En Yeni ve En İyi Veeam Backup & Replication v11

Veeam Backup & Replication v11 bu yılın şubat ayında çıktığında, bu sürümün piyasada bu kadar büyük bir etki yaratacağını hayal etmemiştim. V11, Veeam’deki 11. yılımda sunuldu ve şimdiye kadarki en büyük çözüm sürümümüz olduğunu bilmeme rağmen çok etkilendim!

Veeam Backup & Replication v11’e genel bakış

V11, 200’den fazla yeni yetenek ve geliştirme sunuyor. Piyasada kullanılmaya devam eden önemli yetenekleri arasında Sürekli Veri Koruma (CDP), Güçlendirilmiş Linux Havuzu, NAS, Microsoft SQL Server ve Oracle veritabanları için yeni Anında Kurtarma yetenekleri, bulutta arşiv depolama desteği ve her zamankinden fazla Veeam Destekli Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) seçeneği yer alıyor.

Üstelik genel kullanıma (GA) sunulmasıyla birlikte V11, Veeam Evrensel Lisanstan yararlanarak ve kümülatif bir yama kullanarak yükseltme sürecini kolaylaştırmak adına harika bir yol sunuyor (V11 Yükseltme Merkezimegöz atın).

Veeam Backup & Replication v11 kaynakları

Yenilikler bu kadarla da kalmıyor. Yeniden güncellenen V11, genel kullanıma sunulmasının ardından keşfedilen ek senaryoları ele almakla kalmayıp kullanıma hazır yeni yeteneklerin de eklenmesini sağladı. Bu arada en güncel haberleri almak istiyorsanız Veeam Araştırma ve Geliştirme Forumlarına kaydolabilir ve Anton Gostev‘den (Ürün Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı) Veeam ürünlerinin en güncel durumları hakkında haftalık rapor alabilirsiniz. Ayrıca Veeam’i aktif kullanan kullanıcı gruplarının komut satırları, tartışmaları ve kullanım senaryolarını bulabileceğiniz Veeam Community Resource Hub‘a da üye olmanızı öneririz.

V11a adıyla sunulan en yeni güncelleme, ürünün genel kullanıma açılmasından bu yana yapılan en yeni güncellemelerin yanı sıra yepyeni yetenekler sunuyor. Bunlardan en önemlisi AWS, Azure ve GCP için güncellemeler sağlayan bulutta sürekli yineleme. Buna ek olarak tam Windows Server 2022 desteği ile uyarlamaya ve test yapmaya başlayabilirsiniz. Derinlemesine entegrasyondan söz etmişken, V11a’da artık Kasten K10 yedekleme deposu, VeeamON’da önizlenen Veeam Backup & Replication havuzları tarafından yönetilebiliyor. Bu da Veeam Kasten K10 tarafından sağlanan Kubernetes yedeklerinin Veeam yedekleme altyapısı ile yönetilebilmesi için son derece kolay bir yöntem sunuyor.

Veeam Backup & Replication v11 fidye yazılımı altüst ediyor

Heyecan verici bu yeni yetenekler gücümüze güç katsa da verilere yönelik tehditlere karşı sürekli tetikte olmamız gerekiyor. Hepimizin ortak derdi fidye yazılıma karşı, her zamankinden fazla sabitlik seçeneği sağlamak için ürünlerimizde sürekli olarak yenilikler yapıyoruz. Genel kullanıma sunumdan bu yana fidye yazılıma karşı dirençli olmanız için gereken tüm bilgileri sağlayan iki white paper yayınlandı:

Bu iki kaynak ile günümüzde karşınıza çıkabilecek her türlü tehdide karşı ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız.

Kullanıcılar V11 hakkında ne düşünüyor?

V11 bir süredir piyasada. Biz de Veeam Vanguard’lara ve Veeam Legend’lara ulaştık ve V11’de en beğendikleri özellikleri sorduk. İşte aldığımız yanıtlar:

Mildur, Veeam Legend:

“En beğendiğim özelliği yeni Güçlendirilmiş Linux Havuzu. Böylece birincil yedekleme havuzu için ek bir güvenlik katmanına sahip oluyoruz.

İkinci favorim ise FLR Cihazsız Linux FLR. FLR geri yüklemeleri için ek bir vSphere veya Hyper-V ana bilgisayarı eklememize gerek kalmadan yönetim Linux sanal makinelerimizden yararlanabiliyoruz. Ortamınızda sadece Nutanix AHV ana bilgisayarları varsa son derece işe yarayan bir özellik oluyor.”

Frank Iversen, Veeam Legend:

“Kesinlikle AWS’deki buluta özgü yedekleme seçeneklerini çok seviyorum. Sabit yedekler fidye yazılım saldırılarına karşı güçlü savunma sağlıyor.”

Didier Von Hoye, Veeam Vanguard:

“Veeam Backup & Replication v11’de yer alan Güçlendirilmiş Veeam Havuzu, fidye yazılım saldırılarına karşı şirket içi korumamızı önemli ölçüde güçlendirdi. Artık sabitlik ile korunan tek unsurumuz buluttaki S3 nesne depolamada iş yeri dışı kapasite katmanımız değil. Buna ek olarak birincil ve ikincil yedekler için şirket içi Linux SOBR havuz performans katmanlarımız da üçüncü taraf çözümler yerine kendi donanımımızda sabitlikten faydalanabiliyor.”

James Kilby, Veeam Vanguard:

“Veeam Archive Tier (Arşiv Katmanı) ve ek sabitlik seçenekleri; site arızası veya sitenin tehditlere açık olması gibi durumlarda koruma sağlamak adına harika olanaklar sunuyor.”

Michael Paul, Veeam Legend:

“V11’de en sevdiğim özellikler, Veeam Backup for AWS/Azure ile genişletilmiş entegrasyon ve V11a ile sunulan GCP. Bu özellikler sayesinde zamandan tasarruf ediyor ve buluttan teybe veya buluttan Veeam Cloud Connect’e gibi yeni koruma veri akışları sağlayarak 3-2-1 yedekleme uyumluluğunu karşılayabiliyoruz.”

BertrandFR, Veeam Legend:

“En sevdiğim özellik, performans katmanında daha fazla güvenlik sağlayan Güçlendirilmiş Linux Havuzu.

En sevdiğim ikinci özellik ise CDP. İkinci veri merkezinde 15 saniyede RPO gerçekten inanılmaz!”

Chris Childerhose, Veeam Vanguard:

“V11’de en çok yeni CDP özelliğini seviyorum. Müşterilerin DRaaS hizmetleri edinebilmesi için başka bir seçenek sunuyor.”

Al Rasheed, Veeam Vanguard:

“V11 ile gelen yetenekler tutarlılık, kullanım kolaylığı ve rahatlık sunuyor. Veeam’in müşteri desteği sayesinde modern veri stratejiniz minimum kesinti süresi veya veri kaybı ile güvende.”

Geoff Burke, Veeam Legend:

“En sevdiğim özelliklerden biri kalıcı ajan. Bundan önce Linux Agent’lar için kayıt düzenlemesi yapılması gerekiyordu ve bazı durumlarda sürekli ajan eklenmesi olumsuz bir etkiye neden oluyordu. Windows’taki uygulama farkındalı yedekler, ekli ajan kullandığı için bunun konuk işletim sisteminde çalışır tutulması seçeneğinin sağlanmış olması önemli.”

Joe Meixner, Veeam Legend:

“En çok Güçlendirilmiş Linux Havuzunu beğeniyorum. Kötü amaçlı şifreleme yazılımlarına karşı daha fazla koruma sağlıyor.

En sevdiğim ikinci özellik ise VMware etiket kombinasyonuna göre yedekleme görevi gerçekleştirme. Sanal makinelere otomatik olarak görev atamak için harika bir özellik.”

vNote42, Veeam Legend ve Veeam Vanguard:

“V11’de en çok güçlendirilmiş havuz özelliğini beğeniyorum. Bununla şirket içinde sabit yedekleri sorunsuz şekilde uygulayabiliyorsunuz. Standart bir havuz gibi kullanılıyor.

Ayrıca Kalıcı Konuk Ajanı da V11’in en beğendiğim özellikleri arasında. Yedekleme ajanlarını daha güvenli bir şekilde yönetmek için kullanılabilir.”

Veeam’e yakın zamanda göz attınız mı?

V11 o kadar çok yeni özellik sunuyor ki bunlara göz atmak için nereden başlayacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. Merak etmeyin; keşfetmeye başlamak tahmin ettiğinizden daha kolay. Web sitesinden kolayca bir deneme sürümü indirebilir ve dakikalar içinde yedekleme başlatabilirsiniz. Benzer şekilde henüz V11’e yükseltme yapmadıysanız bu işi de kolayca halledebilirsiniz. V11 Yükseltme Merkezini V11a’yı da içerecek şekilde güncelledim. Böylece V11a’yı da indirebilirsiniz.

Haftalık blog güncellemeleri alın
Abone olarak kişisel bilgilerinizin Veeam'in Gizlilik Politikası hükümleri uyarınca yönetilmesini kabul etmiş olursunuz
Bize güvenip e-posta kutunuzda yer açtığınız için teşekkür ederiz!
Artık bu haftalık bülten sayesinde, blogumuzda olan biteni kaçırmayacaksınız.
Tamam
Free trial