Obnovení po ransomwaru: co potřebujete vědět

Věděli jste, že podle studie organizace Sophos s názvem The State of Ransomware je po útoku ransomwarem obnoveno jen 65 % dat? Dnes se podíváme na některé často kladené otázky týkající se obnovení po ransomwaru a věci, které by měl každý vědět, než ho to potká.

Co je obnovení po ransomwaru?

Obnovení dat po ransomwaru je proces, který slouží k obnovení funkčnosti systémů IT po útoku ransomwaru. Obnovení může být snadné, může se řídit mnoha stávajícími procesy zotavení po havárii, které používáte už dnes, pokud jsou vaše plány zotavení po havárii dobře zdokumentované a důkladně (a nedávno) otestované.

V oblasti ochrany dat se klade velký důraz na obnovení, zejména na obnovení šifrovaných virtuálních počítačů ze zálohy. I když je to důležitá součást obnovení po ransomwaru, má to také širší dopad na zbytek vašeho prostředí IT.

V rámci reakce na incident kybernetického zabezpečení probíhá forenzní analýza s cílem zjistit, jak se ransomware dostal do prostředí a které systémy byly zasaženy. V této fázi lze následně podniknout kroky k eliminaci ransomwaru, odstranění slabých míst, které útočníkům umožnily přístup, a obnovení napadených systémů.

Lze ransomware odstranit?

Během procesu reakce na incident kybernetického zabezpečení budou provedeny kroky k vyhodnocení toho, jak ransomware proniknul do prostředí a jak byly systémy zasaženy, a to nejen šifrováním dat.

Kromě toho, že je třeba ze zašifrovaných počítačů odstranit samotný software ransomwaru, je třeba také zjistit, jak útočník pronikl dovnitř, a zajistit tyto vektory útoku. Jakmile dojde k ransomwarovému útoku, budete mít jistotu, že vaše systémy proti malwaru budou mít správné definice pro detekci varianty ransomwaru, kterou jste byli zasaženi.

Lze systémy zasažené ransomwarem obnovit?

Nejpalčivější otázka většiny organizací IT dnes zní: „Lze po útoku ransomwaru provést obnovení?“ Obnovení lze provést téměř vždy. Mnoho organizací bohužel nevěří svému procesu obnovení, a proto je důležité podniknout kroky k zajištění, že prostředí bude po útoku ransomwaru možné obnovit.

První, co musíte udělat pro ochranu svých dat před ransomwarem, je zkontrolovat, že máte ne moc starou a úspěšnou zálohu. Tato záloha se stává po zašifrování prostředků stává kritickou. Po zašifrování je třeba provést obnovení na předchozí zálohu.

Protože ransomware mohl nějakou dobu v systému nečinně vyčkávat, je třeba také zkontrolovat obnovený systém, aby se hrozba znovu nedostala do prostředí.

Jak obnovení po útoku ransomwaru vypadá?

Jedním z nejvíce matoucích aspektů ransomwaru je často to, co nastane po útoku. Prvním krokem je zapojení týmu zabezpečení IT, aby mohl zahájit reakci na incident. Tento proces se může trochu lišit od toho, na co je většina správců zálohování zvyklá, pokud jde o obnovení dat.

Před obnovením po ransomwaru je třeba provést několik fází plánu reakce na incident, jako je detekce a analýza, kontrola šíření a následně eliminace a zotavení. Způsob obnovení po ransomwaru závisí na tom, co se zjistí během fáze detekce a analýzy, proto je důležité mít k dispozici několik důkladně otestovaných strategií obnovení.

Neznáte reakce na incident kybernetického zabezpečení? Podívejte na příručky pro reakci na incident kybernetického zabezpečení a slabá místa, které nedávno vydala organizace CISA.

Jaké jsou různé typy útoků ransomwaru?

Existuje několik různých typů útoků ransomwaru, z nichž nejklasičtější je zašifrování dat. Dochází také ke dvojitým a trojitým útokům s vydíráním. Dvojitý útok s vydíráním spočívá v tom, že ransomware nejen data zašifruje, ale také je ukradne. Trojitý útok s vydíráním spočívá v zašifrování počítačů a ukradení dat. Útočníci jdou ještě o krok dál a hledají údaje o zákaznících a dodavatelích organizace, aby se na ně mohli zaměřit.

Krade ransomware data?

Útok ransomwaru, který nás často napadne, spočívá v šifrování dat. Dalším stále častějším typem útoku ransomwaru je exfiltrace. To je situace, kdy vám útočníci v prostředí ukradnou data a vyhrožují, že je zveřejní, pokud nezaplatíte výkupné.

Jak se ransomware šíří?

Ransomware se může šířit mnoha různými způsoby. Jedním z nejčastějších způsobů šíření ransomwaru jsou phishingové e-maily. Jakmile útočník pronikne do prostředí, jeho možnosti jsou neomezené. Nezapomeňte, že útočník potřebuje pouze jeden vstupní bod, aby vaše prostředí zcela zastavil.

Jaké je nejlepší řešení ochrany důležitých souborů před útokem ransomwaru?

Ačkoli se každý chce chránit před ransomwarem, pravdou je, že k němu zřejmě tak jako tak dojde. Existuje řada ransomwarových skupin, které neustále hledají nové způsoby, jak zneužít prostředí, proniknout do něj a nasadit do něj ransomware. Spolehlivá strategie zabezpečení IT sice může do značné míry před ransomwarem chránit, nic ho ale 100% nezastaví.

Nejlepším řešením je kvalitní strategie zálohování včetně neměnných záloh, aby útočník nemohl zálohy zašifrovat ani smazat.

Kolik existuje typů ransomwaru?

Existuje mnoho různých typů ransomwaru a stále se objevují nové. Mezi nejpopulárnější typy ransomwaru, které se objevily ve sdělovacích prostředcích, patří REvil, ContiDarkSide.

O těchto různých typech ransomwaru je třeba vědět, že fungují stejně jako jiné organizace IT. Mají své vlastní vývojáře a neustále zdokonalují svůj ransomware, aby byl pro systémy IT nebezpečnější.

Jak dlouho obnovení po ransomwaru trvá?

Pokud jde o obnovení po ransomwaru, existuje mnoho hororových příběhů o tom, jak dlouho obnovení trvalo (pokud ho organizace vůbec zvládly). Pravidelně slýcháme o tom, že obnovení trvá celé týdny a měsíce, ale tak by to být nemělo.

Obnovení po ransomwaru je třeba pravidelně testovat, stejně jako plán zotavení po havárii. Pokud jde o obnovení po ransomwaru, je váš plán zotavení po havárii vlastně skvělý začátek, pokud je aktuální a důkladně otestovaný.

Po otestování zotavení můžete na základě svých obchodních požadavků podniknout kroky k jeho zrychlení, například nasadit do prostředí další infrastruktury.

Obnovení po ransomwaru také nemusí trvat delší dobu, ale testování procesů obnovení je pro plnění RTO klíčové.

Za jak dlouho ransomware zašifruje soubory?

To, za jak dlouho ransomware zašifruje soubory, závisí na ransomwaru, který prostředí napadl. Nezapomeňte, že ransomwarové skupiny neustále vylepšují svůj software a snaží se vše provést co nejrychleji, aby způsobily co největší škody dříve, než si týmy IT uvědomí, co se děje.

Například ransomware REvil používá vícevláknové procesy, které využívají všechny prostředky cíle k jeho zašifrování.

Lze ransomware dešifrovat?

Ransomwarové skupiny sice tvrdí, že napadená data po zaplacení výkupného dešifrují, ale skutečnost je taková, že ne všechna data se dešifrovat podaří. Ještě znepokojivější je integrita dat po jejich dešifrování – není žádná. I když server po útoku ransomwaru dešifrujete, je třeba ho obnovit ze zálohy.

Odstraní ransomware přeinstalování systému Windows?

Pouhé přeinstalování systému Windows v infikovaném počítači ransomware neodstraní. Úplné vymazání počítače a opětovná instalace systému Windows zajistí, že v systému již nebude ransomware. Přijdete však o všechna data, tedy pokud nebyla řádně zálohována.

Krade ransomware osobní údaje?

Ransomwaroví útočníci se učí rozpoznávat slabá místa v prostředí. To jim umožňuje zaměřit se na data s největším dopadem, která mohou v daném prostředí najít. Jde o osobní údaje zaměstnanců a zákazníků, finanční údaje, proprietární údaje a podobně. Nezapomeňte, že ransomwarová skupina udělá všechno, abyste zaplatili výkupné.

Pokud jde o obnovení po ransomwaru, je třeba myslet na mnoho věcí. Nejdůležitější je začít se starat o ochranu svého prostředí již dnes. To zahrnuje nejen zabezpečení prostředí, aby útočníci nenašli cestu dovnitř, ale také školení uživatelů o kybernetické bezpečnosti, aby zaměstnanci neklikali na podezřelé odkazy, které by útočníky snadno pustily dovnitř.

V konečném důsledku je poslední linií obrany zabezpečená záloha. Vedle neměnných záloh, které ransomware nemůže zašifrovat ani odstranit, je důležité otestovat obnovení. Testování obnovení vám umožní nejen ověřit, že vaše zálohy fungují, ale také to, že v případě útoku dokážete plnit RTO.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak chránit svá data před ransomwarem, určitě se podívejte na sadu na ochranu před ransomwarem společnosti Veeam a začněte ještě dnes.

Nechte si každý týden posílat novinky z blogu
Přihlášením k odběru souhlasíte, že vaše osobní údaje budou spravovány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů společnosti Veeam.
Děkujeme, že jste si na nás udělali místo ve své e-mailové schránce!
S tímto týdenním přehledem už se nemusíte bát, že nebudete vědět, co se děje na našem blogu.
OK
Free trial