Veeam Cloud Connect w nowej odsłonie — teraz z usługami replikacji

W ubiegłym roku firma Veeam wprowadziła nową technologię Veeam Cloud Connect, umożliwiającą łatwe tworzenie i użytkowanie zewnętrznych repozytoriów kopii zapasowych. Było to pierwsze rozwiązanie zaprojektowane z myślą o dostawcach usług — z perspektywy zarówno technicznej, jak i biznesowej. Dzięki wyjątkowo łatwej obsłudze i szerokim możliwościom natychmiast zyskało dużą popularność, a obecnie usługi tworzenia kopii zapasowych w lokalizacji zewnętrznej w oparciu o funkcję Veeam Cloud Connect oferuje już kilkuset usługodawców.

Ponieważ była to technologia pierwszej generacji, powszechne było oczekiwanie, że w kolejnych wersjach pojawią się dodatkowe możliwości. Najczęściej zadawano nam pytanie: „Czy dodacie funkcję replikacji?”.

Jak można się domyślić po tytule tego artykułu, właśnie tę funkcję wprowadzimy w następnej wersji.

W pakiecie Veeam Availability Suite v9 pojawi się funkcja Veeam Cloud Connect Replication — szybkie i bezpieczne rozwiązanie do odzyskiwania awaryjnego działające w chmurze. System odzyskiwania awaryjnego znacznie zwiększa dostępność nowoczesnego centrum danych dzięki wykorzystaniu technologii replikacji i tworzeniu replik maszyn wirtualnych poza siedzibą firmy. Gdy jednak klient chce stworzyć tego rodzaju lokalizację awaryjną, staje przed istotnym problemem, jakim są nakłady kapitałowe niezbędne do zbudowania i bieżącej obsługi dodatkowej lokalizacji. W lokalizacji tej — czy to własnej, czy wynajmowanej — trzeba wdrożyć nowy sprzęt i oprogramowanie dostosowane do wielkości środowiska produkcyjnego, a także odpowiednio je skonfigurować i zarządzać. Często prowadzi to do podwojenia nakładów pracy związanych z obsługą infrastruktury IT. Ponadto, ponieważ obciążenia produkcyjne działają przede wszystkim w lokalizacji podstawowej, lokalizacja dodatkowa jest rzadko używana, co daje bardzo wysoki stosunek kosztów do uzyskiwanej wartości.

W takiej sytuacji znakomicie sprawdza się rozwiązanie działające w chmurze. Wynajmując zasoby od usługodawcy w ramach modelu pay-as-you-go, klient uzyskuje ten sam efekt końcowy (moc obliczeniową, pamięć RAM i masową oraz zasoby sieciowe dostępne w sytuacji awaryjnej), ale bez nakładów kapitałowych oraz nakładów pracy związanych z projektowaniem i wdrażaniem własnej lokalizacji awaryjnej.

Ponadto replikacja maszyn wirtualnych przy użyciu funkcji Veeam Cloud Connect jest łatwa w obsłudze i łatwa do skonfigurowania dzięki prostej jednoportowej łączności za pośrednictwem bezpiecznego, niezawodnego połączenia SSL/TLS z systemem usługodawcy. Nie ma więc potrzeby konfigurowania i utrzymywania połączeń VPN ani otwierania wielu portów w zaporach klientów. Chciałbym to szczególnie podkreślić: CAŁY ruch danych — czyli ruch związany z zarządzaniem replikacją, transfery danych maszyn wirtualnych, a nawet komunikacja między maszynami podczas operacji częściowego przełączania awaryjnego — odbywa się przez jeden port.

Po zasubskrybowaniu usługi i nawiązaniu połączenia z systemem usługodawcy użytkownik widzi wirtualny host chmurowy, czyli widok zasobów przypisanych w lokalizacji awaryjnej, obejmujących procesor, pamięć RAM, pamięć masową i zasoby sieciowe. Zasadniczo host chmurowy stanowi docelowy obiekt zadań replikacji konfigurowanych przez użytkownika.

blog-1

Zaproponujemy różne opcje przełączania w tryb awaryjny. Oczywiście dostępna będzie opcja przełączania pełnego, ale wprowadzimy również nową innowacyjną funkcję: częściowe przełączanie w tryb awaryjny. Dzięki niej użytkownik będzie mógł przełączyć do lokalizacji awaryjnej tylko wybraną grupę obciążeń — pozostałe maszyny wirtualne będą nadal działać w lokalizacji produkcyjnej. Ta zaawansowana funkcja będzie dostępna dzięki wbudowanym urządzeniom-rozszerzeniom sieciowym, które uproszczą obsługę sieci i pozwolą zachować ciągłość komunikacji między działającymi maszynami wirtualnymi niezależnie od ich fizycznej lokalizacji. Tak więc w odróżnieniu do innych rozwiązań funkcja Veeam Cloud Connect Replication będzie nie tylko zarządzać replikacją danych, ale również połączeniami sieciowymi między obiema lokalizacjami.

Widok usługodawcy

Niewątpliwie jedną z najczęstszych usług, których domagają się użytkownicy, jest odzyskiwanie awaryjne jako usługa (Disaster Recovery-as-a-Service — DRaaS). Funkcja Veeam Cloud Connect Replication zapewni usługodawcom kompleksowe rozwiązanie umożliwiające szybkie tworzenie i realizowanie usług DRaaS dla środowisk VMware vSphere i Microsoft Hyper-V.

blog-2

Wbudowane mechanizmy obsługi wielu dzierżawców umożliwią całkowite oddzielenie użytkowników korzystających z tego samego sprzętu, a także zarządzanie łącznością sieciową we wszystkich rodzajach przełączania w tryb awaryjny — a wszystko to bez konieczności licencjonowania, opanowywania i utrzymywania dodatkowego oprogramowania innych firm.

Kompleksowa usługa

Nawet najlepsza technologia sama w sobie nie wystarcza do oferowania wysokiej jakości usług. Aby stworzyć łatwą w użytkowaniu usługę, zwłaszcza dotyczącą czegoś tak zaawansowanego (i wewnętrznie złożonego) jak odzyskiwanie awaryjne, nie wystarczy dysponować nowoczesnymi technologiami replikacji i łączności sieciowej. Niezbędnych jest kilka dodatkowych czynników, a wszystkie zapewnia funkcja Veeam Cloud Connect.

Po pierwsze łatwa obsługa: gdy użytkownik zarejestruje się u usługodawcy, w rozwiązaniu B&R zobaczy nowo dodany host wirtualny. Chcąc replikować maszyny wirtualne w systemie usługodawcy, wystarczy w normalny sposób skonfigurować zadanie replikacji i jako jego cel wskazać host chmurowy. A ponieważ zadania replikacji konfiguruje się w taki sam sposób jak normalnie, dotychczasowi użytkownicy rozwiązań Veeam nie muszą się niczego uczyć!

Drugi czynnik to rozwiązanie największego problemu dotyczącego usług odzyskiwania awaryjnego, czyli kwestii łączności sieciowej. Nasze urządzenia-rozszerzenia sieciowe zachowują łączność z uruchomionymi maszynami wirtualnymi-replikami oraz między nimi podczas pełnego i częściowego przełączania w tryb awaryjny — niezależnie od fizycznej lokalizacji maszyn. Nie jest nawet konieczne wprowadzanie zmian w ustawieniach TCP/IP replik przed, podczas ani po przełączeniu w tryb awaryjny. Jak to możliwe? Jak powiedział swego czasu Arthur C. Clarke, każda odpowiednio zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii.

Trzeci aspekt to wykorzystanie przepustowości. Funkcja Cloud Connect Replication obejmuje mechanizmy wstępnego wypełniania, kompresji, replikacji z kopii zapasowych i wbudowanej akceleracji sieci WAN, dzięki czemu klienci dysponujący zbyt wolnymi lub zawodnymi łączami WAN albo posiadający duże ilości danych mogą uzyskać parametry RPO dotychczas nieosiągalne przy przepustowości, jaką dysponują.

I wreszcie samoobsługa. Jest ona kluczową cechą każdej usługi chmurowej i funkcja Veeam Cloud Connect nie jest w tym względzie wyjątkiem. Dlatego zaproponujemy specjalny portal internetowy, działający po stronie usługodawcy i dostępny dla użytkowników z dowolnego urządzenia i dowolnego miejsca. Po zalogowaniu się w tym portalu użytkownik będzie mógł samodzielnie uruchomić dowolny plan przełączania awaryjnego bez udziału usługodawcy.

Ta fantastyczna nowa technologia będzie dostępna w pakiecie Veeam Availability Suite v9, który trafi na rynek w III kwartale tego roku. Już niedługo omówię go bardziej szczegółowo, a tymczasem zachęcam do zamówienia powiadomienia o dostępności wersji v9.

Otrzymuj cotygodniowe aktualności na temat bloga
Dokonując subskrypcji, zgadzasz się na zarządzanie Twoimi danymi osobowymi zgodnie z Polityką prywatności firmy Veeam
Dziękujemy za zaufanie i trochę miejsca w Twojej skrzynce!
Dzięki cotygodniowemu podsumowaniu nie ominą Cię żadne ciekawe treści z naszego bloga.
OK
Free trial