Birkaç ay önce, Veeam Endpoint Backup FREE adında yeni bir çözümün duyurusunu yaptık. Aralık ayında bu yazılımın beta versiyonunu dünya çapında piyasaya sürdük. Yazılımın beta sürümüne ilgi son derece büyüktü ve 22.000 kayıtlı kullanıcı ile 20.000’den fazla indirmeyle, sürümü çok sayıda kişi test etti.

Bugün, Veeam Endpoint Backup FREE’yi herkesin kullanımı için piyasaya sürdüğümüzü açıklamaktan gurur duyuyoruz.

Çözüm

Veeam Endpoint Backup FREE, Windows uç noktalarını korumanıza yardımcı olan ve bağımsız olarak kullanılabilen bir çözümdür. Fiziksel makineler (uç noktalar) için bir veri koruma ve felaket kurtarma çözümüdür. Bir uç noktanın tamamını, belirli birimleri veya farklı dosyaları korumak, Veeam Endpoint Backup FREE ile yapabilecekleriniz arasındadır. Ancak her zamanki gibi, verilerinizi korumak önemli olsa da, esas mühim olan geri yükleme ve kurtarma olanaklarıdır!

Veeam Endpoint Backup FREE, Microsoft Windows 7 SP1 veya üzeri ve Microsoft Windows Server 2008 R2 SP1 veya üzeri (Windows 8.1 ve Windows 2012 R2’ye kadar olan) sürümleri desteklemektedir.

Peki ya en iyi tarafı? Tamamen ücretsizdir!

Yedekleme

Veeam Endpoint Backup FREE, yedekleri Veeam Backup & Replication kullanıcılarının alışık olduğu VBK formatında saklayan, görüntü seviyesinde bir yedekleme aracıdır. Ancak bu programı benzersiz yapan, değişen blok takibi (CBT) dosya sistemi sürücüsüne ihtiyaç duymadan sonsuz artımlı yedekleme yapabilmesidir. Bu, potansiyel olarak, çakışan çok sayıda üçüncü parti yazılımı bulunan tipik uç noktaların istikrarına gerçekten yardımcı olurken, harika bir artımlı yedekleme performansı gösterir.

Veeam Endpoint Backup FREE’de iki yedekleme tipi vardır. Birim seviyesinde (bu, uç noktanın tamamı veya seçili birimler olabilir) ve dosya seviyesinde yedekleme. Birim seviyesinde yedekleme, belirlenen birimlerdeki tüm veri veya içeriği korur ve genellikle aynı verileri dosya seviyesinde yedeklemeden daha hızlıdır. Dosya seviyesinde yedekleme ise, size yedeklemek üzere farklı dosya ve klasörleri seçme olanağı tanır ve dışlama veya içerme için dosya maskeleri ekleme olanağını içerir. Hangi seçeneği seçerseniz seçin, elde edeceğiniz yedek, korumak üzere seçtiğiniz veriyi içeren bir görüntü formunda olacaktır.

exclusions

Yedeklerinizi, çıkarılabilir depolama cihazları, ağ paylaşımları veya bir Veeam yedekleme havuzu gibi farklı tipteki konumlara kaydedebilirsiniz. NOT: Bu seçenek için Veeam Backup & Replication v8 Update 2’ye ihtiyacınız olacak.

StorageOptions

Yedekleme politikanızı sihirbaz aracılığıyla konfigüre ederken belirleyebileceğiniz birkaç ayar daha bulunmaktadır. Önemli öğelerden biri, geri yükleme noktalarınızı ne kadar uzun süre muhafaza etmek istediğinizdir. NOT: Bu sihirbaz, geri yükleme noktalarınızı seçtiğiniz sayıda gün boyunca saklayacaktır, ancak bu günlere yalnızca bilgisayarınızın açık olduğu günler dahildir. Bu, 5 geri yükleme noktası muhafaza etmeye karar verip tatile çıktığınız için bilgisayarınızı 10 günlüğüne kapatırsanız, 5 günden daha eski olduğu için önceki geri yükleme noktalarınızın silinmeyeceği anlamına gelir. Planlamanıza ve bilgisayarınızın açılıp açılmadığına bağlı olarak, her zaman 5 günlük kurtarma noktasına sahip olacaksınız, ancak bu kurtarma noktaları 5’ten çok daha fazla olabilir!

Hazır bahsi geçmişken, planlama son derece esnektir. Öncelikle, günlük yedeklemeyi destekliyoruz (isterseniz bu yedeği oluşturmak için bilgisayarınızı uyandırabilir ve tekrar uyutabilir veya kapatabiliriz). Bunun yanı sıra, Veeam Endpoint Backup, bilgisayarın kilitli olması, kullanıcı oturumunun kapatılmış olması veya yedekleme deposu ile bağlantı kurulması gibi belirli olaylarda yedekleme yapma gibi benzersiz bir özelliğe sahiptir. Bilgisayarın kilitlenmesi gibi bazı tetiklemelerin saatte birkaç kere gerçekleşmesi mümkün olduğundan, yedeklemenin sıklığını sınırlandırabilirsiniz.

schedule

Konfigürasyondan sonraki ilk yedeklemeniz tam, diğer her iki yedeklemeden biri de (bağımsız tam yedekleme seçeneğini özel bir yedekleme yapmak için kullanmadığınız sürece) artımlı olacaktır.

Her şey Geri Yükleme üzerinedir

Veeam Endpoint Backup FREE, çok çeşitli parçalı geri yükleme seçeneğini desteklemektedir. Öncelikle, birim veya dosya seviyesinde geri yükleme yapabilirsiniz. Lütfen, birim seviyesinde yedekleme gerçekleştirdiğinizde bile, her zaman dosya seviyesinde geri yükleme yapabileceğinizi, ANCAK dosya seviyesinde yedeklemeyi seçtiğinizde birim seviyesinde geri yükleme yapamayacağınızı unutmayın.

Birim seviyesinde yedekleme, bir birimin tamamını aynı veya yeni bir konuma geri yüklemenize olanak tanımaktadır; ancak birkaç sınırlama bulunmaktadır. Windows işletim sistemi çalışırken, sistem birimini orijinal konumuna geri yükleyemezsiniz. Bir sistem birimini veya bilgisayarın tamamını geri yüklemek için, öncelikle kurtarma ortamına önyükleme yapmanız gerekecektir (devamını okuyun).

Dosya seviyesinde geri yükleme, dosyalarınızı kolayca geri yükleyebilmeniz için yedeklemeyi başlatıp yerleşik Veeam Yedekleme Tarayıcısını çalıştıracaktır.

Bunun yanı sıra, Veeam Backup & Replication ile entegrasyon, daha da çok sayıda geri yükleme seçeneği sunar:

  • Yedeğinizdeki fiziksel disklerin içeriğinden VMDK, VHD ve VHDX disk dosyalarını dışa aktarabilirsiniz.
  • Bir sunucuyu yedeklerken, Microsoft Active Directory, Exchange, SharePoint ve SQL Server için Veeam Explorer ile yedekleme dosyalarından uygulama öğelerini bile geri yükleyebilirsiniz

Peki ya özellikle benzer olmayan donanıma Tam Kurtarma (BMR)? Evet, bunu da önemli bir bileşenin yardımıyla başarabiliyoruz:

Veeam Kurtarma Medyası

İster belirli birimleri, ister bilgisayarınızın tamamını koruyun, kurtarma gerecinden kesinlikle faydalanacaksınız. Veeam Endpoint Backup FREE, bilgisayarınızın kurtarma görüntüsünü, USB flash sürücüleri, SD kartları, CD, DVD, BD, ISO imajları ve daha fazlası gibi farklı türde medyalarda oluşturmanıza olanak tanır.

Bunun ardından Veeam Kurtarma Medyası, bilgisayarınızın başlatılmasını, bilgisayar üzerindeki Windows RE’den DEĞİL, önyüklenebilir medya üzerinde çalışan Windows RE’den gerçekleştirebilir. Bu noktada, yedeklerinizden bir bilgisayarın tamamını veya belirli birimleri geri yükleyebilirsiniz.

Veeam Kurtarma Medyasının en etkileyici tarafı, medyayı oluştururken bilgisayarınızda kurulu olan sürücüleri kapsaması ve gerektiğinde sürücü ekleyebilmenizdir. Ağ ve depolama sürücüleri, kurtarma ortamını başlatırken otomatik olarak yüklenecektir; bu da geri yükleme sürecinin mümkün olduğunca sorunsuz olmasını sağlayacaktır. Eğer kurtarma ortamı ihtiyaç duyduğunuz sürücüleri içermiyorsa, elbette geri yükleme sırasında sürücüleri manuel olarak yükleyebilirsiniz.

Ancak Veeam Endpoint Backup FREE’nin özellikleri bununla da bitmiyor! Yerleşik Microsoft Windows araçlarıyla bilgisayar sistem görüntüsünü geri yüklemenize olanak tanımak üzere görüntü tabanlı kurtarma aracını ve gelişmiş bilgisayar yönetimi için işe yarar yardımcı programların bulunduğu bir bölümü ekledik. Bu araçlar, yerel kullanıcı hesabı şifresi yedekleme aracı veya bellek tanılama yardımcı programı gibi araçlardır.

RecoveryMedia

Destek

Bunun ücretsiz bir ürün olduğunu zaten belirttik, ancak bu, destek olmadığı anlamına gelmiyor. Veeam’in ücretsiz ürünlerinin her biri, burada okuyabileceğiniz bir ücretsiz ürün destek politikasına dahildir: http://www.veeam.com/files/veeam_software_support_policy.pdf

Bunun yanı sıra, bir sorunu bize bildirmeniz için çok basit bir süreç oluşturduk: ürünün kontrol panelinde sadece birkaç tıkla bunu yapabilirsiniz. E-posta adresinizi ilk defa kaydettikten sonra (bunu sadece bir kez yapmanız gerekmektedir), sorun bildiriminizi göndermeye başlayabilirsiniz. Sistemimiz otomatik olarak Veeam Endpoint Backup günlüklerini toplayarak, size kolaylık sağlamak üzere onları yükleyecektir.

Veeam Backup & Replication Entegrasyonu

Veeam Backup & Replication’ı kullanıyorsanız, yedekleme konumu olarak bir Veeam Backup & Replication havuzu seçebilirsiniz. Bu, bazı harika işlevleri etkinleştirecektir.

Veeam Backup & Replication sunucusu aracılığıyla, tüm gelen uç nokta yedekleme görevlerini izleyebilecek ve uç nokta görev durumlarınızla ilgili e-posta bildirimleri alabileceksiniz. Ayrıca, belirli uç nokta yedekleme görevlerini etkinleştirme veya devre dışı bırakma ya da farklı kullanıcı ve grupların karşılık gelen havuzlar için izinlerini ayarlayarak yedekleme havuzunuza erişimi yönetme gibi uç nokta görev yönetimi yetenekleri de sunuyoruz.

Veeam yedekleme havuzlarında yedekleri muhafaza etmek, veri kaybı önlemeyle ilgili bazı önemli özellikler de sağlıyor. Örneğin, bir Veeam yedekleme havuzunda depoladığınız yedeklerinizi şifreleyebilir veya Teybe Yedekleme ve Yedek Kopyalama görevleriyle uç nokta yedeklerinizi sırasıyla teybe veya iş yeri dışına gönderebilirsiniz.

Otomatik iş yeri dışı koruması istediğiniz halde kendi Felaket Kurtarma siteniz yoksa, Veeam Backup & Replication v8 U2, uç nokta yedeklerinin, seçtiğiniz bir Veeam Cloud Connect iş ortağınakopyalanmasını tam olarak destekler.

Sonuç

Veeam Endpoint Backup FREE, Windows uç noktalarının korunması için harika bir bağımsız çözümdür. Dosyaları, klasörleri, birimleri veya bilgisayarınızın tamamını, Veeam’de görmeye alışık olduğunuz güvenilirliğin aynısıyla ve rakipsiz bir fiyata (ÜCRETSİZ!) koruma olanağı sunar – bu, v1’den bu yana beta yazılımımızı test eden 10.000’den fazla kişinin inanılmaz büyüklükteki katılımı olmadan başaramayacağımız bir şeydi. (Teşekkür ederiz!)

Önümüzdeki birkaç haftada, blogumuzda bu harika çözümün farklı özellikleriyle ilgili derinlemesine bilgiler yayınlayacağız!

Çözümü indirmek için http://www.veeam.com/tr/endpoint-backup-free-download.html

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
YENI
V12

Elimina la perdita di dati
Elimina il ransomware

1 Numaralı Yedekleme ve Kurtarma