Veeam V11 Lisanslama: Yenilikler

Veeam Backup & Replication v11‘in birçok özellik ve geliştirmeyle daha da büyüdüğünü ve platformun kritik iş yüklerinizi daha fazla korumak için genişlemeye devam ettiğini biliyorsunuz, yepyeni avantajları sizlerle paylaşmak için heyecanlıyız. V11’in bu sürümünün avantajları arasında eksiksiz koruma, daha güçlü güvenlik önlemleri, Sürekli Veri Koruma (CDP), daha gelişmiş buluta taşınabilirlik ve AWS ile Microsoft Azure’da buluta özgü yedekleme seçenekleri ve çok daha fazlası yer alıyor. Bu son derece etkileyici olanaklar, geri bildiriminizi dikkate alan ve Basit, Esnek ve Güvenilir yeniliklerle yanıt veren Ar-Ge ekibimizin neler yapabildiğini ortaya koyuyor.

Bu blog’u okuyanların lisanslama dünyasında atılacak bir sonraki adımı merak ettiğini düşünüyorum. 2019 yılında taşınabilir Veeam Evrensel Lisansını (VUL) kullanıma sunarak oldukça radikal değişiklikler yaptık ve takip eden iki yıl boyunca tüm iş yüklerinde ve tüm ortamlarda Veeam Backup & Replication ve Veeam ONE’ın en güncel yetenekleri ile birlikte bunu tercih edilen lisans seçeneği olarak pekiştirmek için çalıştık. Bu dönüşüm yolculuğunda bize destek verdiğiniz için teşekkür ederiz. VUL’in olumlu karşılanması ve Yedekleme için 2020 Magic Quadrant‘ta övgüyle söz edilmesi bizi memnun etti. Bunun yanı sıra V11 ile ilgili önemli bir haberi sizinle paylaşacağım… Hazır mısınız? YENİ HABER YOK Yani önemli değişiklikler yok. Lisans ilkesinde değişiklik yok. Lisans dosyasında değişiklik yok. Aslında paylaşmak istediğimiz bazı haberler var. Merak etmeyin hepsi güzel haberler; daha fazla beklemeden başlayalım.

V11 ile ilgili bilmeniz gerekenler neler?

V11 ile ilgili iyi bir haber; çoğunuzun yeni bir lisans dosyası alması gerekmeyecek. Bu daha önceki önemli sürümlerde gerekiyordu ancak V10 ile kullanılmaya başlanan yeni lisans dosyası ile artık gerekli değil. Böylece mevcut lisans dosyanızla V11’i yükleyebilir veya V11’e yükseltme yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra daha önceki sürümlerden V11’e yükseltme yapıyorsanız kurulum programı lisans dosyasını otomatik olarak indirmeyi önerecek.

VUL hiç olmadığı kadar fazla özellikle geliyor

VUL; şirket içinde, genel bulutta ve hibrit ile çoklu bulut ortamlarında kullanmak üzere taşınabilir lisans seçeneği ile Veeam Backup & Replication ile Veeam Availability Suite’in sağladığı tüm mevcut özellikleri korumaya devam ediyor. Buna aşağıdaki iş yükleri için koruma özelliği dahil:

  • VMware vSphere, Microsoft Hyper-V ve Nutanix AHV olmak üzere desteklenen tüm hipervizörler
  • Microsoft Windows, Linux, Mac, Oracle Solaris ve IBM AIX olmak üzere desteklenen tüm işletim sistemleri
  • AWS ve Microsoft Azure gibi buluta özgü iş yükleri
  • Kurumsal uygulamalar SAP HANA ve Oracle (AIX için dahil)
  • NAS dosya paylaşımı ve yapısal olmayan veri koruma

Bununla birlikte VUL veya soket bazlı lisanslamanın Enterprise Plus sürümünü gerektiren bazı YENİ V11 özellikleri mevcut:

  • VMware vSphere sanal makineleri için Sürekli Veri Koruma
  • Amazon S3 Glacier ve Azure Blob Depolama Arşiv Katmanına arşivleme

Buluta özgü AWS ve Azure koruması

Veeam olarak uzun süredir buluta odaklanıyoruz. Yedeklerinizi düşük maliyetli ve sonsuz kapasiteli bulut nesne depolamaya taşımayı istiyorsanız, uzun süreli yedeklerinizi soğuk depolama seçeneklerine arşivlemeyi düşünüyorsanız veya buluta felaket kurtarma planı oluşturmak istiyorsanız Veeam yardımcı olabilir. VUL lisansı ile gelen en güncel YENİ yetenekler arasında Veeam Backup for AWS v3 ile AWS’de yer alan buluta özgü iş yüklerinizin yedeklenmesi ve kurtarılmasını yönetme olanağı yer alıyor. Buna ek olarak artık YENİ Veeam Backup for Microsoft Azure v2 ile aynı yetenekleri Microsoft Azure’da da kullanabileceksiniz. Bu entegrasyonlar AWS EC2 instance’larının korunmasını sağlıyor. Dahası, Temmuz ayından bu yana V10 ile birlikte kullanıma sunuldu ve en güncel yetenekler ise Microsoft Azure v2’ye yönelik entegrasyonu içeriyor. Evet, artık buluta özgü AWS ve Azure iş yüklerinizi de VUL’la koruyabilirsiniz! Buluta özgü iş yüklerinizi koruma altına almayı hemen denemek istiyor musunuz?

İki kat NAS, iki kat eğlence!

Çoğu NAS kullanıcısını sevindirecek bir haber daha paylaşalım. 2020 NAS yedekleme satışlarımızda sunduğumuz standart indirim oranlarını inceledikten sonra VUL tabanlı NAS yedekleme lisanslarında önemli oranda tasarruf sağlayacak değişiklikler yapıyoruz. V11’e yükseltme yaptıktan sonra her VUL lisansı derhal 250 GB yerine 500 GB yapısal olmayan NAS verileri korumaya başlayacak; yani aynı sayıda lisansla iki kat daha fazla veri korunacak. Bu durum NAS yedeklemeyi hiç olmadığı kadar uygun maliyetli bir seçenek haline getiriyor. Tüm paylaşımların ilk 250 GB’ının ücretsiz olduğu Veeam Backup & Replication 10a’daki değişiklik ne olacak? Bu değişiklik hâlâ geçerli ancak bu da 500 GB’a yükseltildi. Böylece en önemli dosyalarınızı imaj seviyesinde yedeklerle korunan sunuculardaki formattan farklı bir formatta herhangi bir ek ücret ödemeden yedekleyebileceksiniz.

Veeam CDP. Tek. Kuruş. Fazla. Para. Ödemeden.

CDP’nin bir süredir büyük merakla beklenen özelliklerden biri olduğunu duymuşsunuzdur. Belki de felaket kurtarma stratejiniz için farklı CDP çözümlerini incelediniz. Bu çözümlerin muazzam maliyetli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle çoğu müşteri yedekleme veya CDP seçeneklerinden birini tercih ediyor ancak bu fiyat seviyelerinde her iki seçeneğe sahip olmak pek gerçekçi görünmüyor. CDP’nin müşterilere herhangi bir ek ücret talep edilmeden sunulacağını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz! Başka bir şey satın almanız gerekmiyor. Başka bir lisansa ihtiyacınız yok. Yedekleme veya CDP arasında seçim yapmanız gerekmiyor. Veeam, 400.000’den fazla aktif müşterinin halihazırda sahip olduğu ürünle size bu iki özelliği birden sunuyor. Sanal veya fiziksel proksi seçenekleri, güvenilir asenkron replikasyon ile sağlanan ve fiziksel mesafe ile sınırlandırılmayan Veeam’in CDP’si 1. Katman iş yükü felaket kurtarma stratejiniz için ideal çözümü sunuyor.

Felaket kurtarma orkestrasyonu

Konu felaket kurtarmadan açılmışken; Veeam Backup & Replication’ın CDP yetenekleri, site kurtarma ile test stratejinizi otomatik hale getirmek üzere Veeam ONE izleme ve Veeam Disaster Recovery Orchestrator‘a kadar genişletildi. Veeam Disaster Recovery Orchestrator nedir diye sorabilirsiniz. CDP’nin felaket kurtarma ile ilgili sağladığı avantajlardan yararlanabilmek adına güvenilir Veeam Availability Orchestrator’ı bu v4 sürümünde Veeam Disaster Recovery Orchestrator olarak yeniden adlandırdık. Aynı özellikler ve işlemler olduğu gibi korunuyor, sadece adı değişti. Bu ürünün v4 sürümünde koruma, izleme ve orkestrasyon olmak üzere tam felaket kurtarma özellikleri sağlamak üzere CDP replikalarını da organize etme yeteneğini ekledik. DR Orchestrator v4, 10’lu paketler halinde satın alınan ve ortamınızdaki VUL lisansı sayısına eşdeğer olan DR Paketi ile lisanslanıyor.

VUL: Abonelikten daha fazlası

Son olarak Temmuz 2020’de gerçekleştirilen ve çoğu müşterinin bilmiyor olabileceği ancak çoğu müşteri için büyük önem taşıyan bir değişikliği tekrar vurgulamak istiyorum. Esnek, taşınabilir VUL lisansı ilk olarak 2019 yılında sadece abonelik sistemiyle sunulmuş olmasına karşın geri bildirimlerinizi dinledik ve bütçe ile ilgili nedenlerden ötürü bazı müşterilerimizin sadece kalıcı işlem olarak kullanabileceğini fark ettik. Bu nedenle VUL’un abonelik seçeneğinin yanında kalıcı işlem olarak da kullanılabildiğini hatırlatmak istiyoruz. Ortamınıza uygun seçeneği siz seçeceksiniz. Aynı özellikleri, işlevleri ve taşınabilirliği sunan kalıcı VUL kalıcı sermaye maliyeti modeli ve halihazırda aşina olduğunuz yıllık devam eden bakım ve destek yapısı ile uygun bir fiyatla sunuluyor.

Özet

V11 heyecan verici! İş yüklerinizi hibrit ve çoklu bulut ortamlarında fidye yazılımlara ve felaketlere karşı korumanıza yardımcı olurken bunu güvenilir bir şekilde gerçekleştiriyor. DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜNÜZE bugün ve yarın hazır olmanın en iyi yolu, VUL lisansı. Bulut, sanal ve fiziksel iş yüklerinizle ilgili ihtiyaçlarınız için en yeni ve en güçlü veri koruma yetenekleri için V11’e yükseltin.

Yazının başında V11’e Azure’a özel yedekleme ve kurtarmanın dahil edildiğini belirttik (AWS’ye özgü özellikler V10’da gelmişti). Halihazırda bir Veeam Backup & Replication, Veeam Availability Suite veya Veeam Backup Essentials müşterisiyseniz AWS veya Azure iş yüklerinizi yerel olarak korumanız için size ÜCRETSİZ 25 VUL veriyoruz. Dahası, teklifi daha da çekici kılmak için tercih ettiğiniz bulutta kullanmak üzere 250 Dolarlık kredi veriyoruz. Teklifin ayrıntılarını incelemek için buraya göz atın ve AWS ile Azure iş yüklerini ÜCRETSİZ yerel olarak korumaya başlamak için kaydolun!

Henüz VUL lisansı kullanmıyor musunuz? Şanslısınız; Denemeniz için size ücretsiz VUL lisansları sunuyoruz. V11 deneyiminizden sonuna kadar faydalanabilmek için sorularınızı Sözleşme yenileme bölümüne yöneltin.

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
Free trial