Genel bulut hala popülerliğini korumakta. Dünyadaki birçok BT firması, üretim iş yüklerini hala genel bulutta yürütüyor ya da en azından bu şekilde çalışma ihtimalini araştırıyor. Bu trend daha da süreceğe benziyor ve böyle giderse çok daha fazla iş yükü genel bulut üzerinden kullanıma sunulmaya devam edecek.

Herkes, hem maliyet hem de yönetim açısından, büyük şirketlerin iş yüklerini yönetmede neden genel bulut kullandığını anlayabilir. Ancak şimdilerde, üretim iş yükleri için genel bulutun kullanılması erişebilirlik korkusu yüzünden hala istenen seviyeye ulaşamadı. Bu tür bulut sistemlerinde sunucu örneklerinizi yedekleyememeniz, işlerinizin aksama riskinin çok yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Günümüzde potansiyel çözümler olsa bile, bu sistemlerle çalışmak zor ve pahalıdır ya da bu sistemler BT ekibinizden pek çok kaynağı buraya kaydırmanızı gerektirir.

Her ne kadar Veeam, Microsoft Windows için Veeam Endpoint Backup FREE ile yedekleme aracısı sağlasa da, genel bulutlar iş yükünün büyük bir kısmını Linux üzerinde gerçekleştirir.

Linux sunuculara erişebilirlik sağlamak kolay değildir. İnternette script ve yerel işlevselliği kullanan onlarca ücretsiz çözüm mevcut, ancak bunların da üzerinde çok fazla çalışma yapılması gerekiyor. Linux yöneticileri bu emeği ortaya koymaktan imtina etmiyor. Ancak yine de tüm bu çalışma, toplam sahip olma maliyetinin (TSOM) çok yüksek olabileceği; gereken kurtarma zamanı hedefleri (RTO’lar) ve kurtarma noktası hedeflerini (RPO’lar) sunmak için ihtiyaç duyulan temel işlevselliğin henüz mevcut olmadığı anlamına gelmektedir. Peki ya Linux yöneticiniz şirketten ayrılırsa ne yapacaksınız? Bu çözüm için sunulan destek nasıl devam edebilir?

Ücretli çözümler bu sorunları halletse de, çoğu son derece karmaşık ve pahalıdır. Sonuç olarak, bu iş yüklerinin pek çoğu hiç korunmamaktadır.

Veeam, Linux için Veeam Backup’a gerçekten ihtiyaç duyulduğunun farkındaydı.

Linux için Veeam Backup

Microsoft Azure için Veeam FastSCP gibi genel bulutlarla çalışan çözümler üretmiş Veeam Software şimdi Linux için Veeam Backup’ı duyurmaktan gurur duyar!

Linux için Veeam Backup basit ve Linux sunucularda çalışan ücretsiz yedekleme aracısıdır. Bireysel Linux bulut örneklerinizin veya iş yerlerindeki fiziksel Linux sunucularınızın kullanılabilirliğini sağlamak için gereken özellikleri sunmak için tasarlanmıştır.

Çözüm

Linux için Veeam Backup misafir İS (işletim sistemi) üzerinde çalışan aracı bazlı çözümdür.

Veeam’in çözümü, özel değişen blok takibi (CBT) sürücüsüyle artımlı yedeklemeyi destekler. Ayrıca, LVM (Mantıksal Hacim Yöneticisi) ile tam uyumlu olmasına rağmen Veeam, LVM anlık görüntülerinden faydalanmaz. Bunun yerine, LMV anlık görüntülerindeki gibi benzer kısıtlamalardan etkilenmeyen özel hacimli anlık görüntü sağlayıcısı kullanılmıştır. Bu özellik, yedeklemekte olduğunuz asıl hacimden ziyade, belirlenmiş depolama cihazında anlık görüntü verilerini depolarken Veeam’e geniş dosya sistemlerinde blok seviyesinde anlık görüntü almasına imkan sağlar. Daha da önemlisi, bu çözüm Linux için Veeam Backup’ın yerleşik işlevselliğini kullanarak sunucu depolamasının tutarlı anlık görüntüsünü alabilir.

Dağıtım noktasından bakıldığında, Linux için Veeam Backup çoğu Debian ve Red Hat bazlı dağıtımları tam olarak v1’de (desteklenen dağıtımların tam sayısı sürüm yayınlanmadan önce bildirilecektir) destekleyecektir. Rahatlayın! Veeam sizden gelen geribildirimleri dikkate alarak aşağıdaki güncellemeleri hızlıca bu sürüme yetiştirmeyi hedefliyor:

  • Yapılandırma tüm sunucudan, klasör seviyesine ve dosya seviyesine kadar uzanan yedekleme seçenekleri sunuyor. Bu özellik, size sunucunuzdaki belli dosyaları veya klasörleri ya da tam kurtarma ile tüm sunucuyu geri yükleme imkanı veriyor.
  • Yöneticilerin dondurma öncesi ve sonrası scriptlerini kullanabilme olanakları da olacaktır. Böylece yöneticiler her şeyin uygulama seviyesinde tutarlı olmasını da sağlamak için yedekleme sunucularında iş yükleri hazırlayabilirler.
  • Mevcut yönetim seçenekleri web tabanlı GUI komut satırı arabirimini ve yapılandırma dosyalarını içerecektir. Veeam, komut satırıyla çalışmayı sevenler için iş ilerleyişi ve performans istatistikleri hakkında erişilebilir biçimde gerçek zamanlı bilgi sağlayan minimalistik ancak bilgilendirici bir konsol arabirimi oluşturdu.

Veeam Backup for Linux - a web-based GUI, command-line interface

Not: UI henüz tamamlanmamış olup değişikliğe tabidir.

Yapılandırmaların çoğu için kurulumun mümkün olduğunca sorunsuz gerçekleşmesini sağlamak için bağımlılıklar asgaride tutulmaktadır.

Linux için Veeam Backup, iş ayarlarını, istatistikleri ve çok daha fazlasını depolayacak basit yerel veri tabanı motoru olan SQLite ile birlikte gelmektedir. Endişelenmeyin! SQLite’ın sunucu kaynaklarınızı çalmayacak küçük bir kullanım alanı vardır. Çoğunuz, Firefox’un da işlemsel veri tabanı motoru olarak SQLite kullandığını biliyorsunuz.

Kurtarma

Kurtarma olmadan yedekleme bir anlam ifade etmez. Bu sözü sıkça kullanırız ve muhtemelen gelecekte çok daha fazla kullanacağız. Hepsinin ötesinde, kurtaramayacağınız veriyi neden yedekleyesiniz ki? Linux için Veeam Backup, Veeam tarafından sunulan Recovery Media’nın (Kurtarma Aracı) kullanımı ile dosya seviyesinde, hacim seviyesinde ve tam kurtarmayı destekleyecektir. Sonuç? Bu çözüm, kayıp verinize mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yeniden erişmenizi sağlamak adına ihtiyacınız olan her şeydir.

Entegrasyon

Linux için Veeam Backup ücretsiz bir çözüm olup Veeam Availability Suite veya Veeam Backup & Replication sahibi iseniz, mevcut Veeam havuzlarınızdan yedekleme hedefleri olarak faydalanabilirsiniz. Böylece, ilerideki tüm yedekleme işleri için temel izleme ve yönetim işlemlerini sağlayabilecek, yedekleme durumları hakkında e-posta bildirimleri alabilecek, yedekleme dosyalarını şifreleyebilecek, bunları kasete alabilecek ya da harici koruma için buluta kopyalayabileceksiniz.

Bu entegrasyon, tıpkı Veeam Endpoint Backup FREE için sunulanlardan olduğu gibi, parçalı geri yüklemeleriniz için tüm standart Veeam Backup & Replication imkanlarından faydalanabileceğiniz anlamına da gelmektedir.

Sonuç

Linux bulut örneklerinin ve fiziksel sunucuların yedeklenmesi ve kurtarılması hiç de kolay değildir. Çoğu durumda, veriler olması gerektiği gibi korunmaz ve bu da çoğu kurumun buluta geçmesini engeller. Veeam, 2016 yılının başlarında genel olarak kullanımda olması beklenen Linux içinVeeam Backup ile herhangi bir yerde çalışan Linux sunucularını koruyacak basit ve ücretsiz bir yedekleme aracı sağlayacaktır. Ayrıca, çok daha fazla işlevsellik için de tam kurtarma ve Veeam Backup & Replication ile opsiyonel entegrasyonun dahil olduğu esnek kurtarma seçeneklerini edineceksiniz.

Linux için Veeam Backup’ın kapalı beta sürümü ilk gelene ilk hizmet esasına göre 2016’nın başında kullanımda olacaktır. Beta koda erişim için başvurun – Veeam Backup for Linux beta.

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
Free trial