklenen donanımsal şifrelemeyi kullanmayı düşünün. Yazılımsal şifreleme performansı düşürebilir.
 5. Sıkıştırılmış Veeam yedekleriyle donanımsal sıkıştırma kullanmayın. Çift sıkıştırma herhangi bir avantaj sağlamadığı gibi teypteki dosyanın boyutunu bile artırabilir.
 6. Şunları yükleyin ve kontrol edin:
 • Teyp kütüphaneniz için en yeni sürücüler. Sadece orijinal (OEM) sürücülerin desteklendiğini unutmayın. Microsoft Windows ile birlikte gelen sürücülerin kullanılması önerilmez.
 • En yeni değiştirici ve denetleyici donanım yazılımları. SCSI arabirimiyle çalışan değiştiriciler desteklenmektedir.

Teybe arşivleme sırasında veri aktarma işlerinin çoğunu gerçekleştirecek bir teyp sunucusuna ihtiyacınız olacaktır. Şu ön koşulları kontrol edin:

 • Doğrudan geçişli veri aktarımı desteklenmediği için bu iSCSI arabirimiyle bağlı fiziksel bir makine veya bir sanal makine olmalıdır.
 • Performans düşmesi olasılığından dolayı teyp sunucusu olarak Windows 2008 R2 çalıştıran makinelerin kullanılması önerilmemektedir. Bunun yenine daha iyi performans ve sorunsuz çalışma elde etmek için Windows Server 2012 veya sonraki sürümleri kullanın.
 • Performansı artırmak için en iyi uygulama, teyp sunucusundan havuza doğrudan bağlantı sağlamak ve tercih edilen bu havuzu teyp sunucusu bağlantılarında belirtmektir.
 • Sentetik yedekler oluşturmayı planlıyorsanız, veri tekilleştirme depolama cihazları kullanmanız önerilmez.

Ayrıca Veeam’de teyp desteğiyle GFS medya havuzlarını kullanmayı da düşünebilirsiniz. Bu özellik, aşağıdaki resimde de gösterildiği gibi teyp yedekleme için daha uzun süreli bekletmeye olanak sağlar:

Best practices from Veeam support on using tape

Çok sayıda (iş başına 500.000’den fazla) dosya için dosyadan teybe arşivleme yapmayı planlıyorsanız, bu işlemleri desteklemesi için Veeam yapılandırma veritabanı olarak SQL Server’ın ticari sürümlerinden birini kullanmayı düşünün. Yapılandırma veritabanı Veeam Backup & Replication tarafından yedeklenen tüm dosyalarla ilgili bilgileri depolar. Veritabanı boyutu olarak 10 GB sınırı olan SQL Server Express sürümünün kullanılması performansı önemli ölçüde düşürebilir. Veritabanı boyutu 10 GB’ı aşarsa tüm Veeam işlemleri durur.

Teypleri yüklemek veya kütüphaneden almak için içe-dışa aktarma yuvalarını kullanın. Bu işlemleri elle yapmanız gerekirse teyp görevlerini ve teyp sunucusunu durdurmayı, manuel olarak yapacağınız işlemi yaptıktan sonra sunucuyu başlatmayı, kütüphaneyi yeniden taramayı veya (yüklenen teyplerin tanınması için) kütüphaneye envanter girmeyi ve teyp görevlerini yeniden başlatmayı unutmayın.

 • Teyplerde barkod varsa yeniden tarama işlemi yapabilirsiniz.
 • Teyplerde barkod yoksa, envanter girme işlemini yapmanız gerekir.

Not: Teyp altyapısı ve işlemleriyle ilgili daha fazla bilgi almak üzere VMware veya Hyper-V için Veeam Backup & Replication Kullanıcı Kılavuzu’na başvurun. 

Yükseltmeye başlamadan önce dikkate alınması gerekenler

Veeam dağıtımınızı yükseltiyorsanız ilk olarak Veeam yedekleme sunucunuzu yükseltmeniz gerekir.

Teyp sunucusu, yedekleme sunucunuzu yükselttikten sonra Veeam Backup & Replication konsolunu ilk çalıştırdığınızda açılan Yükseltme sihirbazındaki otomatik adımlarla yükseltilir. Bununla birlikte, Veeam Backup & Replication ana menüsünden Yükseltme sihirbazını dilediğiniz zaman seçerek yükseltme işlemini manuel olarak da başlatabilirsiniz.

Teyp kütüphanenizi yükseltiyorsanız şunları göz önünde bulundurun:

 1. Süreci kolaylaştırma ve kataloglama adımını atlamak için mevcut medya havuzlarına yeni kütüphane ekleyebilir, eski kütüphane kapatıldıktan sonra bunu medya havuzlarından kaldırabilirsiniz.
 2. Yeni kütüphaneyi Veeam sunucusuna bağladıktan sonra mevcut teypleri barkodlarını okutarak yeni kütüphaneye yüklemeli ve yenide taratma işlemi gerçekleştirmelisiniz. Ardından eski kütüphaneyi çevrimdışı duruma getirebilir (Veeam sunucusundan çıkarabilir) ve Veeam Backup & Replication yapılandırmasından silebilirsiniz.

Teyp görevlerini planlarken dikkat edilmesi gerekenler

Teyp arşivleme için Veeam görevlerini yapılandırmaya başlamadan önce şu unsurları göz önünde bulundurun:

 1. Hangi varlıkları arşivlemeniz gerekiyor? Bunlar dosya ve klasör mü yoksa sanal makine yedekleri mi? Tam yedeklemeleri mi yoksa hem tam hem de artımlı yedeklemeleri mi arşivlemeniz gerekiyor?
 2. Tahmini veri boyutu ne kadar?
 3. Verileri ne sıklıkta arşivlemeniz gerekiyor?
 4. Verileriniz için bekletme ilkesi ne olacak?
 5. Teypler hangi sıklıkta değiştirilecek? Dışa aktarılacak mı?
 6. Teyp kapasitesi ne kadar?
 7. Arşivleme için hangi teyp cihazı kullanılacak?

Bu noktaları düşündükten sonra, kaynaklar için planladığınız tahmini teyp sayısını ikiyle çarpmanız önerilir.

Sonuç

Bu blog yazısında genel olarak teyp altyapılarından bahsettik. Teyp görevlerini ayarlamayı öğrenmenin zorlu olduğunun farkındayız. Tüm kavramları açıklamak yerine farklı bir yaklaşım denemeyi seçtik. Ayarların bir listesini ve elde edilecek, iyi tanımlanmış bir sonucu listeledik. Bunları olduğu gibi veya kişisel ayarlarınız için bir temel olarak kullanmayı seçebilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için bu Veeam İkincil Kopya için En İyi Uygulamalar Kılavuzuna göz atın.

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
Free trial