YENİ, BÜYÜK AWS yedekleme ve kurtarma sürümü!

Bugün Veeam, en yeni AWS yedekleme ve kurtarma çözümü olan Veeam Backup for AWS v3’ü kullanıma sunuyor. Bu sürüm, bu ürün için bir yıl önce yaptığımız ilk lansmandan bu yana yayınladığımız en büyük sürüm. Başta kullanıcılarımızın en çok talep ettiği özellikler olmak üzere AWS verilerini korumaya yönelik harika ve yepyeni yetenekler içeriyor.

Halihazırda Veeam Backup for AWS kullanıcı değilseniz çözümü AWS Marketplace üzerinden edinebilirsiniz. Bu çözümle yerel AWS snapshot’larını kullanarak Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2), Amazon Relational Database (Amazon RDS) ve Amazon Virtual Private Cloud (Amazon VPC) yedekleme yeteneğinden faydalanabilir ve Amazon Simple Storage Service (Amazon S3) nesne depolamasına yedekleme yapabilirsiniz. Ayrıca Veeam Backup & Replication üzerinden başka bir Veeam destekli havuza yedek kopyalama görevleri de gerçekleştirebilirsiniz. Kesinti riskini en aza indirmek için kurtarma seçenekleri de aynı derecede esnek ve çok hızlıdır. AWS’de veya başka bir Veeam destekli platformda tam ve dosya seviyesinde kurtarma yapabilirsiniz.

Gelin, bu sürümdeki yeni ve önemli yeteneklerden birkaçına göz atalım.

Amazon RDS yedekleme

Amazon RDS snapshot’larını tamamen otomatikleştirebilir ve zamanlayabilirsiniz. Üstelik bu snapshot’ları AWS hesapları ve bölgeler arasında replike etmek de mümkündür. Veritabanlarının tamamını çok hızlı bir şekilde geri yükleyebilir ve mevcut konumdaki verilerin üstüne yazabilirsiniz. Ayrıca yeni bir bölge veya hesaba yeni instance olarak depolayabilirsiniz. Bu destek aşağıdaki veritabanları için sağlanır:

  • Microsoft SQL Server
  • Oracle
  • MariaDB
  • MySQL
  • PostgreSQL

Daha önceden de görmüş olabileceğiniz sihirbazı kullanarak Amazon RDS instance’larını korumak, yeni bir politika oluşturmak kadar kolay. Policies (Politikalar) kısmından RDS’yi seçip Add (Ekle) seçeneğine tıklamanız yeterli.

Amazon EC2 instance’larını koruduğumuz gibi veritabanlarını koruyabilirsiniz. Bunu farklı veritabanlarını seçerek veya etiketler kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde geri yükleme de yapabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz geri yükleme noktasını seçin, veritabanını geri yüklemek istediğiniz AWS hesabını ve bölgesini belirleyin ve geri yükleme sihirbazını çalıştırın.

Amazon VPC yedekleme

Amazon VPC yedekleme desteği de eklendi. Bu özellik güvenlik grupları, rota tabloları ve alt ağlar dahil VPC içindeki tüm konfigürasyon öğelerini koruma yeteneği sağlar. Amazon EC2 dağıtımlarının artmasıyla birlikte, artık geri yükleme sırasında VPC ayarlarını koruyabilmek çok daha önemli. Kötü amaçlı yazılım saldırısına uğradığınızı ve belirli bir bölgedeki tüm iş yüklerini geri yüklemeniz gerektiğini hayal edin. Konfigürasyon kayıtları tutulmuş olsa da iş yüklerini geri yüklemeden önce tüm güvenlik gruplarını manuel olarak tekrar oluşturmak zaman alıcı ve zahmetli bir görev olacaktır. Tüm bu konfigürasyon ayarlarını yedekleyerek bir VPC’yi saniyeler içinde kolaylıkla yeniden oluşturabilirsiniz.

Veeam Backup for AWS, VPC konfigürasyonlarındaki değişiklikleri tespit etme yeteneği sağlar. Compare (Karşılaştır) düğmesine tıkladığınızda geri yükleme noktaları penceresi, yapılan tüm değişiklikler hakkında size bilgi verecektir. Geri yükleme noktası seçerek üretimdeki özellikler ile yedeklemeyi karşılaştırabiliriz. Bu işlem sonrasında yedekleme operatörü, geri yükleme yapılıp yapılmayacağına karar verebilir.

Rol Tabanlı Erişim Kontrolü

Artık Rol Tabanlı Erişim Kontrolünü (RBAC) kullanarak web arayüzüne ve portala erişimi yapılandırabilirsiniz. RBAC desteğinin yanı sıra kimlik doğrulayıcı yapılandırmanızı sağlayan SAML2 desteğini de ekledik. Bu sayede operasyon ekibi belirli görevler için Veeam Backup for AWS portalının kullanımını sınırlandırabilir. Portala erişim sağlamak için kullanabilecek üç rol vardır:

  • Portal Yöneticisi
  • Portal Operatörü
  • Geri Yükleme Operatörü

Erişimi kısıtlayarak tüketiciler, operasyon prosedürlerine uyumluluk sağlama yeteneğine de sahip olur. Veeam Backup for AWS konfigürasyon alanında oluşturulan bu hesapları, portal kullanıcıları kısmından ekleyebilirsiniz. Portal kullanıcısı oluştururken yerel bir Veeam Backup for AWS hesabı veya Kimlik Sağlayıcı Hesabı seçmeniz yeterlidir.

Dosya Seviyesinde Kurtarma geliştirmeleri

Dosya Seviyesinde Kurtarma, Veeam Backup for AWS‘nin ilk lansmanından bu yana sunduğu bir özellik olsa da dosyaları özgün konumuna geri yüklemek bu sürümle mümkün olacak. Önceki sürümlerde dosyaları yalnızca operatörün portala erişmek için kullandığı masaüstü bilgisayara indirebiliyordunuz. Dosya Seviyesinde Kurtarma sayesinde artık özgün konuma geri yükleme yapabilirsiniz. Bu seçenek, seçili tüm dosyaları doğrudan Amazon EC2 instance’ına ve bu Amazon EC2 instance’ındaki kaynak klasörüne geri yükleyecektir.

AWS Outpost desteği

Veeam Backup for AWS v3 artık AWS Outposts desteği sunuyor. Şirket içi veri merkezlerinde AWS Outposts kullanan herkes, Outposts üzerinde çalışan iş yüklerini korumak ve geri yüklemek için Veeam Backup for AWS‘yi kullanabilir. AWS Outpost desteği ile bu sürüm, tüketicilere hibrit AWS ortamlarını yönetmeleri için yetenekler sunuyor.

Özet

Kısacası bu yeni sürüm, müşterilerin AWS platformlarını kullanırken ihtiyaç duydukları yetenekleri sunar. Amazon EC2 instance’larının yanı sıra Amazon RDS ve Amazon VPC’leri korumaya yönelik yetenekler, AWS’ye özgü yedekleme ve kurtarma hizmetlerini kullanan kuruluşlar ve geliştiriciler için kritik öneme sahiptir. Hibrit veya çoklu bulut ortamlarını yöneten Veeam müşteriler de bu işlevsellikten Veeam Backup & Replication’ın bir parçası olarak yararlanabilir. Bu işlevsellik sayesinde verilerinizi konumları fark etmeksizin taşımak ve yönetmek için gereken güç ve esnekliği elde edebilirsiniz.

Tek bir yazıda anlatılamayacak kadar çok yeni özellik var. Bu yüzden sizi AWS Marketplace üzerinden en yeni sürümü edinip denemeye davet ediyorum. Veeam’in kendine özgü tarzıyla en fazla 10 AWS instance’ını ÜCRETSİZ olarak koruyabilirsiniz.


Ek kaynaklar:

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
Free trial