Veeam sanallaştırılmış ortamlar için aracısız yedekleme çözümleri alanında sektör lideri adını duyurmuş olsa da, sürekli olarak sanallaştırılmamış sistemlerin yedeklenmesi konusunu da ele almamız isteniyor. Bu yöndeki talepleri karşılamak ve bu büyüme fırsatını değerlendirmek için, Microsoft Windows için Veeam Agent (daha önce Veeam Endpoint Backup FREE olarak biliniyordu) ürününü kullanıma sunmaya karar verdik. Yakında kullanıma sunulacak olan Microsoft Windows için Veeam Agent, en çok talep edilen özelliklerin birçoğuna sahip! Linux sistemleri ile ilgili talepler de alıyorduk. Duyurusunu yaptığımız ve beta sürümünü kullanıma sunduğumuz Linux için Veeam Agent, bu talebi karşılamayı amaçlıyor.

Şimdi ise, Linux için Veeam Agent’ın kullanıma sunulduğunu duyurmanın heyecanını yaşıyoruz!

Ürünü derinlemesine ele almadan önce, aracısız yedekleme ile ilgilenen bir şirket olan Veeam’in aracı temelli ürünlerle ilgilenmeye başlamasına yol açan nedenleri ele almak istiyoruz. Bildiğiniz üzere, donanım bağımlılıkları, sunucular üzerindeki ağır yükler veya diğer nedenlerden dolayı tüm iş yüklerinin sanallaştırılması mümkün değildir. Bunun yanında, genel bulutta yer alan ve etkileşime geçilmesi için bir aracı gerektiren Linux makineleri de dikkate almamız gerekiyor.

Kısacası, sanallaştırılmış ortamlar için aracısız yedekleme daha iyi bir seçenek olabilir ama söz konusu fiziksel sunucular olduğunda, aracılar tercih edilir.

Linux için Veeam Agent nedir?

Linux için Veeam Agent; iş istasyonları, sunucular ve genel bulutta yer alan makineler gibi fiziksel Linux sistemlerini yedekleyen bir araçtır. Bu araç, tıpkı Veeam Backup & Replication ve Microsoft Windows için Veeam Agent’ta da olduğu gibi VBK biçiminde depolanan görüntü tabanlı yedekler oluşturur. Linux için Veeam Agent, kendi snapshot ve değişen blok takibi (CBT) sürücülerine sahip olduğu için yeniden taramaya gerek kalmadan artımlı yedeklemeler oluşturmaya imkan tanır.

Linux için Veeam Agent gereksinimleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • CPU: x86/x64
 • Kernel: 2.6.32 veya üstü
 • OS: Aşağıdaki sistemlerin 32 ve 64 bit sürümleri:
  • Debian 6.x-8.x
  • Ubuntu 10.04-16.10
  • RHEL/CentOS/Oracle Linux 6.x-7.x
  • Fedora 23, 24
  • openSUSE 11.3-13.x, Leap 42.1
  • SLES 11 SP2 – 12

Yükleme işlemi beta sürümünden bu yana çok daha kolaylaştı. Artık paketleri manuel yüklemek gerekmiyor! Linux için Veeam Agent’ı artık Veeam Havuzu aracılığıyla yükleyebilirsiniz. Yükleme işlemi ile ilgili diğer talimatlar için sürüm notlarına göz atın.

Ürünü yükledikten sonra iki farklı şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz: Adım adım sihirbazını veya komut satırını kullanarak.

Kullanıcı arayüzü aracılığıyla yedekleyerek

Kullanıcı arayüzü sihirbazını başlatmak için kabuğu açıp şunu yazmanız yeterlidir:

$ veeam

Daha önce Microsoft Windows için Veeam Agent kullandıysanız yedekleme oluşturma süreci size yabancı gelmeyecektir:

 • Yedekleme modu: Tam, birim düzeyi veya dosya düzeyi
 • Yedekleme havuzu: Yerel disk, paylaşılan klasör veya Veeam Backup & Replication havuzu (9.5 Update 1 gerektirir)
 • Zamanlama ve geri yükleme noktası sayısı

Veeam Agent for Linux

Komut satırları aracılığıyla yedekleme

Yedeklemeleri daha esnek bir şekilde kontrol etmek isteyen kullanıcılar, dağıtım ve yedeklemeleri otomatik hale getirmek için kendi komut dosyalarını oluşturmalarını sağlayan komut satırlarından yararlanabilir.

Bu durumda komut satırı şu şekilde olacaktır:

# veeamconfig

Veeam Agent for Linux

Burada yedekleme işi oluşturmak için şu komutu kullanın:

# veeamconfig job create

Ardından işin parametrelerini ekleyin.

Veeam Agent for Linux

Ekran görüntülerinde de gördüğünüz üzere, kullanıcı arayüzünde bulunmayan compressionLevel ve blockSize gibi parametreler belirleyebilirsiniz. Bunun yanında, tutarlı veritabanı sunucu yedeklemeleri almanızı sağlayacak olan dondurma öncesi ve çözme sonrası komut dosyaları belirleyebilirsiniz.

Yedeklerinizi depolamak için bir Veeam Backup & Replication sunucusundan yararlanmaya karar vermeniz halinde, hepsini Agents (Aracılar) adı verilen sekmede görebilirsiniz.

Veeam Agent for Linux

Geri Yükleme

Dosya düzeyinde geri yükleme yapmanız gerekirse Linux için Veeam Agent kullanıcı arayüzünü başlatıp Recover Files (Dosyaları Kurtar) komutunu seçmeniz yeterlidir. Yedeklemeniz dizin olarak bağlanacağı için dosyalarınızı almak üzere istediğiniz dosya yöneticisini kullanabilirsiniz.

Linux için Veeam Agent ile birlikte, tam, birim düzeyinde veya tek bir dosya düzeyinde geri yükleme işlemleri için önyükleme yapmak üzere kullanabileceğiniz kurtarma medyası da gelir.

Veeam Agent for Linux

Linux için Veeam Agent sürümleri

Linux için Veeam Agent’ın üç farklı sürümü bulunmaktadır: Free, Workstation ve Server.

Free

Linux için yedekleme aracısının Free sürümü ile birlikte, yedekleme ve geri yüklemenin her düzeyinde (hem kullanıcı arayüzü hem de komut satırı üzerinden) snapshot’lar ve CBT gibi temel özelliklerden ve Veeam Backup & Replication entegrasyonundan yararlanabileceksiniz. Evde veya kritik öneme sahip olmayan bazı sistemlerde kullanmak için idealdir.

Workstation

Workstation sürümünü farklı kılan, ücretsiz sürümle gelen özelliklerin yanında 7.24.365 kurumsal düzeyde destek sunuluyor olmasıdır.

Server

Server sürümü, en gelişmiş sürümdür.  Uygulama işleme için dondurma öncesi ve çözme sonrası komut dosyalarını içerir ve çoklu iş desteği sunar.

 Sürüm özellikleri karşılaştırma tablosu

Veeam Agent for Linux

Sonuç

Linux için Veeam Agent, şirket içindeki Linux sistemlerinizi veya genel buluttaki sistemleri korumanızı sağlar. Veeam Backup & Replication’ın yedekleme havuzlarından yararlanabiliyor olsa da bu ürünü gerektirmeden tek başına çalışan bir üründür.

Linux için Veeam Agent’ı hemen indirin!

Linux için Veeam Agent hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha önceki blog yazılarını okuyun:

Bölüm 1 — Yükleme
Bölüm 2 — Yedekleme nasıl yapılır
Bölüm 3 — Geri yükleme nasıl yapılır
Bölüm 4 — Komut satırı

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
YENI
V12

Elimina la perdita di dati
Elimina il ransomware

1 Numaralı Yedekleme ve Kurtarma