Microsoft yeni Windows Server 2016 sürümünü, Veeam ise yeni Veeam Availability Suite 9.5 sürümünü kullanıma sundu. Ürünlerin piyasaya sürülme tarihleri tesadüf olamayacak kadar birbirine yakın. Aslında bakılırsa Veeam Availability Suite 9.5'in pek çok özelliği, özel olarak Windows Server 2016 için geliştirildi. Kesintisiz Çalışırlık alanında faaliyet yürüten rakiplerimizin pek çoğu, Windows Server 2016 "desteği" sunduğunu iddia edecektir.

Modern Veri Merkezlerinin tüm bileşenleri bir tür kimlik doğrulama gerektirir.  Microsoft'un Active Directory Hizmetleri, forest dahilindeki farklı nesneler hakkında bilgileri kapsar ve ilişkisel bir veritabanında (ntds.dit) yer alan gerekli bilgileri depolar. Etki Alanı Denetleyicileri, altyapıda kimlik doğrulama ve oturum açma işlemleri aracılığıyla kaynaklara erişimi kontrol eden başlıca bileşenlerdir. Bir kullanıcı kurumsal etki alanı tabanlı bir dosya sunucusundaki bir dosyaya erişmeye çalıştığında, bilgisayarın veya kullanıcının kimliğini doğrulamak için Kerberos ya da NTLM kimlik doğrulama protokolleri kullanılır.

Son yıllarda sanallaştırmaya karşı güven arttı ve çoğu kullanıcı Microsoft Exchange ve diğer I/O yoğun iş uygulamalarını sanallaştırmaya karar verdi. Sonuç olarak, Veeam'in bu tür durumlarda sağladıkları hakkındaki sorular da dahil olmak üzere, ilgili uygulamaların yedeklenmesi ve kurtarılması ile ilgili sayısız soru akıllara geldi.

Veeam sanallaştırılmış ortamlar için aracısız yedekleme çözümleri alanında sektör lideri adını duyurmuş olsa da, sürekli olarak sanallaştırılmamış sistemlerin yedeklenmesi konusunu da ele almamız isteniyor. Bu yöndeki talepleri karşılamak ve bu büyüme fırsatını değerlendirmek için, Microsoft Windows için Veeam Agent (daha önce Veeam Endpoint Backup FREE olarak biliniyordu) ürününü kullanıma sunmaya karar verdik. Yakında kullanıma sunulacak olan Microsoft Windows için Veeam Agent, en çok talep edilen özelliklerin birçoğuna sahip! Linux sistemleri ile ilgili talepler de alıyorduk. Duyurusunu yaptığımız ve beta sürümünü kullanıma sunduğumuz Linux için Veeam Agent, bu talebi karşılamayı amaçlıyor.

Şimdi ise, Linux için Veeam Agent'ın kullanıma sunulduğunu duyurmanın heyecanını yaşıyoruz!

Eskiden şirket içinde barındırılan çok katmanlı uygulamaların birçoğu, artık genel bulut platformları kapsamında kullanılıyor. Bu geçişle birlikte dünya genelindeki milyonlarca kuruluş, pek çok farklı sebepten dolayı şirket içi Exchange e-posta altyapısını artık yönetmek istemiyor. Office 365'in Exchange Online bileşeni, abonelik esasına dayalı hizmet satın almak isteyen işletmeler için Hizmet olarak Yazılım (SaaS) teklifi sunuyor. Sorunları biraz karmaşıklaştıran başka bir nokta da, bu verilerin korunması ve kurtarılabilmesinin sağlanmasıdır. Genellikle işletmeler, verilerini bulutta çalıştırdıkları için kesintisiz çalışırlık veya kurtarma olanaklarının sağlandığı yanılgısına düşüyor. Zamanla bunun tam tersinin geçerli olduğu görüldü.

YENİ Veeam Availability Suite 9.5'in artık genel kullanıma (GA) sunulduğunu duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Şimdi indirebilirsiniz! Bu önemli ürünümüzün en son sürümü, v9 ile birlikte sunulan çeşitli kurumsal geliştirmeleri daha da ileriye taşıyor. Bu sayede, kuruluşların günümüzün hizmet düzeyi hedeflerine ulaşmasına yardımcı olarak BT hizmetleriyle ilişkili uygulama ve verilerin saniyeler ve dakikalar içinde kurtarılmasını sağlıyor.

Şifreleme Trojanlarının çeşitli sürümlerine yönelik medyadaki ilgi git gide artıyor. Fidye yazılım adı da verilen bu tehditler, etkilediği kişilerden para sızdırmak amacı güderler.

Locky, TeslaCrypt ve CryptoLocker gibi kötü amaçlı Trojan yazılım çeşitleri şimdilerde şirketlere saldırı amacıyla kullanılıyor. Ağ geçidi ihlali genellikle ağ tarayıcılarında ve bunların eklentilerinde ya da yanlışlıkla açılan e-posta eklerinde bulunan güvenlik boşluklarıdır. Fidye yazılım şirketin içine bir defa sızdığında büyük bir hızla yayılıp değerli verileri şifrelemeye başlayabilir. Resmi Kurumlar, CryptoLocker ya da diğer Trojanlardan kaynaklanan veri kaybına karşı etkili bir koruma için şirketlerin sağlam bir fidye yazılım yedekleme ve kurtarma stratejisi belirlemelerini öneriyor.

Uygulamaların ve verilerin 7.24.365 kesintisiz çalışmasını sağlamak kolay bir iş değil. Bir kurum için ortalama yıllık kesinti süresi maliyeti 16 milyon Dolar‘ı bulabiliyor ve söz konusu maliyet artmaya devam ediyor. Dijital dönüşüm çağında ilerlerken, CIO’ların Kesintisiz Çalışırlık için SLA’ları karşılaması veya aşması, buna ek olarak sanal altyapı yetenekleri ile veri koruma ürün yetenekleri arasında yakın bir bağ kurmak üzere faaliyetlerini basitleştirmesi hiç olmadığı kadar önem taşıyor.

Bu alandaki lider pozisyonumuzu korumaya kararlıyız. Bu nedenle, YENİ Veeam Availability Suite 9.5’in Microsoft 2016 veri teknolojileri için TAM, gelişmiş destek sunan ilk ürün olacağını açıklamaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Veeam Availability Suite 9.5, yeni Windows Server 2016 teknolojileri, Microsoft Hyper-V 2016 ve Microsoft kurumsal uygulamalarının 2016 sürümleriyle derinlemesine entegre olacak.