Hyper-V Sanal Anahtarı yapılandırma

Geleneksel sistemlerden sanal sistemlere fiziksel (ve zihinsel!) geçiş süreci bazen bir yönetici için zor bir iş olabilir. Çünkü sanal ortamdaki şartlar ve özellikler, bazen önceden öğrenilen sistemlerde olduğundan farklıdır. Hyper-V ve sanallaştırmanın birçok özelliği hakkında bilgi edinmekte olanlar için çeşitli Hyper-V özelliklerini açıklayan faydalı yazılar yayınlamaya devam edeceğiz.

Andrew Zhelezko
Posted by Andrew Zhelezko

Yayınlanma Tarihi: November 21, 2017

Microsoft Office 365 için Veeam Backup: Kurtarılabilirlik ve Kesintisiz Çalışırlık sağlamak için doğru çözüm

Veeam Backup & Replication, yeni Microsoft Office 365 için Veeam Backup entegrasyonunu ekledi. Veeam'in yeni ürünü sayesinde Office 365 e-posta yedeklerinden nasıl yararlanabilirsiniz? Bulutta Kesintisiz Çalışırlığın, bulut kurtarılabilirliğinden farkı nedir? Bu blog yazısında tüm bu konuları açıklayıp e-posta yedeklerine ihtiyaç duyulan durumlara ve bunların kullanım alanlarına ışık tutmaya çalışacağız. Tabii ki de ürünü, sizin için uygulamalı olarak tanıtacağız.

Hal Yaman
Posted by Hal Yaman

Yayınlanma Tarihi: October 27, 2017

Veeam Backup & Replication ile adım adım failover ve failback operasyonları

Merhaba Değerli Meslektaşlarım,

Bu teknik makalemizde; sizlerle “Veeam Backup & Replication” iş sürekliliği yazılımının “Replikasyon” özelliğini ve “Failover Failback” operasyonlarını inceleyeceğiz.

Günümüzde mobilitenin de artması ile sunucu sistemleri üzerinden hizmet veren servislerin kesintilerine olan tahammül sürelerinin oldukça azaldığına artık tüm IT yöneticileri aşina olmuştur.

Yasin Akıllı
Posted by Yasin Akıllı

Yayınlanma Tarihi: August 28, 2017

Windows Server 2016 ve Hyper-V için Veeam Availability Suite 9.5’i sevmenizi sağlayacak 10 neden!

Microsoft yeni Windows Server 2016 sürümünü, Veeam ise yeni Veeam Availability Suite 9.5 sürümünü kullanıma sundu. Ürünlerin piyasaya sürülme tarihleri tesadüf olamayacak kadar birbirine yakın. Aslında bakılırsa Veeam Availability Suite 9.5'in pek çok özelliği, özel olarak Windows Server 2016 için geliştirildi. Kesintisiz Çalışırlık alanında faaliyet yürüten rakiplerimizin pek çoğu, Windows Server 2016 "desteği" sunduğunu iddia edecektir.

Chris Henley
Posted by Chris Henley

Yayınlanma Tarihi: January 31, 2017

Active Directory Etki Alanı Hizmetleri’ni Koruma —
AD yönetimi için en iyi uygulamalar (1. bölüm)

Modern Veri Merkezlerinin tüm bileşenleri bir tür kimlik doğrulama gerektirir.  Microsoft'un Active Directory Hizmetleri, forest dahilindeki farklı nesneler hakkında bilgileri kapsar ve ilişkisel bir veritabanında (ntds.dit) yer alan gerekli bilgileri depolar. Etki Alanı Denetleyicileri, altyapıda kimlik doğrulama ve oturum açma işlemleri aracılığıyla kaynaklara erişimi kontrol eden başlıca bileşenlerdir. Bir kullanıcı kurumsal etki alanı tabanlı bir dosya sunucusundaki bir dosyaya erişmeye çalıştığında, bilgisayarın veya kullanıcının kimliğini doğrulamak için Kerberos ya da NTLM kimlik doğrulama protokolleri kullanılır.

Clint Wyckoff
Posted by Clint Wyckoff

Yayınlanma Tarihi: January 26, 2017

Nasıl yapılır: Veeam Backup & Replication ile Exchange Veritabanı Kullanılabilirlik Gruplarını (DAG) Yedekleme

Son yıllarda sanallaştırmaya karşı güven arttı ve çoğu kullanıcı Microsoft Exchange ve diğer I/O yoğun iş uygulamalarını sanallaştırmaya karar verdi. Sonuç olarak, Veeam'in bu tür durumlarda sağladıkları hakkındaki sorular da dahil olmak üzere, ilgili uygulamaların yedeklenmesi ve kurtarılması ile ilgili sayısız soru akıllara geldi.

Maria Levkina
Posted by Maria Levkina

Yayınlanma Tarihi: January 25, 2017

Linux için Veeam Agent artık piyasada!

Veeam sanallaştırılmış ortamlar için aracısız yedekleme çözümleri alanında sektör lideri adını duyurmuş olsa da, sürekli olarak sanallaştırılmamış sistemlerin yedeklenmesi konusunu da ele almamız isteniyor. Bu yöndeki talepleri karşılamak ve bu büyüme fırsatını değerlendirmek için, Microsoft Windows için Veeam Agent (daha önce Veeam Endpoint Backup FREE olarak biliniyordu) ürününü kullanıma sunmaya karar verdik. Yakında kullanıma sunulacak olan Microsoft Windows için Veeam Agent, en çok talep edilen özelliklerin birçoğuna sahip! Linux sistemleri ile ilgili talepler de alıyorduk. Duyurusunu yaptığımız ve beta sürümünü kullanıma sunduğumuz Linux için Veeam Agent, bu talebi karşılamayı amaçlıyor.

Şimdi ise, Linux için Veeam Agent'ın kullanıma sunulduğunu duyurmanın heyecanını yaşıyoruz!

Dmitry Kniazev
Posted by Dmitry Kniazev

Yayınlanma Tarihi: December 13, 2016

Microsoft Office 365 için Veeam Backup ARTIK KULLANIMA HAZIR!

Eskiden şirket içinde barındırılan çok katmanlı uygulamaların birçoğu, artık genel bulut platformları kapsamında kullanılıyor. Bu geçişle birlikte dünya genelindeki milyonlarca kuruluş, pek çok farklı sebepten dolayı şirket içi Exchange e-posta altyapısını artık yönetmek istemiyor. Office 365'in Exchange Online bileşeni, abonelik esasına dayalı hizmet satın almak isteyen işletmeler için Hizmet olarak Yazılım (SaaS) teklifi sunuyor. Sorunları biraz karmaşıklaştıran başka bir nokta da, bu verilerin korunması ve kurtarılabilmesinin sağlanmasıdır. Genellikle işletmeler, verilerini bulutta çalıştırdıkları için kesintisiz çalışırlık veya kurtarma olanaklarının sağlandığı yanılgısına düşüyor. Zamanla bunun tam tersinin geçerli olduğu görüldü.

Clint Wyckoff
Posted by Clint Wyckoff

Yayınlanma Tarihi: December 8, 2016

Çıktı! YENİ Veeam Availability Suite 9.5 bugün kullanıma sunuldu

YENİ Veeam Availability Suite 9.5'in artık genel kullanıma (GA) sunulduğunu duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Şimdi indirebilirsiniz! Bu önemli ürünümüzün en son sürümü, v9 ile birlikte sunulan çeşitli kurumsal geliştirmeleri daha da ileriye taşıyor. Bu sayede, kuruluşların günümüzün hizmet düzeyi hedeflerine ulaşmasına yardımcı olarak BT hizmetleriyle ilişkili uygulama ve verilerin saniyeler ve dakikalar içinde kurtarılmasını sağlıyor.

Yayınlanma Tarihi: November 16, 2016

Şifreleme Trojanları, fidye yazılım ve çok daha fazlası: Koruma ve kesintisiz çalışırlığa ŞİMDİ sahip olun!

Şifreleme Trojanlarının çeşitli sürümlerine yönelik medyadaki ilgi git gide artıyor. Fidye yazılım adı da verilen bu tehditler, etkilediği kişilerden para sızdırmak amacı güderler.

Locky, TeslaCrypt ve CryptoLocker gibi kötü amaçlı Trojan yazılım çeşitleri şimdilerde şirketlere saldırı amacıyla kullanılıyor. Ağ geçidi ihlali genellikle ağ tarayıcılarında ve bunların eklentilerinde ya da yanlışlıkla açılan e-posta eklerinde bulunan güvenlik boşluklarıdır. Fidye yazılım şirketin içine bir defa sızdığında büyük bir hızla yayılıp değerli verileri şifrelemeye başlayabilir. Resmi Kurumlar, CryptoLocker ya da diğer Trojanlardan kaynaklanan veri kaybına karşı etkili bir koruma için şirketlerin sağlam bir fidye yazılım yedekleme ve kurtarma stratejisi belirlemelerini öneriyor.

Marco Horstmann
Posted by Marco Horstmann

Yayınlanma Tarihi: August 30, 2016