Salesforce’u yedeklemek kimin sorumluluğundadır?

Veeam Backup for Salesforce‘u piyasaya sunan Veeam, Salesforce verilerini koruma konusunda veri koruma sektörünün ilk bağımsız araştırma projesini de yayınladı. 2022 Salesforce Koruma Eğilimleri Raporu adı verilen bu çalışmada 800 tarafsız katılımcıyla anket gerçekleştirilirken verilerin korunmasından sorumlu olan üç ayrı çalışan grubunun (Salesforce yöneticileri, yedekleme yöneticileri ve BT operatörleri) görüşleri alındı.

Geçen hafta kuruluşların Salesforce verilerini yedeklemesinin altında yatan “nedenleri” (faktörler) konuşmuş ve kuruluşları Salesforce’u yedekleme kararı almaya iten en az dokuz amaç veya endişe olduğundan bahsetmiştik. Bu hafta, Salesforce verilerini koruma stratejilerini ve gereksinimlerini belirleme konusunda söz sahibi olan çalışan gruplarını ve yedeklerden genelde kimlerin sorumlu olduğunu ele alacağız.

Verileri kaybolduğunda veya veri alınması gerektiğinde kuruluşların genelde karşı karşıya kaldığı en büyük sorunun, veri koruma stratejisinin oluşturulması ve Salesforce gereksinimlerinin belirlenmesi noktasında kuruluş içinde tam olarak kimlerin sorumlu olduğuyla ilgili olduğunu görüyoruz.

Bu sorumluluğu BT’nin mi, Salesforce yöneticisinin mi yoksa Salesforce danışmanının mı üstlenmesi gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşanıyor. En başa dönüp kimin yedekleme planı oluşturması gerektiğini çözmeye çalışmak genelde kurtarılma şansı olmayan bir veri kaybı senaryosu sonrasında gerçekleşiyor. Çoğu kuruluşun Salesforce verilerini bir yıldan kısa bir süre boyunca sakladığını öne sürmesi, Salesforce verilerini saklamanın da çoğu zaman göz ardı edildiğini gösteriyor. Bu kısa saklama dönemi çoğunlukla saklama zorunluluklarının yerine getirilmemesine neden oluyor ve çok sayıda kişinin iletişim bilgilerini kaybetmek satış ekipleri için yıkıcı sonuçlar doğurabiliyor. Çok sayıda kişinin Salesforce verilerine erişebilmesi nedeniyle hangi değişikliklerin yapıldığını öğrenmek ve bu değişikliklerin ne kadar sürede fark edilebileceğini bilmek zor olabiliyor. Araştırmamıza katılan tüm kuruluşlara baktığımızda, verilerini ve meta verilerini 24 saat içinde geri yükleyebileceğini düşünen kuruluşların %50’den az bir oranda kaldığını görüyoruz. Salesforce verilerine erişememek ekibinizi nasıl etkiler?

Veeam Backup for Salesforce insan hatası, entegrasyon sorunları veya diğer Salesforce veri kaybı senaryoları nedeniyle verilerinizi kaybetme riskini ortadan kaldırır. Artımlı eşitleme ve esnek planlama sayesinde Salesforce verilerinizi neredeyse kesintisiz olarak yedekleyebilirsiniz. Saatlik yedeklemeler ayarlayın ve verilerinizi kaybetmekten korkmayın!

1 Kasım’da LiveStream’de gerçekleştirdiğimiz yayında araştırmamızın bazı yönlerine değinmiştik. Aşağıda paylaştığımız üç bölümlük blog serimizde de araştırmamıza yakından bakmaya devam edeceğiz:

  1. Salesforce verilerinizi neden yedeklemelisiniz?
  2. Salesforce verilerinizi yedeklemekten kim sorumludur?
  3. Salesforce verilerinizi geri yükleyebiliyor musunuz?

2022 Salesforce Koruma Eğilimleri Raporu‘nu indirin ve Veeam Backup for Salesforce ile ilgili bilgilere göz atmayı unutmayın. 

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
YENI
V12

Elimina la perdita di dati
Elimina il ransomware

1 Numaralı Yedekleme ve Kurtarma