Veeam Availability Suite v9, Çok Sayıda Depolama Geliştirmesi!

Yakında çıkacak olan Veeam Availability Suite v9‘un çok sayıda geliştirmesi ve özelliği bulunmakta. Ancak, birincil depolama ve yedekleme deposuyla ilgili geliştirmeler bir sonraki sürümümüzün kesinlikle en büyük parçası olacak.

 

Depolama snapshot entegrasyonumuz için desteklenen depolama dizileri listemize yeni eklenenlerin (EMC VNX/VNXe) duyurusu daha önce yapılmıştı. Ancak depolama haberlerimiz bununla sınırlı değil, aksine size vereceğimiz daha pek çok haber var. Bu iletide bunların bazılarından bahsedeceğim.

 

Bugün duyurusunu yaptığımız ilk yeni özelliği şahsen uzun süredir bekliyordum. İlk kez v8’e NetApp entegrasyonumuzun bir parçası olarak NFS istemcisi eklendiğinde, bu özelliğin gelmek üzerine olduğunu hissetmiştim. Uzun bir süre boyunca, NFS kullanıcıları sanallaştırma dünyasında biraz ikinci sınıf vatandaş gibi hissetmekteydi. Yedekleme operasyonları sırasında veri okuma için VDDK’deki NFS deposuna doğrudan erişememe, blok depolama kullanıcılarına imrenmelerinin nedenlerinden biriydi. VMware yedeklemede daha önceki yıllarda mevcut olan NFS ile ilgili sorunlar da elbette bu durumu olumlu yönde etkilemedi. Artık v9’da, Doğrudan SAN işlem modunun benzeri nihayet NFS için de mevcut olacak. Kendi aramızda bu özelliğe Doğrudan NFS adını verdik. Doğrudan NFS ile birlikte, hem geleneksel NFS v3’ü hem de vSphere 6’da bulunan yeni NFS 4.1’i destekleyerek, VMware vSphere’de kullanılan bir NFS paylaşımına doğrudan erişim için herhangi yeni bir Veeam proxy’si yeni ve gelişmiş NFS istemcimizi çalıştıracak. NFS paylaşımının mümkün kılınması sonucunda sağlanan tek tek dosyaların tam görünürlüğü sayesinde, NFS kullanıcıları sanal makineleri doğrudan NAS dizisinden yedekleyebilecek ve bunların replikasını alabilecek. Ayrıca etkinlikleri için hipervizör katmanını geçmeleri de gerekmeyecek. Bu sayede yedeklemeler daha hızlı olacak ve hatta üretim iş yükleri daha da azalacaktır.

 

directNFS

 

Sonraki özelliğimiz NetApp’e özel. v8’de NetApp depolama dizileri desteği eklediğimizde, müşterilerimizin sevdiği özelliklerden biri, NetApp snapshot’larını düzenleyebilme yeteneği ve mevcut planlama kapasitelerimizi kullanarak doğrudan Veeam arayüzünden SnapMirror ve SnapVault kopyaları yaratabilmek olmuştu. Ancak optimal kesintisiz çalışırlık için NetApp altyapısı dışında depolanan verilerle uygun yedeklemeler, yalnızca birincil dizilerin kaynak olarak kullanılmasıyla mümkündü. v9’da SnapMirror ve SnapVault’tan yedekleme ile NetApp entegrasyonumuza daha çok özellik ekleyeceğiz. Bu iki benzersiz özelliğin güçlendirilmesiyle, kullanıcılar düşük etkili, depolama bazlı snapshot’lar alabilecek (arzu edilirse uygulama tutarlığı ile), SnapMirror veya SnapVault kullanarak bu geri yükleme noktalarının ikincil bir NetApp dizisine replikasyonunu yapabilecek ve daha sonra sanal makinelerin gerçek yedeklerini, bu ikincil konumlardan izole bir yedekleme deposuna alabilecektir. Yedekleme operasyonları, maksimum performansını muhafaza eden birincil depoya hiç dokunmayacaktır. Gerek duyulan tüm I/O’nun ikincil diziden tüketilmesi sayesinde, bunlar kopyalar için pasif bir hedef olmaktansa daha faydalı bir şekilde kullanılacaktır.

 

backup-from-snap

 

Depolama snapshot’larından bahsetmişken, son özellik onları daha da iyi kullanabilmemizi sağlayacak. Şimdiye kadar Depolama Snapshot’larından Yedekleme ve Depolama Snapshot’ları için Veeam Explorer, yedekleme ve geri yükleme için depolama seviyesinde snapshot’ları kullanabiliyordu. Ancak Veeam bu tür işlerden çok daha fazlasını yapabilir. Mesela Virtual Lab‘imizi düşünün; bugün sanal makineleri yalnızca yedekleme dosyalarından çalıştırabiliyor. Virtual Lab’ler birçok kullanımda vazgeçilmez olmasına rağmen, On-Demand Sandbox™ kullanımı konusunda performans bakımından sınırlıdır. Bunu ele almak için, v9’da Depolama Snapshot’ları için On-Demand Sandbox’ı tanıtıyoruz. Desteklenen dizilerde, mevcut depolama snapshot’larını kullanarak (HP, NetApp ve VMware vSphere’de çalışan EMC), hızlı ve kolay test ile sorun giderme için yalnızca birkaç tıkla üretim ortamınızın tamamen izole ama tam hızlı kopyalarını yaratabiliriz. Bu teknoloji için birçok kullanım alanı olsa da ben sadece tek bir örnek vereceğim: Yeni bir multi-sanal makine ortamı yarattıktan sonra, hızlı depolama snapshot’ları sayesinde geliştiricilerinize yalnızca birkaç dakikada tam I/O performansından çalışan farklı test ortamları sağlamak için kelimenin tam anlamıyla birden fazla kez klonlama yapabiliriz. Bunu önceden yedeklemeye ihtiyaç duymadan doğrudan depolama dizisinden yapabildiğinizi hayal edin. Eminim bu yeni özellikten faydalanmak için hepinizin farklı kullanım alanları olacaktır.

 

Depolamayla ilgili duyurularımız bugünlük bu kadar. Ancak bu gönderide ve EMC depolama dizileriyle entegrasyon hakkında olan bir önceki gönderide depolama geliştirmelerinin tamamından bahsedildiğini düşünüyorsanız, üzgünüm ama yanılıyorsunuz; henüz paylaşmadığımız daha çok şey var.

 

Yine de bir günde depolamayla ilgili bu kadar haber yeter, öyle değil mi?

 

Bu heyecan verici yeni özellikler ve Veeam Availability Suite v9 hakkında daha fazla bilgi için birkaç bağlantı: Yeni Veeam Availability Suite v9 ile EMC, HP, NetApp entgrasyonuyla hızlı ve ortama en az etki ile yedek alabilme ve daha fazlası

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
Free trial