Chmura publiczna to wciąż gorąco dyskutowany temat. Wiele działów IT na świecie już przeniosło do niej obciążenia produkcyjne, a przynajmniej analizuje taką możliwość. Zjawisko to będzie się nasilać, a w chmurach publicznych funkcjonować będzie coraz więcej obciążeń.

Korzyści dla przedsiębiorstw wynikające z przenoszenia obciążeń do chmury publicznej — zarówno z perspektywy kosztów, jak i zarządzania  — są oczywiste. Jednak w odniesieniu do obciążeń produkcyjnych decyzja ta wciąż jest mało popularna ze względu na obawy związane z dostępnością. Brak możliwości tworzenia kopii zapasowych instancji serwerowych działających w chmurze publicznej przekłada się na ogromne ryzyko przerw w działalności. Chociaż w odpowiedzi na ten problem powstały już pewne rozwiązania, są stosunkowo trudne w obsłudze, kosztowne i wymagają sporego zaangażowania pracowników IT.

Co prawda firma Veeam już udostępnia agenta kopii zapasowych dla systemu Microsoft Windows — jest nim rozwiązanie Veeam Endpoint Backup FREE — jednak prawda o chmurach publicznych jest taka, że większość usług działa w nich na serwerach Linux.

Zapewnienie dostępności serwerów Linux nie jest łatwe. Istnieją liczne rozwiązania, które korzystają ze skryptów i macierzystych funkcji, ale jednocześnie są bardzo pracochłonne. Administratorzy serwerów Linux chętnie zakasują rękawy, żeby tylko wykonać powierzone zadania, jednak w warunkach przedsiębiorstwa ich ciężka praca może znacznie podwyższyć całkowity koszt posiadania, a funkcje niezbędne do osiągnięcia wymaganych wartości docelowego czasu i punktu odzyskiwania (RTO i RPO) najzwyczajniej nie są dostępne. I w końcu: co w sytuacji, gdy administrator Linuxa odejdzie z firmy? Jak wpłynie to na dalsze wsparcie wybranego rozwiązania?

Istnieją co prawda płatne rozwiązania odpowiadające na te problemy, ale cechują się one dużą złożonością i wysoką ceną. W rezultacie znaczna część tych usług nie jest w ogóle chroniona.

W tym kontekście firma Veeam dostrzegła ewidentną potrzebę opracowania narzędzia Veeam Backup dla Linuxa.

Veeam Backup dla Linuxa

Firma Veeam Software, która dostarcza już narzędzia współpracujące z chmurą publiczną, takie jak Veeam FastSCP dla Microsoft Azure, z przyjemnością zapowiada rozwiązanie Veeam Backup dla Linuxa!

Veeam Backup dla Linuxa to prosty i bezpłatny agent kopii zapasowych, który działa na serwerach Linux. Oferuje funkcje potrzebne do zapewnienia dostępności poszczególnych chmurowych instancji serwera Linux lub fizycznych serwerów Linux w środowisku lokalnym.

Rozwiązanie

Veeam Backup dla Linuxa to rozwiązanie oparte na agencie, które działa w systemie operacyjnym gościa.

Rozwiązanie Veeam umożliwia tworzenie przyrostowych kopii zapasowych przy użyciu własnego sterownika funkcji śledzenia zmienionych bloków, a mimo pełnej zgodności z narzędziem LVM (Logical Volume Manager) nie korzysta z migawek LVM. Zamiast tego zawiera specjalnie opracowanego dostawcę migawek woluminów, który nie jest obarczony ograniczeniami charakterystycznymi dla migawek LVM. Dzięki temu rozwiązanie Veeam może tworzyć migawki na poziomie bloków w szerokiej gamie systemów plików oraz zapisywać dane migawek na wskazanym urządzeniu pamięci masowej, a nie na woluminie, którego kopia zapasowa jest tworzona. Co więcej, rozwiązanie Veeam może utworzyć spójną migawkę pamięci masowej serwera, korzystając wyłącznie z wbudowanych funkcji Veeam Backup dla Linuxa.

Jeśli chodzi o dystrybucje, Veeam Backup dla Linuxa już od pierwszej wersji będzie obsługiwać większość dystrybucji opartych na Debianie i Red Hacie. (Dokładna liczba obsługiwanych dystrybucji zostanie podana bliżej daty premiery). Chcemy też podkreślić, że firma Veeam w kolejnych aktualizacjach rozwiązania chce dynamicznie poszerzać zakres funkcji, kierując się opiniami użytkowników:

  • W konfiguracji będą dostępne różne poziomy tworzenia kopii zapasowych: cały serwer, wybrane woluminy i poszczególne pliki. Pozwoli to przywracać określone pliki lub woluminy serwera, a nawet cały serwer od podstaw.
  • Administrator będzie mógł również stosować skrypty pre-freeze i post-freeze w celu przygotowania obciążeń na serwerze do operacji backupu oraz zapewnienia spójnego stanu na poziomie aplikacji.
  • Dostępne opcje zarządzania obejmą webowy graficzny interfejs użytkownika, wiersz poleceń i pliki konfiguracji. Z myślą o administratorach lubiących korzystać z wiersza poleceń firma Veeam stworzyła minimalistyczny, a jednocześnie treściwy interfejs konsolowy, który w przystępnej formie i czasie rzeczywistym udostępnia informacje na temat postępu zadań i statystyk działania.

Veeam Backup for Linux - a web-based GUI, command-line interface

Uwaga: Interfejs użytkownika nie został jeszcze sfinalizowany i może się zmienić.

Do minimum ograniczono współzależności, tak aby w większości konfiguracji instalacja przebiegła możliwie najpłynniej.

Rozwiązanie Veeam Backup dla Linuxa jest dostarczane z SQLite — niewielkim silnikiem lokalnej bazy danych, który umożliwia przechowywanie ustawień zadań, statystyk i innych informacji. Uspokajamy: SQLite jest bardzo „lekki” i nie angażuje znacznych zasobów serwera. Wielu administratorów wie, że również przeglądarka Firefox korzysta z SQLite jako silnika bazy danych in-proc.

Odzyskiwanie

Kopie zapasowe są nic nie warte bez możliwości odzyskania danych. Często to podkreślamy, ale przypominania o tym nigdy za wiele. W końcu po co tworzyć kopie zapasowe, jeśli nie da się odzyskać z nich danych? Rozwiązanie Veeam Backup dla Linuxa umożliwi odzyskiwanie na poziomie plików i woluminów oraz odzyskiwanie od podstaw (bare-metal recovery) przy użyciu nośnika odzyskiwania dostarczonego przez firmę Veeam. Co to oznacza? Wszystko, czego potrzeba do jak najszybszego przywrócenia dostępu do utraconych danych.

Integracja

Rozwiązanie Veeam Backup dla Linuxa jest bezpłatne, ale jeśli klient posiada pakiet Veeam Availability Suite lub rozwiązanie Veeam Backup & Replication, będzie mógł wykorzystać istniejące repozytoria Veeam do zapisywania kopii zapasowych! Dzięki temu zyska możliwość podstawowego monitorowania wszystkich przychodzących zadań backupu i zarządzania nimi, otrzymywania powiadomień o stanie kopii zapasowych, szyfrowania plików kopii zapasowych, ich archiwizowania na taśmach oraz kopiowania do chmury w celu zapewnienia większej ochrony.

Ponadto ta integracja umożliwi korzystanie ze wszystkich standardowych możliwości rozwiązania Veeam Backup & Replication w zakresie przywracania granularnego, przypominających funkcje dostępne w rozwiązaniu Veeam Endpoint Backup FREE.

Zakończenie

Tworzenie i odzyskiwanie kopii zapasowych chmurowych instancji serwera Linux oraz fizycznych serwerów Linux to niełatwe zadania. W wielu przypadkach ochrona danych jest niewystarczająca, co hamuje wdrażanie chmury w wielu przedsiębiorstwach. Rozwiązanie Veeam Backup dla Linuxa, którego powszechne udostępnienie firma Veeam planuje na pierwsze miesiące 2016 r., będzie prostym i  bezpłatnym agentem kopii zapasowych umożliwiającym ochronę serwerów Linux niezależnie od miejsca ich działania. Administrator otrzyma również elastyczne opcje odzyskiwania, w tym odzyskiwanie od podstaw, oraz opcjonalną integrację z rozwiązaniem Veeam Backup & Replication zapewniającą jeszcze więcej funkcji.

Na początku 2016 r. na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy” zostanie udostępniona zamknięta wersja beta rozwiązania Veeam Backup dla Linuxa. Już teraz można zgłaszać chęć uzyskania dostępu do jej kodu — wersja beta rozwiązania Veeam Backup dla Linuxa.

Otrzymuj cotygodniowe aktualności na temat bloga
Dokonując subskrypcji, zgadzasz się na zarządzanie Twoimi danymi osobowymi zgodnie z Polityką prywatności firmy Veeam
Dziękujemy za zaufanie i trochę miejsca w Twojej skrzynce!
Dzięki cotygodniowemu podsumowaniu nie ominą Cię żadne ciekawe treści z naszego bloga.
OK
Free trial