Yedekleme ve depolama snapshot’ları Kesintisiz Çalışan Kuruluşlar için birlikte nasıl çalışıyor

Bugünün veri merkezi ile çalışan dünyasında, veri koruma için basit ve eski usul yedeklemelerden bu yana çok yol katettik. Sürekli Çalışırlık BT dünyası için yeni kurumsal hedef haline geldi. Günümüzde şirketler veri, uygulama, sistem veya konum kaybından minimum ya da sıfır kesinti süresiyle kurtulmak istiyor, dünün yedekleme çözümleri ise bu talebe yanıt vermekten çok uzak.

Buna karşın BT karar alıcılarının %84’ü Sürekli Çalışırlık Açığı olduğunu ve sonuç olarak veri merkezlerinin kullanıcıların esnek ve Kesintisiz Çalışan Kuruluş talebini karşılayamadığını belirtiyor. Veeam Availability Report‘tan daha fazla bilgi edinin.

Modern depolama sayesinde sanallaştırma, bulut, yedekleme, replikasyon ve kurtarma hep birlikte çalışıyor. Bu durum BT yöneticilerine daha fazla esneklik sağlıyor. Depolama snapshot’ları bu ortamlarda her geçen gün daha fazla kullanılıyor ve hem küçük hem de büyük ölçekli kuruluşlarda veri koruması için önemli bir rol üstleniyor. Kesintisiz Çalışırlığı daha iyi tanımlamak için iki belirli hedef kullanılabilir:

  • Kurtarma süresi hedefi (RTO), kurtarmanın gerçekleştirilmesi için gerekli süreyi belirtir
  • Kurtarma noktası hedefi (RPO) ise kuruluşun eski haline getirilmesi için gerekli kurtarma süresidir

Tüm uygulamalar ve veriler için 15 dakikanın altında kurtarma süresi ve noktası hedeflerini (RTPO) sağlamak üzere BT operasyonlarında yedekleme ve depolama snapshot’ı teknolojilerinin birlikte nasıl kullanıldığına bir göz atalım. Bu birleşim Veeam’in Kesintisiz Çalışan Kuruluşlar için İş Sürekliliği olarak adlandırdığı çeviklik ve yanıt verme özelliklerini oluşturuyor.

Yedekler

Yedekleme, uygulamanın ve işletim sisteminin tutarlı durumunu oluşturan ve bu durumu korumak üzere verilerin farklı bir konuma kopyalanmasını içeren bir işlemdir. Yedekleme sayesinde, bir arıza durumunda veya orijinallerinin kaybedilmesi halinde dosya, uygulama, dosya sistemi ya da diğer kaynakların ek kopyalarına ve birden farklı sürümüne sahip olursunuz.

Veeam, kritik veri ve uygulamalarınızı korumak için 3-2-1 Kuralını uygulamanızı önerir. Bu kurala göre verilerinizin en az üç kopyasının olması, iki farklı medya türünde depolanması ve kopyalardan birinin de birincil veri merkezinizin dışında depolanması gerekir. Doğru yapıldığında, yedekleme işlemleri yedeklerin etkin performans ve alan tüketimi ile aylarca ve yıllarca uzun süreli korunmasını sağlar.

Depolama snapshot’ları

Snapshot’lar veri ve sistemleri korumak için sıkça kullanılan bir yöntemdir. Yedeklemeyle karşılaştırıldığında, oluşturmak için gerekli veri trafiğini ve yükü en aza indirir. Bilgisayar sistemlerinde, depolama snapshot’ı sistemin belirli bir zamandaki durumunu ifade eder. Bunu, belirli bir anı yakalayan bir fotoğraf olarak düşünebilirsiniz. Depolama snapshot’ı da buna benzer bir mantıkla işler: Verilerinizin belirli bir andaki görüntü seviyesinde olan görünümüdür.

Depolama snapshot’ı oluşturulduğunda varsayılan olarak alan kaplamaz. Yalnızca izleme amaçlı olarak ve işaretçilere dayanan değişiklikleri kaydetmek için kullanılan yakalanan verilerle ilgili bilgiler içeren meta verilerin bir kopyasıdır. Depolama snapshot’ları anında oluşturulur, bu da saniyeler içinde oluşturuldukları anlamına gelir. Bundan dolayı RPO’ların dakikalar içinde gerçekleştirilmesini sağlamak üzere sıkça kullanılan bir yöntemdir.

Depolama snapshot’ı ile yedekleme arasındaki farklardan biri de snapshot’ın orijinal veri ile aynı konuma kaydedilmesidir. Bu nedenle, tamamen kaynağın güvenilirliğine bağlıdır. Bir felaket durumunda ya da kaynak verilerin zarar görmesi halinde depolama snapshot’ının kaybolacağı veya erişilemez hale geleceği anlamına gelir. Kaynağın kaybedilmesi durumunda geri yükleme mümkün değildir. Buna ek olarak snapshot’lar bozulma ya da geri yükleme özelliklerini kontrol edecek herhangi bir araca sahip değildir.

Depolama snapshot’ları ve yedekleme: Güçlü bir birleşim

Depolama snapshot’ları yedekleme sürelerini önemli ölçüde azaltır ve sistem bir snapshot ile kolaylıkla geri yüklenebileceği için çok sayıda güncelleme yaptığınız durumlarda son derece kullanışlıdır.

Buna karşın Sürekli Çalışırlık Açığının kapanması için depolama snapshot’ları tek başına eksiksiz bir yanıt sağlamaz. Verilerin bozulması ya da depolama sisteminde bir hata olması durumunda depolama snapshot’larının ikincil bir depolama sistemine kopyalanması bile sorunların çözülmesine yardımcı olmayacaktır. Buna ek olarak yöneticilerin birincil depolama üzerinde bir snapshot’ı silmesini engelleyecek önlemler yoktur. Böyle bir durum bir sonraki replikasyonda ikincil depolamada silme işlemlerinin tetiklenmesine yol açabilir. Bunun yanı sıra, çoğu durumda sınırlı sayıda depolama snapshot’ı oluşturup kaydedebilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda, depolama snapshot’ları ile yedeklemenin güçlü yanlarının birbirini nasıl tamamladığı gösterilmektedir:

  Yedekleme Snapshot
Daha iyi RPO
Daha iyi RTO
Tutarlı yedekler ✓*
Bozulma/Hata kontrolü
Anında oluşturulur
Üretime etkisi olmaz
Yüksek depolama verimliliği
İş yeri dışında harici medyaya kopyalama  ✓
Veri kaynağından bağımsız
Uzun süreli bekletme
İnsan kaynaklı hataları ortadan kaldırır  ✓

* uygulama entegrasyonları ile

Normalde saatler, günler, hatta bazı durumlarda haftalar sürecek RPO ve RTO’ların dakikalar içinde tamamlanması için en uygun BT yaklaşımı depolama snapshot’ları ile yedeklerin birlikte kullanılmasıdır.

Veeam ve depolama snapshot’ları

Veeam Availability Suite v9 aşağıdaki sağlayıcılardan aldığınız sanallaştırma ve modern depolama yatırımınızın değerini katlaması için depolama snapshot’ı işlemlerinden yararlanır:

Söz konusu entegrasyonlar snapshot oluşturulmadan önce işletim sistemi ve uygulamaların tutarlı bir durumda olmasını sağlamak üzere istenilen bir takvim içinde uygulama ile tutarlı snapshot’ları düzenler. Bunlar, Depolama Snapshot’ları için Veeam Explorer ya da Anında Sanal Makine Kurtarma gibi araçlarla doğrudan snapshot’lardan geri yükleme gerçekleştirmek ve üretim ortamınızın performansı üzerindeki etkisini azaltmak için Veeam Depolama Snapshot’larından Yedekleme için kullanılabilir. Veeam Depolama Snapshot’ları için On-Demand Sandbox (İsteğe Bağlı Korumalı Alan) ayrıca Virtual Lab ortamı oluşturmak üzere snapshot’lardan yararlanmanızı sağlar.

Son derece düşük RPO ve üretim sisteminize minimum etkiyle kısa vadeli veri korumasının uygulanmasını sağlayan depolama snapshot’ları, Veeam Backup & Replication gibi bir çözümle klasik veri koruma yaklaşımlarını önemli ölçüde tamamlar. Depolama snapshot’larının sağladığı önemli avantajlara rağmen üretim verilerinizi depolama snapshot’larının kullanıldığı tek bir arıza alanından dışarı taşımanız ve harici (bağımsız) bir depolama sistemine yazmanız gerektiğini unutmayın.

Birincil verilerin silinmesi veya kullanılamaz hale gelmesi durumunda bile bu yedekleri felaket kurtarma işlemi için uzun vadeli olarak saklayabilirsiniz. Bu yedekler aynı zamanda 3-2-1 Kuralı’nın gereksinimlerini karşılamak üzere kopyaların buluta ya da ikincil bir veri merkezine gönderilmesi için etkin bir kaynak görevi görecektir.
The 3-2-1 Rule

Veeam’in 3-2-1 Kuralı’na göre verilerinizin en az üç kopyası olmalı, bu kopyalar iki farklı türde medya üzerinde olmalı ve bir kopyası iş yeri dışında tutulmalıdır.

Modern depolama ve sanallaştırmanın yedekleme ve replikasyon ile bir araya getirilmesi, her türlü ölçekteki kuruluşlarda çalışan BT profesyonellerinin gece uykularını kaçıran modası geçmiş yedekleme çözümlerinin çok ötesinde Kesintisiz Çalışırlık özellikleri sağlar. Bu teknolojilerin birlikte kullanılması bugünün modern veri merkezlerinin sürekli değişen kurumsal gereksinimlerini karşılamak için önemli bir adımdır.

Snapshot’lar ve yedekler BT ekibinizin kurumunuza güç katan hizmetleri sağlaması ve korumasında ne gibi değişikliklere yol açtı?

İlgili bilgiler:

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
YENI
V11A

Elimina la perdita di dati
Elimina il ransomware

1 Numaralı Yedekleme ve Kurtarma