Veeam Availability Suite v9 — szereg ulepszeń dotyczących pamięci masowej!

Przygotowywany pakiet Veeam® Availability Suite™ v9 będzie zawierał szereg usprawnień i nowych funkcji, jednak niewątpliwie jednym z jego największych atutów będą ulepszenia dotyczące podstawowej pamięci masowej i pamięci na kopie zapasowe.

 

Informowaliśmy już o nowych macierzach pamięci masowej (EMC VNX/VNXe), które będą obsługiwane przez nasze mechanizmy integracji z migawkami macierzowymi. Ale to nie jedyna nowość dotycząca pamięci masowych — wręcz przeciwnie, jest ich wiele i kilka z nich omówię w tym wpisie.

 

Na pierwszą nową funkcje, o której chcemy dziś poinformować, sam długo czekałem i spodziewałem się, że zostanie wprowadzona, gdy w wersji v8 pojawił się nasz pierwszy klient NFS (jako element integracji z produktami NetApp). Przez długi czas użytkownicy systemu NFS mogli się czuć w świecie wirtualizacji jak obywatele drugiej kategorii, a fakt, że w zestawie VDDK brakowało funkcji bezpośredniego dostępu do pamięci masowej NFS, która umożliwiałaby odczyt danych podczas operacji backupu, był niewątpliwie jednym z powodów, by „zazdrościć” użytkownikom blokowej pamięci masowej. Sytuacji nie polepszały też liczne problemy związane z systemem NFS, które występowały podczas tworzenia kopii zapasowych w środowisku VMware. W wersji v9 dla systemu NFS w końcu dostępny będzie tryb podobny do trybu przetwarzania bezpośrednio przez sieć SAN (Direct SAN). Na własne potrzeby funkcję tę nazywamy Direct NFS. Dzięki niej każdy nowy serwer proxy Veeam będzie zawierać naszego nowego, ulepszonego klienta NFS, który umożliwi bezpośredni dostęp do dowolnego udziału NFS uwidocznionego w środowisku VMware vSphere. Obsługiwany będzie zarówno tradycyjny system NFS v3, jak i nowy NFS 4.1 dostępny na platformie vSphere 6. Dzięki pełnemu wglądowi w pojedyncze pliki, który umożliwia udział NFS, użytkownicy tego systemu będą mogli tworzyć kopie zapasowe i replikować maszyny wirtualne bezpośrednio z macierzy NAS, unikając potrzeby przechodzenia przez warstwę hypervisora podczas wykonywania tych operacji. Przyspieszy to tworzenie kopii zapasowych i dodatkowo odciąży środowisko produkcyjne.

 

directNFS

 

Nasza kolejna funkcja jest związana z produktami NetApp. Gdy w wersji v8 dodaliśmy obsługę macierzy pamięci masowej NetApp, jedną z ulubionych funkcji okazała się możliwość przygotowywania migawek NetApp oraz tworzenia kopii SnapMirror i SnapVault bezpośrednio z poziomu interfejsu Veeam przy użyciu naszych istniejących funkcji planowania. Jednak wykonywanie właściwych kopii zapasowych — z zapisywaniem danych poza infrastrukturą NetApp w celu zapewnienia optymalnej dostępności — było możliwe tylko w przypadku, gdy jako źródło służyła macierz podstawowa. W wersji v9 integrację z produktami NetApp uzupełnimy o nowe funkcje, które umożliwią tworzenie kopii zapasowych z systemów SnapMirror i SnapVault. Dzięki wykorzystaniu tych dwóch wyjątkowych mechanizmów użytkownicy będą mogli tworzyć migawki w oparciu o pamięć masową (w razie potrzeby również z zapewnieniem spójności aplikacji) w niewielkim stopniu wpływające na środowisko produkcyjne, replikować tak utworzone punkty przywracania do macierzy dodatkowej NetApp przy użyciu funkcji SnapMirror lub SnapVault, a następnie z tej lokalizacji dodatkowej wykonywać prawdziwe kopie zapasowe maszyn wirtualnych do odrębnej pamięci masowej. Operacje backupu nie będą mieć styczności z podstawową pamięcią masową, co pozwoli zachować jej maksymalną wydajność. Wszystkie potrzebne operacje we/wy będą wykonywane na macierzy dodatkowej, co pozwoli wykorzystać ją efektywniej, ponieważ nie będzie ona tylko pasywną lokalizacją zapisu kopii.

 

backup-from-snap

 

Skoro mowa o migawkach pamięci masowej, ostatnia z funkcji umożliwi ich jeszcze lepsze wykorzystanie. Dotychczas korzystanie z migawek pamięci masowej umożliwiała funkcja tworzenia kopii zapasowych z migawek oraz narzędzie Veeam Explorer™ dla Migawek Macierzowych — odpowiednio podczas operacji backupu i przywracania. Jednak nie są to jedyne rodzaje zadań obsługiwane w rozwiązaniach Veeam. Dobrym przykładem są chociażby nasze wirtualne laboratoria (Virtual Lab), które obecnie umożliwiają uruchamianie maszyn wirtualnych wyłącznie z plików kopii zapasowych. Wirtualne laboratorium jest istotnym elementem wielu zastosowań, ale na przykład w przypadku środowiska On-Demand Sandbox™ jego wydajność jest ograniczona. W odpowiedzi na ten problem w wersji v9 wprowadzamy środowisko On-Demand Sandbox dla migawek pamięci masowej. Dzięki wykorzystaniu migawek pamięci masowej (obecnie obsługiwane są macierze HP, NetApp i EMC w środowisku VMware vSphere) możemy kilkoma kliknięciami tworzyć w pełni odizolowane, a jednocześnie działające z pełną szybkością kopie środowiska produkcyjnego na potrzeby szybkiego i łatwego testowania oraz rozwiązywania problemów. Technologia ta ma wiele możliwych zastosowań, ale podam tylko jeden przykład: można stworzyć nowe środowisko z wieloma maszynami wirtualnymi, a następnie, korzystając z szybkich migawek pamięci masowej, dosłownie sklonować je kilkakrotnie, tworząc w ten sposób w kilka minut różne środowiska testowe dla programistów działające z pełną wydajnością we/wy? Dodam, że operację tę można wykonać bezpośrednio z poziomu macierzy pamięci masowej bez potrzeby uprzedniego wykonywania kopii zapasowej. Jestem przekonany, że każdy klient będzie mógł znaleźć własne zastosowanie tej nowej funkcji.

 

To tyle w dzisiejszej informacji na temat pamięci masowych, ale jeśli wydaje się Wam, że tym wpisem, a także poprzednim — dotyczącym integracji z macierzami pamięci masowej EMC — wyczerpałem już wszystkie ulepszenia dotyczące pamięci masowych, to muszę Was zawieść: jest znacznie więcej nowości, których jeszcze nie mogę ujawnić.

 

Ale jak na jeden wpis w blogu to chyba wystarczy?

Otrzymuj cotygodniowe aktualności na temat bloga
Dokonując subskrypcji, zgadzasz się na zarządzanie Twoimi danymi osobowymi zgodnie z Polityką prywatności firmy Veeam
Dziękujemy za zaufanie i trochę miejsca w Twojej skrzynce!
Dzięki cotygodniowemu podsumowaniu nie ominą Cię żadne ciekawe treści z naszego bloga.
OK
Free trial