Veřejný cloud je žhavé téma. Velký počet IT organizací po celém světě již spouští produkční pracovní úlohy ve veřejném cloudu, nebo alespoň zkoumají jeho možnosti. Tento trend bude pokračovat a ve veřejných cloudech bude možné získat přístup ke stále většímu počtu pracovních úloh.

Je zřejmé, že spouštění pracovních úloh ve veřejném cloudu, jak co do nákladů, tak správy, je pro podniky zajímavé. Využití veřejného cloudu pro produkční pracovní úlohy je však i dnes kvůli obavám z dostupnosti stále nízké. Nemožnost zálohovat instance serveru do takových cloudů představuje veliké riziko narušení kontinuity podnikání. Přestože dnes existují potenciální řešení, není snadné s nimi pracovat, jsou nákladné nebo vyžadují příliš mnoho IT zdrojů.

Přestože společnost Veeam již nabízí zálohování pro systém Microsoft Windows pomocí nástroje Veeam Endpoint Backup FREE, pravdou o veřejných cloudech je, že většina pracovních úloh běží v systému Linux.

Zajištění dostupnosti pro servery se systémem Linux není nic snadného. Existuje mnoho bezplatných řešení, která využívají skripty a nativní funkce, jenže ta dají spoustu práce. Správcům Linuxu nevadí, že si musejí vyhrnout rukávy a pustit se do práce, přesto taková práce znamená velmi vysoké celkové náklady na vlastnictví (TCO) a nemožnost dosáhnout tolik potřebných cílů doby obnovení (RTOs) a bodů obnovení (RPOs) se základními funkcemi. A konečně, co se stane, když správce Linuxu ze společnosti odejde? Jak může fungovat další podpora takového řešení?

Přestože tyto potíže řeší placená řešení, většina z nich je velice složitá a drahá. Výsledkem je vesměs chybějící ochrana takových pracovních postupů.

Společnosti Veeam bylo hned jasné, že řešení Veeam Backup pro Linux je skutečně potřeba.

Veeam Backup pro Linux

Společnost Veeam Software, která již nabízí řešení pro práci s veřejnými cloudy, například Veeam FastSCP pro Microsoft Azure, nyní s potěšením oznamuje vydání produktu Veeam Backup pro Linux!

Veeam Backup pro Linux je jednoduše nastavitelný, bezplatný agent pro zálohování, který funguje na serverech Linux. Je určen k poskytování takových funkcí, které jsou potřeba k zajištění trvalé dostupnosti jednotlivých instancí cloudu systému Linux nebo fyzických serverů Linux na pracovištích.

Řešení

Veeam Backup pro Linux je řešení na bázi agenta, které běží uvnitř operačního systému hosta.

Řešení od společnosti Veeam podporuje přírůstkové zálohování s proprietárním ovladačem CBT (changed block tracking). Navíc, přestože je plně kompatibilní s nástrojem LVM (Logical Volume Manager), Veeam nevyužívá snapshoty LVM. Namísto toho disponuje integrovaným proprietárním správcem shapshotů svazků, který nemá omezení snapshotů LVM. Tímto způsobem může řešení Veeam vytvářet snapshoty na úrovni bloků v nejrůznějších souborových systémech a zároveň ukládat data snapshotů do určeného úložného zařízení namísto přímého zálohování samotného svazku. Ještě důležitější však je, že řešení může vytvářet konzistentní snapshoty úložiště serveru pomocí jediné integrované funkce Veeam Backup pro Linux.

Z pohledu distribuce podporuje nástroj Veeam Backup pro Linux většinu distribucí na bázi Debian a Red Hat od verze v1 (přesný počet podporovaných distribucí bude oznámen s blížícím se uvedením produktu na trh). Nemějte obavy, na základě zpětné vazby chce Veeam v následujících aktualizací rychle rozšířit podporu o další verze:

  • Konfigurace umožní využívat různé volby zálohování od záloh celého serveru, přes svazky až po soubory. Takto získáte možnost obnovit konkrétní soubory nebo svazky na serveru nebo dokonce i celý server pomocí obnovení na prázdný hardware.
  • Správci navíc budou moci využívat skripty před a po zamrznutí, a budou tak schopni připravit na serverech pracovní úlohy zálohování a dále zajistit celkovou konzistenci až na úroveň aplikací.
  • Mezi volby pro správu bude patřit webové grafické rozhraní, rozhraní příkazového řádku a konfigurační soubory. Pro ty, kdo rádi pracují s příkazovým řádkem, vytvořila společnost Veeam minimalistické, ale informativní rozhraní konzoly, které v reálném čase nabízí informace o průběhu úlohy a statistiku výkonnosti v přístupné formě.

Veeam Backup for Linux - a web-based GUI, command-line interface

Poznámka: Uživatelské rozhraní ještě nemá finální podobu a může se měnit.

Závislosti se snažíme držet na minimu, aby instalace probíhala bez potíží pro co největší počet konfigurací.

Veeam Backup pro Linux obsahuje SQLite, tedy odlehčenou verzi modulu lokální databáze, která uchovává nastavení úloh, statistiku a další data. Buďte bez starostí, SQLite zabere jen málo místa a nebude spotřebovávat prostředky serveru. Většina z vás ví, že i Firefox používá jako databázový modul SQLite.

Obnovení

Záloha bez obnovení je zbytečná. Toto opakujeme často a zřejmě budeme opakovat neustále. Nakonec, proč zálohovat data, kdybychom je nedokázali obnovit? Veeam Backup pro Linux bude podporovat obnovení na úrovni souborů, svazků i obnovení na prázdný hardware pomocí obnovovacího média od společnosti Veeam. Závěr? Představuje vše, co potřebujete k co možná nejrychlejšímu obnovení přístupu ke ztraceným datům.

Integrace

Veeam Backup pro Linux je bezplatné řešení, ale pokud vlastníte produkt Veeam Availability Suite nebo Veeam Backup & Replication, budete moci pro cíle záloh využít svá stávající úložiště Veeam. Poté bude možné provádět základní monitoring a správu všech příchozích úloh zálohování, přijímat e-mailová upozornění o stavu záloh, šifrovat soubory zálohy, archivovat je na pásku nebo je kopírovat do cloudu za účelem ochrany mimo pracoviště.

Tato integrace dále znamená možnost využívat všechny standardní funkce nástroje Veeam Backup & Replication k přírůstkovému obnovení, podobně jako funkce dnes dostupného produktu Veeam Endpoint Backup FREE.

Závěr

Zálohování a obnovení cloudových instancí a fyzických serverů systému Linux nejsou jednoduché úlohy. V mnoha případech nejsou data chráněná tak, jak by být měla, což pro mnohé organizace znamená omezené využití cloudu. S nástrojem Veeam Backup pro Linux, který má být obecně dostupný od začátku roku 2016, vám společnost Veeam dává jednoduchého a bezplatného agenta pro zálohování, který dokáže ochránit servery Linux, ať už jsou kdekoli. Navíc získáte flexibilní možnosti obnovení, včetně obnovení na prázdný hardware, a volitelnou integraci s produktem Veeam Backup & Replication pro využívání dalších funkcí.

Uzavřená beta verze produktu Veeam Backup pro Linux bude k dispozici na začátku roku 2016 pro ty, kteří se ozvou mezi prvními. Požádejte o přístup k beta kódu – Veeam Backup pro Linux beta

.

Nechte si každý týden posílat novinky z blogu
Přihlášením k odběru souhlasíte, že vaše osobní údaje budou spravovány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů společnosti Veeam.
Děkujeme, že jste si na nás udělali místo ve své e-mailové schránce!
S tímto týdenním přehledem už se nemusíte bát, že nebudete vědět, co se děje na našem blogu.
OK
NOVINKA
V12

Vyhněte se ztrátě dat
Vyhněte se ransomwaru

Nejlepší zálohování a obnovení