Veeam olarak geçen hafta, veri koruma ile ilgili en büyük bağımsız araştırma raporu olduğuna inandığımız çalışmamızı yayınladık. Bu önemli bir iddia. Çoğu analistin raporlarında genellikle 200 ila 400 bağımsız katılımcı ile görüştüğünü görebilirsiniz. Genelde tercih edilen katılımcı sayısı ise 300’dür. Büyük raporlar 600-800, belki de 1.000 kişinin ankete katılımıyla gerçekleştirilir. Veeam, üçüncü taraf bir araştırma firması aracılığıyla 3.000’den fazla Karar Verme Yetkisine Sahip BT Uzmanı ile bir anket yürüttü. Dünyanın dört bir yanındaki 28 ülkeden seçilen ve çoğu 1.000’den fazla çalışanı bulunan kuruluşlarda çalışan bu kişiler, kuruluşlarının veri koruma stratejilerinde önemli rol oynuyordu.

Bir eğilimi anlamak için istatistiksel olarak 3.000 katılımcıya ihtiyacınız var mı? HAYIR, yok. Ancak…

  • Kuzey Amerika’dan Avustralya’ya, Avustralya’dan Almanya’ya dünyanın dört bir yanında karşılaşılan zorlukları ve farklı itici güçleri anlamak, bunları ülkeye ve bölgeye göre değerlendirmek istiyorsanız 3.000 katılımcıya ihtiyaç duyarsınız. Veeam ekiplerimiz ve iş ortaklarımızın hizmet verdiği ülkeleri 28 farklı bölge olarak değerlendirdik. Bu bölgelerin sonuçlarını inceleyerek kendi bölgenizde veri korumaya yön veren unsurları anlayabilirsiniz.
  • Dikey endüstrilere göre gruplandırma yapabilmek için de 3.000 katılımcıya ihtiyaç duyarsınız. Böylece sağlık kuruluşlarını etkileyen unsurlarla finans veya kamu kuruluşlarını etkileyenleri karşılaştırabilirsiniz. Çoğu kuruluş ve sektör COVID’in yol açtığı zorlu süreçte buluttan farklı şekilde yararlandı. Bu da veri koruma stratejilerini etkiledi. Anketimize 259 sağlık kurumu katıldı. Bu bile tek başına “2021’de Sağlık Sektöründe Veri Koruma Eğilimleri” adlı bir çalışma yapmak, hatta bu çalışmayı istatistiksel olarak belirleyici kılmak için yeterli. Gerisini siz düşünün!

Veriler farklı şekillerde değerlendirilebilir. Nereden bakarsanız bakın, Veeam’in odağında müşterilerin hedeflerini ve hedeflerine ne kadar kısa sürede ulaşmak istediklerini anlamak olduğunu görebilirsiniz. Hedefimiz müşterilerimizi yedekleme hedeflerine ulaştırmak ve hem bu yolculuk boyunca hem de hedeflerine ulaştıklarında yanlarında olmak. Veri koruma sağlayıcı ortamında dört kategori olduğu söylenebilir:

  • Geleneksel veri merkezi tabanlı sağlayıcılar
  • Uygulama form faktörlerindeki benzersiz aktörler
  • Kimsenin dikkatini çekemeyen küçük şirketler
  • Veeam

Çalışmamızın ölçeğini vurgulamak adına belirtmeden geçmeyelim; bu ankete, bazı benzersiz aktörlerin ve küçük şirketlerin toplam müşterilerinden daha fazla kişi katıldı.

Veeam olarak, fiziksel veri merkezi dünyasına sanal makine yedekleme fikrini tanıttığımız günden beri BT pazarına hareket katmak ve veri korumada inovasyona öncülük etmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Piyasadaki beş bulut merkezli çözümümüz (Office 365’e, Azure’a, AWS’ye, GCP’ye ve Kubernetes’e özgü) ve üzerinde çalıştığımız çok daha fazla çözümle pazara öncülük ediyoruz. Konumumuzu korumamızın sırrı ise piyasayı anlamamızdan, bu doğrultuda her ölçekte stratejik araştırmalar yapmamızdan geçiyor. Veeam’in 3 yıl önce her biri veri koruma pazarında 30 yıllık deneyime sahip iki sektör analistini CTO Veeam Ofisine almasının nedenlerinden biri de budur. Birçok projede olduğu gibi bu projede de her gün “Yedeklemede Gartner MQ’nun BabasıDave Russell (@BackupDave) ile çalışmış olmaktan onur duyuyorum.

Veri sayfanız veya webinar’ınız için pazarlama grafiği oluştururken 3.000 anket katılımcısına ihtiyacınız var mı? Hayır. Ama Veeam’in araştırma yapmasının nedeni bu değil. Veeam, verilerinize istediğiniz yerde güvenilir koruma ve kurtarılabilirlik sağlamak adına BT açısından hangi noktada olduğunuzu inceliyor.

2021’in 1. çeyreğinin sonunda, mevcut ve ileri nesil BT platformları için veri koruma stratejilerinde söz sahibi olan 5.500’den farklı taraftan veri toplamış olacağız. 2021’in sonunda ise 10.000 kadar BT Uzmanı ile Karar Verme Yetkisine Sahip BT Uzmanının, veri koruma yöntemlerini etkileyen unsurlar hakkındaki bağımsız ve tarafsız görüşlerini paylaşabileceğiz. BT stratejileriniz, kendi stratejimizi belirlememizde bize yön veriyor. Hedeflerinize ulaşmanız için veri koruma ve veri yönetiminin gelişmesi adına hem yenilikçi teknolojilerde sektör lideri hem de sektörün kanaat önderiyiz.

Henüz göz atmadıysanız lütfen 2021 Veeam Veri Koruma Eğilimleri Raporunu inceleyin.

Ayrıca LinkedIn’de #dataprotectionreport etiketiyle Industry Insights canlı yayınlarımıza göz atmayı da unutmayın.

Her zaman olduğu gibi beni @JBuff etiketiyle bulabilirsiniz. Her zaman yardıma hazırız.

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
YENI
V12

Elimina la perdita di dati
Elimina il ransomware

1 Numaralı Yedekleme ve Kurtarma