YENİ Veeam Availability Suite 9.5'in artık genel kullanıma (GA) sunulduğunu duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Şimdi indirebilirsiniz! Bu önemli ürünümüzün en son sürümü, v9 ile birlikte sunulan çeşitli kurumsal geliştirmeleri daha da ileriye taşıyor. Bu sayede, kuruluşların günümüzün hizmet düzeyi hedeflerine ulaşmasına yardımcı olarak BT hizmetleriyle ilişkili uygulama ve verilerin saniyeler ve dakikalar içinde kurtarılmasını sağlıyor.

Veeam sanallaştırılmış ortamlar için aracısız yedekleme çözümleri alanında sektör lideri adını duyurmuş olsa da, sürekli olarak sanallaştırılmamış sistemlerin yedeklenmesi konusunu da ele almamız isteniyor. Bu yöndeki talepleri karşılamak ve bu büyüme fırsatını değerlendirmek için, Microsoft Windows için Veeam Agent (daha önce Veeam Endpoint Backup FREE olarak biliniyordu) ürününü kullanıma sunmaya karar verdik. Yakında kullanıma sunulacak olan Microsoft Windows için Veeam Agent, en çok talep edilen özelliklerin birçoğuna sahip! Linux sistemleri ile ilgili talepler de alıyorduk. Duyurusunu yaptığımız ve beta sürümünü kullanıma sunduğumuz Linux için Veeam Agent, bu talebi karşılamayı amaçlıyor.

Şimdi ise, Linux için Veeam Agent'ın kullanıma sunulduğunu duyurmanın heyecanını yaşıyoruz!

Eskiden şirket içinde barındırılan çok katmanlı uygulamaların birçoğu, artık genel bulut platformları kapsamında kullanılıyor. Bu geçişle birlikte dünya genelindeki milyonlarca kuruluş, pek çok farklı sebepten dolayı şirket içi Exchange e-posta altyapısını artık yönetmek istemiyor. Office 365'in Exchange Online bileşeni, abonelik esasına dayalı hizmet satın almak isteyen işletmeler için Hizmet olarak Yazılım (SaaS) teklifi sunuyor. Sorunları biraz karmaşıklaştıran başka bir nokta da, bu verilerin korunması ve kurtarılabilmesinin sağlanmasıdır. Genellikle işletmeler, verilerini bulutta çalıştırdıkları için kesintisiz çalışırlık veya kurtarma olanaklarının sağlandığı yanılgısına düşüyor. Zamanla bunun tam tersinin geçerli olduğu görüldü.

Şifreleme Trojanlarının çeşitli sürümlerine yönelik medyadaki ilgi git gide artıyor. Fidye yazılım adı da verilen bu tehditler, etkilediği kişilerden para sızdırmak amacı güderler.

Locky, TeslaCrypt ve CryptoLocker gibi kötü amaçlı Trojan yazılım çeşitleri şimdilerde şirketlere saldırı amacıyla kullanılıyor. Ağ geçidi ihlali genellikle ağ tarayıcılarında ve bunların eklentilerinde ya da yanlışlıkla açılan e-posta eklerinde bulunan güvenlik boşluklarıdır. Fidye yazılım şirketin içine bir defa sızdığında büyük bir hızla yayılıp değerli verileri şifrelemeye başlayabilir. Resmi Kurumlar, CryptoLocker ya da diğer Trojanlardan kaynaklanan veri kaybına karşı etkili bir koruma için şirketlerin sağlam bir fidye yazılım yedekleme ve kurtarma stratejisi belirlemelerini öneriyor.

Uygulamaların ve verilerin 7.24.365 kesintisiz çalışmasını sağlamak kolay bir iş değil. Bir kurum için ortalama yıllık kesinti süresi maliyeti 16 milyon Dolar‘ı bulabiliyor ve söz konusu maliyet artmaya devam ediyor. Dijital dönüşüm çağında ilerlerken, CIO’ların Kesintisiz Çalışırlık için SLA’ları karşılaması veya aşması, buna ek olarak sanal altyapı yetenekleri ile veri koruma ürün yetenekleri arasında yakın bir bağ kurmak üzere faaliyetlerini basitleştirmesi hiç olmadığı kadar önem taşıyor.

Bu alandaki lider pozisyonumuzu korumaya kararlıyız. Bu nedenle, YENİ Veeam Availability Suite 9.5’in Microsoft 2016 veri teknolojileri için TAM, gelişmiş destek sunan ilk ürün olacağını açıklamaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Veeam Availability Suite 9.5, yeni Windows Server 2016 teknolojileri, Microsoft Hyper-V 2016 ve Microsoft kurumsal uygulamalarının 2016 sürümleriyle derinlemesine entegre olacak.

Bugünün veri merkezi ile çalışan dünyasında, veri koruma için basit ve eski usul yedeklemelerden bu yana çok yol katettik. Sürekli Çalışırlık BT dünyası için yeni kurumsal hedef haline geldi. Günümüzde şirketler veri, uygulama, sistem veya konum kaybından minimum ya da sıfır kesinti süresiyle kurtulmak istiyor, dünün yedekleme çözümleri ise bu talebe yanıt vermekten çok uzak.

Veri tutarlılığı; uygulamalar arasında ve işletim sistemi genelinde geçerlilik, doğruluk, kullanılabilirlik ve veri bütünlüğünün toplamıdır. Bu, her türlü yedekleme çözümünün önemli bir özelliğidir. Bu blog yazısında, veri tutarlılığını daha ayrıntılı şekilde ele alıp tutarlı yedeklemenin farklı düzeylerini tanımlayarak Veeam yedeğinizin tutarlı olduğundan nasıl emin olacağınızı açıklayacağım.

February 2, 2016

Duyuru: Linux için Veeam Backup

Posted by Mike Resseler

Genel bulut hala popülerliğini korumakta. Dünyadaki birçok BT firması, üretim iş yüklerini hala genel bulutta yürütüyor ya da en azından bu şekilde çalışma ihtimalini araştırıyor. Bu trend daha da süreceğe benziyor ve böyle giderse çok daha fazla iş yükü genel bulut üzerinden kullanıma sunulmaya devam edecek.

Herkes, hem maliyet hem de yönetim açısından, büyük şirketlerin iş yüklerini yönetmede neden genel bulut kullandığını anlayabilir. Ancak şimdilerde, üretim iş yükleri için genel bulutun kullanılması erişebilirlik korkusu yüzünden hala istenen seviyeye ulaşamadı. Bu tür bulut sistemlerinde sunucu örneklerinizi yedekleyememeniz, işlerinizin aksama riskinin çok yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Günümüzde potansiyel çözümler olsa bile, bu sistemlerle çalışmak zor ve pahalıdır ya da bu sistemler BT ekibinizden pek çok kaynağı buraya kaydırmanızı gerektirir.